تکنیک جریان مواد غذایی (NFT) در سیستم کشت هیدروپونیک

(NFT) در سیستم کشت هیدروپونیک

در سری مقالات قبل و در مقاله کشت هیدروپونیک با تکنیک جریان مواد غذایی (Nutrient Film Technique-NFT) را به شما معرفی کردیم. اما از حیث اهمیت موضوع، شرکت گلخانه سازی نهال رویش تصمیم گرفته است، مجددا مقاله‌ای در این باره منتشر کند.

تکنیک جریان مواد غذایی

روشها و تکنیک های زیادی برای کشت گیاهان در آب وجود دارد که روش تکنیک جریان مواد غذایی یا Nutrient Film Technique (NFT) یکی از آنهاست. در این روش، گیاهان به گونه ای رشد می‌کنند که ریشه‌هایشان در یک ظرف پلاستیکی حاوی محلول غذایی مورد نیازشان است.

در حالی که این ظرف به طور مداوم می چرخد. آلن کوپر در سازمان تحقیقات محل کار خود در انگلستان، در سال 1965 میلادی، بر روی این روش کار کرد.

در روش ابداعی NFT، عمق مایعی که از ریشه های گیاه عبور می کند، بسیار کم است. و این عمق کم سبب می شود اکسیژن موردنیاز برای ریشه ها به خوبی فراهم شود. لازم به ذکر است از آن زمان افراد زیادی بر روی روش ابداعی شیپرز کار کرده اند. شیپرز نام روش ابداعی را به خاطر اینکه محلول موادغذایی مرتب می چرخد “تکنیک جریان موادغذایی” گذاشت.

سیستم‌های تجاری NFT

در اواخر دهه 1970 روش NFT گسترش زیادی پیدا کرده بود و در بیش از 68 کشور در حال آزمایش و یا استفاده شدن بود.در سال 1991 میلادی، 40 هکتار محصول گوجه فرنگی در کشور انگلستان با این روش تولید شد. در گذشته، یکی از روشهایی که برای تولید محصولات رونده ای مانند گوجه فرنگی، خیار و فلفل استفاده می شد، روش استفاده از پشم سنگ بود؛ البته اکنون این روش با NFT جایگزین شده است.

ابتدا روش NFT برای محصولات کوتاه قد و گیاهان برگی استفاده شد. زیرا گیاهان رونده و گیاهان بلند قد در روش NFT با کمبود اکسیژن مواجه شده و خسارت می بینند.

البته مدیریت آنها بسیار سخت هم می شود. درتولید این گیاهان، بستر کشت پشم سنگ و پرلیت روش جایگزین است. زیرا مواد به کار رفته در این روش اکسیژن رسانی به ریشه را بهتر حمایت می کنند؛ در نتیجه محصول بهتری تولید می کنند.

تکنیک جریان مواد غذایی: لوله‌های عمودی، سیستم‌های A شکل یا آبشاری

بعد از سال 1987 میلادی، تکنیک NFT به سرعت گسترش تجاری پیدا کرد. چون سیستم گرم کردن گلخانه ها در شمال امریکا هزینه های زیادی در برداشت؛ دکتر شیپرز به دنبال راهی برای تغییر در سیستم NFT بود که باز هم بتواند در فضای گلخانه صرفه جویی کند. دلیل کار وی این بود که اگر بتواند تعداد زیادتری گیاه در یک مساحت مشخص تولید کند، هزینه ها کمتر می شود.

تحقیقات وی این بار بر روی پرورش کاهو در لوله های عمودی بود. به گونه ای که محلول به صورت قطره ای بر روی گیاه اسپری می شود. و هنگاهی که لوله های گیاهان از آنجا عبور می کند از محلول استفاده می کنند. و مواد غذایی اضافی در قسمتی به نام منبع جمع کننده مواد غذایی جمع می شود؛ و دوباره به سیستم باز می گردد.

NFT متحرک

یکی از افرادی که بر روی سیستم NFT کار کرده است، فردی شیپرز است. وی برای رشد گیاه کاهو از این روش استفاده کرد. او برای انجام این کار سیستمی با استفاده از آبراهه تهیه کرد. در گلخانه های سنتی کاهوها در بسترهای ثابت و با مقدار فاصله ای ثابت کاشته می شوند. که در این روش مساحت زیادی برای رشد و نمو این گیاه گرفته شده که پس از رشد و بلوغ گیاه، این فاصله پر می شود.

اما در روش NFT برای رشد کاهو، نیازی نیست که بستر گیاه ثابت باشد. فضای مورد نیاز گیاه برای رشد درنظر گرفته می شود و آبگذرها با توجه به فضای موردنیاز کاهو تنظیم می شود. بنابراین فضای کمتری اشغال شده  و می توان گیاهان بیشتری با این روش تولید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *