طراحی و ساخت گلخانه

طراحی و ساخت گلخانه

به مجموعه عملیاتی که از آن جهت ساخت سازه گلخانه استفاده می کنند تا پروژه ساخت گلخانه اتمام یابد و مورد بهره برداری قرار گیرد، طراحی و ساخت گلخانه می گویند. فرآیند ساخت گلخانه به هزینه و زمان نسبتا زیادی نیاز دارد. هزینه مورد نیاز و نوع مدل سازه با توجه به نوع گل خانه ای که قصد ساخت و ساز آن را دارید، بسیار متفاوت است.

اگر جهت طراحی و ساخت گلخانه از شرکت های با تجربه کمک بگیرید، مطمئنا از نتایج بسیار خوبی برخوردار خواهید شد. همچنین بسیار مهم است که در ابتدا هدف خود را از احداث گلخانه مشخص کنید و تعیین کنید که می خواهید به پرورش چه محصولاتی در گلخانه بپردازید.

سرمایه لازم برای احداث گلخانه

عوامل مختلفی در تعیین سرمایه لازم جهت احداث گلخانه دخیل هستند. از عوامل تاثیر گذار بر میزان سرمایه لازم برای احداث گلخانه می توان به مواردی چون ابعاد، اندازه و موقعیت مکانی گلخانه و شرایط آب و هوایی منطقه اشاره کرد. همچنین نوع محصول نیز تاثیر بسزایی روی سرمایه لازم جهت ساخت گلخانه دارد.

ممکن است لازم باشد که بر اساس نوع محصولی که قصد پرورش آن را دارید، نوع و مدل گلخانه را از پایه طراحی کنید. بر اساس همین موارد است که هزینه ها متغیر هستند. علاوه بر تمامی موارد گفته شده، تعداد گلخانه، میزان ظرفیت گلخانه جهت پرورش محصولات مختلف، تجهیزات مورد نیاز گلخانه و… مواردی هستند که به طور مستقیم روی میزان سرمایه مورد نیاز برای احداث گلخانه تاثیر گذار هستند. با توجه به تمامی این موارد بهتر است که در ابتدا سرمایه مورد نیاز را فراهم نمایید. بهترین راهکار این است که جهت هدر نرفتن سرمایه، از شرکت های سازنده برتر و با تجربه کمک بگیرید.

طراحی و ساخت گلخانه

اصول طراحی گلخانه

به دستورالعمل ها، قوانین و شیوه های تعریف شده در صنعت گلخانه، اصول طراحی گلخانه می گویند. بر اساس همین شیوه و استانداردها، طراحی و ساخت گلخانه را اجرا می کنند. در ابتدایی ترین مرحله لازم است تا میزان سرمایه و بودجه‌ مورد نیاز جهت احداث گلخانه را مشخص و برآورد کنید. این نوع هزینه ها به مواردی چون نوع کشت محصولات، تعداد نیروی مورد نیاز برای کار، میزان ظرفیت سازه، موقعیت مکانی زمین گلخانه، سود حاصل از گلخانه و… بستگی دارند.

انواع پوشش گلخانه

از پوشش و یا کاورهای محافظی که از آن ها جهت جدا کردن فضای داخلی گلخانه و محیط های بیرونی استفاده می شود و آن ها را روی سازه اصلی گلخانه نصب می کنند، پوشش گلخانه می گویند. با استفاده از پوشش مناسب برای گلخانه‌ می توانید محیط داخل گلخانه را به سهولت جهت رشد مناسب و بهتر گیاهان کنترل نمایید. این نوع پوشش ها بایستی دارای جنس مقاوم باشند تا بتواند در برابر شرایط مختلف چون تغییرات دما، باران و رعد و برق، سرما و گرما، نفوذ جانوران و وزش باد پایداری خود را حفظ نمایند.

اسکلت گلخانه

باید برای ساخت اسکلت گلخانه از متریال ها با قیمت مناسب استفاده شود. با این کار می توان تا حدودی در میزان هزینه ها صرفه جویی کرد. به طور معمول از نوع اتصال پیچ و مهره ای جهت اتصالات سازه استفاده می شود و خیلی کم از جوشکاری استفاده می شود؛ زیرا جوشکاری باعث می تا اسکلت گلخانه دچار زنگ زدی و خوردگی و تخریب شود.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *