بذر هیبریدی چیست و چه تاثیری در کشاورزی دارد؟

بذر هیبریدی چیست و چه تاثیری در کشاورزی دارد؟

یکی از بذر هایی که در کشاورزی مدرن، تولید آن رایج است و  یکی از دلایل افزایش چشمگیر تولیدات کشاورزی می باشد بذر هیبرید بوده است.

حتما برایتان جالب است که بدانید این بذر عجیب چیست.

بذر هیبریدی از پیوند دو والد که از لحاظ ژنتیکی متمایز هستند، ایجاد شده و در نهایت به بذری تبدیل می‌شود که ویژگی‌های هر دو والد را داراست و پیشرفت روز افزون علم انسان در حیطه کشاورزی به قدری بوده است که این بذر توسط انسان و از طریق گرده افشانی مصنوعی تولید می‌شود.

در ادامه این مقاله میخواهیم به صورت کامل به بررسی بذر هیبریدی و تاثیرات آن در کشاورزی بپردازیم.

بذر هیبریدی چیست؟

همانطور که از نام این بذر مشخص است، بذر هیبریدی به والدین خود برتری دارند چرا که ترکیبی از صفات مفید هر دو والد را در خود دارد .

اما از نکات مثبت و جالب توجه این بذر که باعث افزایش راندمان محصولات کشاورزی و حتی تسهیل فرایند برداشت محصول می‌شود می توان به مواردی از جمله اینکه  منجر به تولید گیاهان و درختانی می‌شوند  که در برابر آفت‌ها و بیماری ها مقاومت بیشتری داشته و دارای میوه‌ها و محصولات درشت‌تر و مرغوب‌تری خواهند بود، اشاره کرد.  نکته قابل توجه دیگر اینکه گیاهانی که با بذرهای هیبریدی رشد می‌کنند،  بذرهایی تولید می‌کنند که عقیم هستند و به هیچ وجه رشد نخواهند کرد

تاریخچه بذرهای هیبریدی

اما استفاده  از بذرهای هیبریدی به دهه 1920 برمی‌گردد که توسط هنری والاس انجام شد شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین گیاهی که توسط بذر هیبریدی ایجاد شد، ذرت بود. به مرور  آزمایش های زیادی بر روی  بذر برنج و سپس  سایر محصولات غذایی مانند گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای و حتی درختان نیز انجام، و بعد از تایید گسترش یافت، در ادامه ی این گسترش امروزه بذرهای هیبریدی حاصل ترکیب چندین گیاه نیز وجود دارند که از ترکیب ویژگی های آنهاست.

بذر هیبریدی چیست و چه تاثیری در کشاورزی دارد؟

بذر هیبریدی چگونه تولید می‌شود؟

اگر بخواهیم به طور ساده و دقیق از تولید این بذر بگوییم باید گفت که بذر هیبریدی از تلاقی دو یا چند گونه مختلف از گیاهان به وجود می‌آیند. این تلاقی شامل برداشتن گرده از گل نر یک گیاه و انتقال دادن آن به قسمت ماده گیاهی دیگر است، هنگامی که تخمدان گل ماده گرده افشانی شد، شروع به تشکیل میوه می‌کند و دانه هایی که در داخل میوه رشد می‌کنند، بذر هیبریدی هستند.

تولیدکنندگان این بذرها برای گرفتن نتایج عالی سعی می‌کنند گیاهان والد را با یکدیگر تلاقی می‌دهند، هر چند این فرآیند ممکن است سالها طول بکشد.

اما عواملی که باعث شده اند بذرهای هیبریدی نسبت به بذرهای محلی عملکرد و راندمان بالایی داشته و با شرایط آب و هوایی سازگارتر باشند این است که این بذرها در برابر عوامل بیماری زا مقاومت بیشتری داشته و دارای ویژگی هایی چون خوشمزگی، بهره وری بالا، بلوغ زودرس و… می‌باشند که در کشاورزی بیشترین اهمیت را دارند.

آیا می‌توان از بذر هیبرید بذرگیری کرد؟

هیبریداسیون بصورت طبیعی نیز می‌تواند اتفاق بیفتد اما دانه‌های هیبرید شده اغلب به عنوان بذر  ( عقیم شده) برچسب میخورند. چرا که این گونه بذرهای برای یک صفت یا ویژگی خاصی ایجاد شده‌اند و به واریته‌های اصلی برای رشد بهتر و عملکرد بالا را در خود دارند. بذر عقیم شده را نمی‌توان برای سالهای بعد نیز ذخیره و استفاده کرد از این رو کشاورزانی که از بذرهای هیبریدی استفاده می‌کنند باید هر سال بذر جدیدی خریداری نمایند.

مزایای استفاده از بذرهای هیبریدی

اغلب افراد  تصور می‌کنند محصولاتی که با بذر هیبرید تولید می‌شوند  به دلیل دستکاری‌های ژنتیکی ممکن است از لحاظ بهداشتی مناسب نباشند و ضعف غذایی و کمبود ویتامین را در پی داشته باشند اما باید گفت محصولات بدست آمده از این گونه بذرها اصلاح شده هستند.

در محصولاتی که تغییر ژنتیک می‌یابند، دی‌ان‌ای و ژن هایی از یک موجود زنده دیگر را با گیاه پیوند می‌زنند و نقشه ژنتیکی آن را تغییر می‌دهند که این محصولات در تقابل با خلقت و طبیعیت هستند و با عنوان “تراریخته” شناخته می‌شوند. اما در بذرهای هیبریدی ویژگی‌ها و صفات برتر چندین گیاه با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا محصولی باکیفیت تولید شود.

برای درک بهتر و واضح تر نقش این بذر در کیفیت محصولات غذایی به مزایای این بذر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رشد سریع تر و آسان‌تر نسبت به بذرهای محلی
  • تولید میوه مرغوب‌تر و بهتر
  • دارای بازده بهتر نسبت به سایر بذرها
  • مقاومت بالا در برابر انواع بیماری‌ها و آفات
  • سازگاری با آب و هوا
  • صرفه جویی در مصرف آب

بذرهای مورد استفاده در گلخانه‌های هیدروپونیک ارس تارلا امین و امیر

پس تا اینجا متوجه شدیم که بذرهای هیبرید با بذرهای تراریخته کاملا متفاوت هستند و بذرهای هیبریدی تمامی خواص مفید والد خود را دارند و هیچگونه تغییر ژنتیکی روی آنها انجام نمی‌گیرد و به طور کلی تحولی بزرگ در صنعت کشاورزی هستند و با کشاورزی ارگانیک همسو می‌باشند.

اما این مژده را به شما می‌دهیم  بذرهای محصولات گلخانه‌های هیدروپونیک ارس تارلا امین و امیر از آنجایی که  وارداتی از کشور هلند می‌باشد و بر خلاف عمده محصولات گلخانه‌‌ای که کمیت بسیار و کیفیت پایین دارند ، محصولات نوین جوانه عطر و طعم گذشته را داراست و شما را به زمانی می برد که محصولات بو و مزه غلیظ و واقعی خود را داشتند.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *