کاربرد مه پاش در گلخانه هیدروپونیک

کاربرد مه پاش در گلخانه هیدروپونیک

کاربرد مه پاش در گلخانه هیدروپونیک : در هر گلخانه ای نیاز به دستگاهی می باشد که دمای محیط را به حد ایده‌آل برساند تا نیازی به استفاده از خنک کننده های دیگر نباشد امروزه یکی از متداول ترین سیستم‌ها برای سالن های گلخانه، استفاده از سیستم مه پاش گلخانه می‌باشد. “مه ساز” یا “مه پاش” دستگاهی برای تنظیم رطوبت و خنکی هوا است که در واقع یکی از اصول اصلی و اولیه در محیط گلخانه است.

امروز در این مقاله میخواهیم کاربرد مه پاش در گلخانه هیدروپونیک را بررسی کنیم.

مه ساز یا مه پاش چیست؟

مه پاش گلخانه‌ای که به نوعی از سیستم های فوگر می‌باشد.آب را بصورت  پودر شده  به ذرات بین3 تا 20 میکرون تبدیل کرده و سپس آب پودر شده را توسط نازل های مه ساز به طور یکنواخت در تمام محیط گلخانه پخش می‌کند. بدین ترتیب رطوبت لازمه را برای گیاهان و میوه ها بدون خیسی سطح آنها فراهم می‌شود کاربرد  این دستگاه بیشتر  در فصل تابستان که گلخانه‌ها با مشکلاتی مانند کمبود رطوبت و یا گرمای زیاد مواجه هستند، مشخص می شود.

کاربردهای سیستم مه پاش

اما کاربرد مه پاش فقط محدود به این عامل نمی شود و مصارف گوناگونی دارد از جمله:

 1. حفظ رطوبت نسبی  گلخانه و تامین رطوبت  برای گیاهان
 2. خنک کردن هوای گلخانه در فصول گرم سال و جلوگیری از گرمازدگی در گیاهان
 3. حفظ و نگهداری از گیاهان حساس

کاربرد مه پاش در گلخانه هیدروپونیک

تجهیزات به کار رفته در مه پاش

برای هر وسیله ای می‌توان به ترتیب کاربردی ترین و مهم ترین اجزا را تعریف کرد که در میزان کارکرد آن وسیله نقش مهمی را ایفا می کند باید بگوییم که در وسیله مه پاش این جزء مهم نازل ها می باشند

چرا که این نازل ها در واقع دریچه‌ای برای انتقال آب موجود در مه پاش به محیط می‌باشند و آب را با فشار بالا به حرکت در آورده و به ذرات معلق در هوا تبدیل می‌کنند.

از دیگر اجزای دستگاه مه پاش که هر یک به تنهایی حائز اهمیت می باشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. الکترو پمپ
 2. شیلنگ های فشار قوی
 3. پایه نازل و اتصالات مربوطه
 4. تابلو برق
 5. فیلترهای آب (به منظور سختی گیری های آب)

ویژگی های سیستم مه پاش

سیستم مه پاش علاوه بر ایجاد رطوبت می‌تواند به عنوان سم پاشی یکنواخت و یک دست برای سالن های گلخانه استفاده شود و از آنجایی که بدون دخالت نیروی انسانی می باشد  از آسیب ناشی از مواد شیمیایی به افراد نیز می‌تواند جلوگیری کند

به طور کلی هر مه پاشی باید دارای چند نکات اصلی باشد از جمله اینکه از جنس استیل یا برنج باشد تا زنگ نزند، ضد چکه باشد تا بدین ترتیب در کف سالن‌ها خیسی ایجاد نشود. و تمام اتوماتیک باشد تا با تعیین میزان رطوبت و دما بسته به وضعیت سالن گلخانه، روشن یا خاموش و زمانبندی  شود.

تفاوت سیستم آبیاری مه پاش با سیستم مه پاش

آبیاری بارانی همانطور که از نامش پیداست روشی برای آبیاری گیاهان بصورت بارندگی است. در این سیستم آبیاری، آب از طریق لوله‌ها و توسط پمپ و دستگاه مخصوصی پمپاژ می‌شود و تمام سطح خاک و گیاه نمناک شده.

در بررسی تفاوت این دوسیستم باید گفت که اگر چه هردوی این سیستم‌ها برای ایجاد رطوبت کافی مناسب اند اما کاربردهای متفاوتی دارند. از مزایای استفاده از مه پاش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صرفه جویی در مصرف آب
 • کیفیت بالا و مناسب مصرف طولانی مدت
 • مقرون به صرفه
 • سهولت در نصب و استفاده
 • استحکام بالا در برابر انواع سموم و مواد شیمیایی

مه پاش در گلخانه هیدروپونیک نوین جوانه

با بررسی موارد بالا دریافتیم که استفاده از سیستم مه پاش می‌تواند برای گلخانه بسیار مفید واقع شود.

خبر خوش اینکه  در گلخانه هیدروپونیک نوین جوانه، ما هم از این روش جهت کولینگ و افزایش رطوبت محیط گلخانه که کاملا اتوماتیک می‌باشد، استفاده می کنیم. بنابراین محصولات نوین جوانه تحت بهترین شرایط و در کنترل بالا، کاشت و نگهداری شده و درنهایت بسته بندی می‌شوند.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *