کود کمپوست چیست؟ تهیه کود کمپوست از بقایای گیاهان گلخانه

کود کمپوست چیست

کود کمپوست چیست؟ + تهیه کود کمپوست از بقایای گیاهان گلخانه : از گذشته های دور کشاورزان به دنبال بالا بردن کیفیت و کمیت محصولات خود بوده اند که در این میان به استفاده از کود پی بردند. این کودها در ابتدا کاملا طبیعی بودند اما با رشد جمعیت و  گذشت زمان، استفاده از کودهای شیمیایی رواج پیدا کرد.

به مرور  کودهای شیمیایی باعث بدتر شدن کیفیت محصولات و ترویج انواع بیماری‌ها شد برای مقابله با این مشکلات کشاورزان تصمیم گرفتند  دوباره از کودهای طبیعی استفاده کنند. اما اینبار از راهی علمی به آن دست یافتند در نتیجه استفاده از کود کمپوست که کودی محبوب برای محصولات گلخانه ای و… است  رواج پیدا کرد.

در این مقاله میخواهیم به کود کمپوست و چگونگی تولید آن بپردازیم.

کود کمپوست چیست؟

حتما تا الان کلمه ی طلای سیاه به گوشتان خورده ولی اشتباه نکنید منظور ما نفت نیست بلکه ماده ای ارزشمند در کشاورزی به نام کود کمپوست منظورمان است که به دلیل مزایای زیادی که دارد به این نام مشهور است

کمپوست در واقع کودی است که از بازیافت مواد آلی (موادی که از گیاهان و حیوانات به جای می‌ماند) به دست می‌آید که کارشناسان کشاورزی معتقدند کود کمپوست، یکی از بهترین کودهای گیاهی و طبیعی است که جایگزین خوبی برای کودهای تجاری نیز می‌باشد.

انواع کود کمپوست و نحوه تولید آن

اما برای ساخت کود کمپوست نیاز به  یک فرآیند چند مرحله‌ای و نظارت بر ورودی‌های آب، هوا و… داریم.

در ساده ترین سطح، ساختن کمپوست نیازمند مواد آلی مرطوب (زباله سبز) مانند برگ‌ها، چمن و انتظار برای تجزیه مواد پس از گذشت چند ماه است.

کود یا خاک کمپوست به طور کلی شامل 3 نوع می‌باشد که به نوبه خود هر یک پرطرفدار هستند:

کود کمپوست هوازی: در تهیه این نوع کود از هوا برای کمک به تسریع در تجزیه مواد آلی استفاده می‌شود.  توجه کنید که در این نوع کود باید هر چند روز یکبار زیر و رو شود.

کمپوست غیرهوازی: در تهیه این کود تقریبا کاری انجام نمی‌شود و تنها قسمت های مختلف آن جا به جا می‌شود، این کود بشدت بدبو است.

ورمی کمپوست: این نوع کمپوست که کمترین بوی بد را دارد از کرم‌ها، اکسیژن و رطوبت برای تولید کود استفاده می‌کند.

 

کود کمپوست چیست؟ تهیه کود کمپوست از بقایای گیاهان گلخانه

 

مزایای کمپوست

همانطور که متوجه شدید کودهای شیمیایی باعث بدتر شدن کیفیت محصولات و همچنین بروز انواع بیماری‌ها می شدند بنابراین قابل توجه ترین مزیت  استفاده از کود کمپوست طبیعی بودن آن است. از دیگر مزایای آن نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کمپوست تولید زباله را کاهش می‌دهد

راهکاری عالی برای بازیافت زباله‌های آلی کمپوست کردن می‌باشد چون می‌تواند باعث افزایش کیفیت سطح خاک و همچنین تولید محصولات بیشتر نیز بشود.

کاهش انتشار متان از محل های دفن زباله

شاید به ذهنتان برید که حالا در عصر موجود، که  اکثر محل‌های دفن زباله مدرن دارای سیستم‌های جذب متان هستند چه نیازی به نگرانی درمورد کاهش یا افزایش گاز متان می باشد اما باید یادآوری کنیم که این سیستم‌ها همه گاز را جذب نمی‌کنند

اما سوال اینجاست که این گازها چطور تولید می شوند :

به طور معمول هنگامی که مواد آلی تجزیه می شوند، تحت تجزیه هوازی قرار می گیرند، به این معنی که توسط میکروارگانیسم هایی که به اکسیژن نیاز دارند تجزیه می شوند. وقتی زباله‌های قابل کمپوست به محل دفن زباله می‌روند، در زیر  انبوه زباله‌های دیگر دفن می‌شوند و جریان منظم اکسیژن را برای تجزیه‌کننده‌ها قطع می‌کنند.

پسماند پس از آن در نهایت تحت تجزیه بی هوازی قرار می‌گیرد  در طی تجزیه بی‌هوازی، بیوگاز به عنوان یک محصول جانبی ایجاد می شود.

این بیوگاز تقریباً 50 درصد متان و 50 درصد دی اکسید کربن است که هر دو گازهای گلخانه ای قوی هستند و متان 28 تا 36 برابر موثرتر از CO2 در به دام انداختن گرما در جو طی یک قرن است.

بهبود سلامت خاک و کاهش فرسایش خاک با کود کمپوست

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد کمپوست در افزایش نگهداری آب و همچنین کاهش فرسایش خاک بسیار موثر می‌باشد زیرا حاوی سه ماده اولیه موردنیاز برای محصولات باغی : نیتروژن، پتاسیم و فسفر می باشد.

این کود همچنین شامل عناصر ضروری دیگر مانند کلسیم، آهن، منیزیم و روی است. بنابراین، این ماده  یک ابزار ضروری برای بهبود سیستم‌های کشاورزی بدون ضرر بوده است.

استفاده از کود کمپوست در گلخانه های هیدروپونیک

کمپوست تولید شده در گلخانه های هیدروپونیک(کشت بدون نیاز به خاک) مواد آلی زیادی نسبت به کشت خاکی دارا می‌باشد. چرا که در کشت هیدروپونیک، برای دفع آفات از سموم کمتری استفاده می‌شود و همچنین این روش کشت، آلودگی‌های خاک را ندارد.

علاوه بر این کمپوست باعث افزایش احتباس آب در خاک نیز می‌شود که باعث افزایش بازدهی تولید محصولات می‌شود و به تولیدکنندگان فرصت برداشت بهتری از محصولات را می‌دهد.تمام این کارهای نوآورانه  روشی مقرون به صرفه برای تولید یک محصول می‌باشد.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *