طراحی گلخانه گوجه فرنگی

طراحی گلخانه گوجه فرنگی

 قبلاً مجبور بودیم برای رسیدن به موفقیت، راه‌ های مختلف را برای رسیدن به نتیجه مورد نظر بررسی و امتحان کنیم تا بلاخره یکی از آن ‌ها جواب دهد و یک کسب و کار پرسود را راه‌ انداخت. اما امروزه می‌ توان از تجربیات دیگران برای ایجاد یک کسب و کار و حرفه استفاده کرد.

راه‌ اندازی گلخانه از نوع گلخانه صیفی‌ جات مثل گوجه فرنگی هم در مناطق مرطوب و خنک و هم در مناطق گرم و خشک از جمله روش ‌های کسب و کار است که رونق زیادی دارد. طراحی گلخانه گوجه فرنگی سختی‌ های بسیاری دارد، اما این روش آینده ‌دار و روشن است و می توان کشت آن را پرسود و دارای آینده ای روشن دانست.

تصور این‌ که راه‌ اندازی گلخانه به شرایط دمایی خاصی نیاز دارد و در بعضی از شهرها راه‌اندازی آن ممکن نیست، اشتباه است. امروزه با کشف روش‌ های منحصر به فرد و جدید، امکان پرورش گیاهان و راه اندازی گلخانه‌ ها در حوزه کشت گیاهان مخصوصاً صیفی‌ جات را داریم و در بعضی شهرها با محدودیتی مواجه نیستیم.

 برای این ‌که پروژه را با موفقیت پشت سر بگذارید، باید در این مسیر صبر و حوصله داشته باشید؛ زیرا گلخانه‌ پس از یک سال می‌ تواند محصول را به دست شما برساند و هزینه‌ هایی را که شما در طول دوره خرج کرده ‌اید را جبران کند. در صورتی که شما قصد طراحی گلخانه گوجه فرنگی را دارید اما نمی‌ دانید که چگونه این کار را شروع کنید، ما در این محتوا تلاش می ‌کنیم شما را در این مسیر مرحله به مرحله هدایت کرده و نکات لازم را مطرح خواهیم کرد.

گلخانه گوجه فرنگی چیست؟

مشکل بحران آب به آسانی قابل حل نیست. این بحران در مناطقی که کشاورزی انجام می ‌شود، حادتر است. بحران آبی باعث تغییرات شرایط اقلیمی در بعضی مناطق شده است، مثلا مناطقی که امروزه با کمبود آب مواجه هستند، قبلا جزو مناطق حاصل خیز و پر باران بودند. هیچ راه حلی برای حل این مشکل وجود ندارد. این موضوع باعث می ‌شود که به این بیندیشیم که روش ‌های سنتی برای کشت و کار دیگر کارآمد نیست و باید روش‌ های دیگری را جایگزین آن کرد که کمترین میزان آب، مصرف شود. یکی از این روش ‌ها طراحی گلخانه است که هیچ نگرانی از لحاظ کمبود آب و خاک حاصلخیز وجود ندارد.

از آنجایی که برای رشد گوجه فرنگی آب زیادی لازم است، کاشت آن به شیوه سنتی جوابگو نیست و مشکلاتی را به دنبال می ‌آورد. به همین علت بهترین راه برای تولید محصولی مثل گوجه فرنگی، طراحی گلخانه است. شما می‌ توانید چند برابر محصول قابل برداشت در فضای باز را از‌ گلخانه گوجه فرنگی برداشت کنید، اما به شرط این ‌که به روش اصولی  و حساب شده در این مسیر گام‌ بردارید.

به منظور کشت گوجه فرنگی شما می ‌توانید روش ‌های مختلف کشت مثل روش هیدروپونیک را اجرا کنید. در این روش چون ریشه‌ های گوجه فرنگی درون محلول مغذی قرار می‌ گیرند، هیچ نیازی به خاک نخواهید داشت. به علت عدم استفاده از خاک و مصرف بهینه آب، شما می ‌توانید در مدت زمان معقولی به بالاترین سود برسید.

برای طراحی گلخانه گوجه فرنگی هیچ لزومی به وسعت بالای زمین نیست و از این لحاظ جایی برای نگرانی وجود ندارد. به منظور برطرف کردن مشکل وسعت زمین، شما می ‌توانید ارتفاع گلخانه را افزایش دهید. انبوه شدن ساقه ها باعث می ‌شود ساقه‌ های گوجه فرنگی در هم پیچیده شوند که این باعث عدم دسترسی به محصول می‌ شود و حتی مشکلاتی نظیر عدم تغذیه کافی و نرسیدن نور به آن ‌ها را به دنبال دارد. اما اگر ارتفاع گلخانه را به روش هوشمندانه افزایش دهید، می‌ توانید با هدایت ساقه ‌های گوجه فرنگی به سمت بالا، گلخانه گوجه فرنگی خود را سر و سامان دهید.

مراحل طراحی گلخانه گوجه فرنگی

بهتر است قبل از طراحی گلخانه گوجه فرنگی با زیر و بم‌ این مسیر آشنایی دقیقی داشته باشید. پس قبل از طراحی سعی کنید طرح ‌های فراوانی را در رابطه با این موضوع مطالعه کرده و اجرای گلخانه را به کارشناس ماهر در این عرضه بسپارید. مشاوره کارشناسان در این زمینه می ‌تواند باعث تسریع فرآیند طراحی شود.

گام نخست برای احداث گلخانه گوجه فرنگی دریافت مجوز است؛ زیرا انجام هیچ‌ فعالیتی بدون مجوز ممکن نیست. برای سوددهی بیشتر در این مسیر بهتر است به منظور دریافت و کسب آموزش های لازم در کلاس‌ های فنی حرفه ‌ای شرکت کنید؛ زیرا هر چه بیشتر بر آگاهی ‌های شما افزوده شود به نفع شما است.

مراحل طراحی گلخانه

پس از دریافت مجوز و شرکت در کلاس های آموزشی، باید زمین مناسبی را برای طراحی گلخانه و پرورش گوجه‌ فرنگی انتخاب کنید. توجه داشته باشید که خاک این زمین باید قابلیت کشت داشته باشد. به منظور مطمئن شدن از خاک،‌ بهتر است که یک ‌مشاور شما را راهنمایی کرده و امکان کشت گوجه فرنگی در آن خاک را تایید کند. برای رشد گوجه فرنگی خاک خشک و سفت به دردی نمی‌ خورد، پس زمینی که‌ خاکش عمق زیادی دارد و نرم است را انتخاب کنید.

همچنین بهتر است که گوجه فرنگی در آن کشت نشده باشد؛ چون در این ‌صورت امکان‌ وجود آفات در آن کم است. خاک باید دارای پی اچ لازم برای رشد گوجه فرنگی باشد. اما اگر بخواهید گوجه فرنگی را در گلدان و یا به شیوه هیدروپونیک بکارید، نیازی به بررسی نیست. اما به منظور کاهش هزینه ‌ها بهتر است این مورد را هم مد نظر داشته باشید. برای طراحی گلخانه گوجه فرنگی بهتر است که از یک طرح دقیق استفاده کنید و از یک کارشناس بخواهید تا تجهیزات لازم، مقدار هزینه و سرمایه مورد نیاز را به طور دقیق برای شما ذکر کند. از مزایای این طرح این است که از آن به عنوان سند معتبری می‌ توان برای گرفتن وام از بانک استفاده کرد.

برای کشت گوجه فرنگی باید تجهیزات و وسایل مورد نیاز را تهیه کنید. شما حتی می ‌توانید در بعضی از فروشگاه‌ ها همه تجهیزات رشد و پرورش گوجه فرنگی را به صورت پکیج خریداری نموده و از تخفیف آن ها بهره‌ مند شوید.

هزینه طراحی گلخانه

در طراحی گلخانه برای پرورش گوجه فرنگی، بهترین گلخانه، گلخانه شیشه‌ ای است. گلخانه شیشه ‌ای مزایای بی‌ شماری دارد، اما هزینه بالایی هم به خود اختصاص می ‌دهد. بنابراین برای شروع کار به منظور جلوگیری از هزینه زیاد می ‌توانید از لوله گالوانیزه و پلاستیک هم استفاده کرد. از دیگر وسایل مورد نیاز برای گلخانه گوجه فرنگی می ‌توان به دستگاه تهویه به منظور نوردهی به گوجه فرنگی ‌ها، پارچه رفلکتور و لامپ ‌های رشد گیاه اشاره کرد.

لامپ‌ های رشد گیاه به منظور رشد گوجه فرنگی‌ ها و بهتر شدن رنگ آن ها مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این لامپ ها طیف ۳۸۰ تا ۸۴۰ نانومتر از نور خورشید را در بر می‌ گیرند. برای این ‌که تلاش‌ های شما نتیجه دهد، باید به میزان دمای گلخانه، نوع سیستم آبیاری طبق برنامه ‌ریزی دقیق و انتخاب نوع گوجه فرنگی برای کشت دقت شود.

هزینه طراحی  گلخانه گوجه‌  فرنگی

هزینه‌ ای که چندین کارشناس در مورد طراح ‌های توجیهی مختلف نگارش می‌ کنند، همان هزینه طراحی گلخانه گوجه فرنگی است. اطلاع از میزان هزینه طراحی گلخانه گوجه فرنگی باعث می‌ شود که شما بدانید که آن را احداث کنید یا خیر. در ادامه محتوا ما سعی داریم چند مورد از فاکتورهای موثر بر هزینه‌ های نهایی در طراحی گلخانه گوجه فرنگی را مورد بررسی قرار دهیم.

قیمت زمین گلخانه به‌ازای هر متر مربع

اولین هزینه برای طراحی گلخانه گوجه فرنگی هزینه ‌ای است که خرج زمین می‌ شود. قیمت هر زمین به نسبت متراژ‌های متغیر، متفاوت است. پس با بررسی دقیق و اطلاع از میزان سرمایه می ‌توانید یک زمین مناسب را برای ایجاد گلخانه در هر نقطه ‌ای که توان خرید آن را دارید، تهیه کنید. زمین ‌هایی که برای احداث گلخانه مناسب هستند، اغلباً خارج از شهر قرار دارند و ‌شما می توانید تنها به فکر سوددهی بیشتر در گلخانه باشید.

قیمت سازه گلخانه گوجه فرنگی

سازه‌ های گلخانه ‌ای برای کشت گوجه فرنگی دارای انواع مختلفی از جمله سازه‌ های اسپانیایی، ایرانی و تونلی هستند که قیمت آن ‌ها به ترتیب نام برده شده کاهش می ‌یابد. در صورتی که انتخاب شما سازه اسپانیایی برای طراحی گلخانه است، باید هزینه بیشتری را برای آن بپردازید. البته برای انتخاب سازه بهتر است که از کارشناسان حرفه ‌ای در زمینه کشت و پرورش گیاهان گلخانه‌ ای کمک بگیرید. این افراد به شما در انتخاب سازه مناسب کمک خواهند کرد؛ زیرا در این زمینه تجربه و تخصص دارند.

گلخانه گوجه فرنگی

استفاده از تعبیه شیشه برای گلخانه هزینه ‌های بیشتری به دنبال دارد، اما توجه داشته باشید که این امکان وجود دارد که در یک شب سرد زمستانی همه محصولات شما به فنا برود. پس بهتر است که نسبت به این موضوع آینده نگر باشید و راهی را انتخاب کنید که بعداً برای شما خسارات زیان ‌بار به دنبال نداشته باشد.

خرید تجهیزات گلخانه گوجه فرنگی

گلدان‌ های پارچه ‌ای، دماسنج، فیلتر کربن، رطوبت سنج، سختی سنج آب، پی اچ سنج، خاک ارگانیک، پارچه رفلکتور و‌ لامپ ‌های رشد گیاه همگی جزو تجهیزات گلخانه ‌ای هستند. برای تهیه همه این ‌ها باید هزینه ‌ای پرداخت شود. پرداخت هزینه برای برخی از آن ها فقط یک بار صورت می گیرد اما برای بعضی دیگر باید دائماً پرداخت شود و شما باید آن ها را مجدد خریداری کنید.

کود، سموم دفع آفات و خاک ارگانیک از مواردی هستند که باید دائماً هزینه آن ها را پرداخت کرد. وسایل و تجهیزات اصلی گلخانه جزو هزینه‌ هایی هستند که فقط یک بار پرداخت می‌ شوند.

حقوق و دستمزد کارکنان گلخانه گوجه فرنگی

قبل از اینکه نیروی کار برای گلخانه استخدام کنید، باید از هزینه‌ های دستمزد آن ها برآورد دقیقی به دست آورید. در سال اول شما درآمد چندانی ندارید و درآمد شما از زمان برداشت محصولات و فروش آن ها شروع خواهد شد. به همین علت شما باید توجه داشته باشید که در سال اول دستمزد کارکنان را باید از بودجه و سرمایه خودتان پرداخت کنید. بعضی از افراد هنگام احداث گلخانه فکر همه هزینه‌ های آن را نکرده ‌اند و برآورد دقیقی از میزان حقوق سالانه خود ندارند، به همین علت به بن بست می‌خورند.

هزینه پیاده سازی سیستم آبیاری گوجه فرنگی

خرید یک سیستم به منظور آبیاری گوجه فرنگی هزینه‌ هایی را بر فرد تحمیل می‌ کند. فرد باید دقت داشته باشد که چگونه سیستمی برای آبیاری انتخاب کند؛ چون هم در هزینه آب مصرفی و هم در هزینه پیاده سازی سیستم در میزان هزینه‌ های شما موثر است. برای مثال اگر با استفاده از شلنگ آب گوجه فرنگی ‌ها را آبیاری کنید، شاید تصور کنید که در هزینه‌ های خود صرفه‌جویی کرده اید، اما در اشتباه هستید. بلکه استفاده از سیستم آبیاری قطره ‌ای باعث کاهش هزینه‌ های شما می‌ شود.

سیستم آبیاری گوجه فرنگی

استفاده از سیستم آبیاری گوجه فرنگی هزینه ‌های آب مصرفی شما را کاهش می‌ دهد. همچنین این روش به صورت خودکار کار می‌ کند و نیازی به استخدام کارگر در این زمینه نیست.

پیاده‌ سازی سیستم تهویه و برق رسانی در گلخانه گوجه فرنگی

ماشین آلات گلخانه و تجهیزات گلخانه ‌ای برای راه‌ اندازی و فعالیت نیاز به برق دارند، محیط گلخانه گوجه فرنگی چون دائماً مرطوب است احتمال کشت آفات و قارچ ‌های گیاهی در آن وجود دارد. برای پیشگیری از آن هیچ‌ نیازی به استفاده از سموم دفع آفات نیست و اگر تنها یک سیستم تهویه عالی در گلخانه اجرا شود، گوجه فرنگی ‌ها از شر این آفات خلاص می‌ شوند.

جمع ‌بندی

خرید و پرداخت هزینه برای سیستم‌ و تجهیزات با کیفیت، باعث منفعت بیشتر شما می‌ شود. سعی کنید از پرداخت هزینه‌ های بی خود بپرهیزید و برای وسایل ضروری و باکیفیت هزینه پرداخت کنید. هزینه‌ هایی مثل هزینه خرید ماشین آلات و تاسیسات، هزینه اجرای ساختمان گلخانه و هزینه نگهداری و تعمیرات تجهیزات باید به صورت دوره‌ ای پرداخت شود. هزینه استهلاک و هزینه انرژی هم باید در طراحی گلخانه گوجه فرنگی لحاظ شود.

نتیجه ‌گیری

به منظور راه‌ اندازی گلخانه گوجه فرنگی شما می ‌توانید به راحتی هر موقعیت جغرافیایی را که توان پرداخت هزینه آن را دارید، انتخاب کنید. با اجرای یک سیستم صحیح و استاندارد می ‌توانید سیستم آبدهی متناسب با نیاز کشت گوجه فرنگی را فراهم کنید و تا حد زیادی از هزینه‌ های آب بکاهید. طراحی و ساخت گلخانه گوجه فرنگی می ‌تواند راهی پرسود و منفعت باشد، به شرط آنکه شما صبر پیشه کنید و توقع باردهی سریع محصول را نداشته باشید. همچنین سعی کنید در این راه به صورت کاملاً اصولی و مطمئن گام برداشته و از نظرات و راهنمایی‌ های کارشناسان هم در این زمینه کمک بگیرید.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *