طراحی گلخانه توت فرنگی

طراحی گلخانه توت فرنگی

چگونه می توانیم یک گلخانه توت فرنگی طراحی کنیم؟ در دنیای امروزی اکثر افراد به دنبال راه اندازی مشاغل پر درآمد هستند. در روزهای گذشته افراد برای رسیدن به موفقیت باید راه های متفاوتی را تجربه می کردند تا سرانجام در یکی از این راه های امتحان شده، نتیجه می گرفتند.

 امروزه می توان با روش های هوشمندانه ای در مسیر راه اندازی یک کسب و کار و حرفه گام برداشت و تجربیات افراد موفق را سرمشق زندگی خود قرار داد. طراحی گلخانه صیفی جات مانند توت فرنگی یکی از کسب و کارهایی به شمار می رود که سود و منفعت زیادی را چه در مناطق مرطوب و خشک و چه در مناطق گرم و خنک به خود اختصاص داده است.

 طرح های توجیهی مطرح شده، پرسود بودن و روشن بودن آینده این مسیر را نشان می دهد. پس اگر قصد طراحی گلخانه توت فرنگی را در سر دارید، بدانید که راهی سخت ولی آینده دار و روشن پیش روی شما است.

طراحی گلخانه توت فرنگی چگونه میسر است؟

ممکن است تصور کنید راه اندازی گلخانه به شرایط دمایی خاصی نیاز داشته و تنها در بعضی از نقاط شهر می توان این نوع گلخانه را راه اندازی کرد. اما باید بگوییم که  طرز فکر شما در این زمینه اشتباه است.  تکنیک های جدید و ویژه ای  در حوزه  کشت گیاهان به خصوص صیفی جاتی مثل توت فرنگی ایجاد شد. این تکنیک ها محدودیت های موجود بر سر راه پرورش گیاهان و راه ‌اندازی گلخانه در برخی از مناطق شهری را برداشت.

برای طی کردن این مسیر باید شما صبر و شکیبایی به خرج دهید؛ چرا که گلخانه در روزهای اولیه هیچ درآمد و سودی برای شما ندارد. تقریبا نزدیک یک سال طول می کشد تا گلخانه شما به بار نشسته و هزینه ها را جبران نماید. اما گذر از این مسیر پر پیچ وخم و شیرین ارزش نشستن لبخند بر لبان شما را در انتهای راه دارد. اگر می خواهید یک گلخانه توت فرنگی طراحی کنید ولی نمی دانید این مسیر را از کجا شروع کرده و چگونه طی کنید، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید. ما راهنمای شما در این مسیر خواهیم شد.

گلخانه توت فرنگی چیست؟

بحران آب از مشکلاتی نیست که بتوانیم آن را نادیده بگیریم و فکر کنیم که به این آسانی می توانیم آن را حل کنیم. این بحران در برخی مناطق کشاورزی خود را پر رنگ تر از بقیه مناطق نشان می دهد. بحران آب باعث تغییر شرایط اقلیمی برخی از مناطق نیز شده است. به این صورت که  مناطقی که تا چند سال پیش یکی از مناطق حاصلخیز و پر باران محسوب می شد، اکنون با کم آبی روبه رو شده است. متاسفانه هیچ راهکار دقیقی برای حل این بحران نداریم.

 این مسئله، فرستنده سیگنال مهمی به سمت ما است و آن سیگنال این است که کشت و کار به روش های سنتی دیگر پاسخگوی نیازهای بشر برای کشاورزی و بحران کم آبی نیست. شما باید به فکر راه حل هایی برای کشت محصولات با کمترین میزان مصرف آب باشید، راهکارهایی که همه چیز در آن به طور حساب شده پیش رفته و نگرانی بابت خاک حاصلخیز و کمبود آب وجود نداشته باشد. طراحی گلخانه یکی از راه های مهمی است که ما را به این هدف نزدیک می کند.

توت فرنگی محصولی است که به آب قابل توجهی احتیاج دارد. کشت آن به روش سنتی باعث می شود آب زیادی مصرف شود و این مسئله باعث دامن زدن به مشکلات شما خواهد شد.

ساختار گلخانه توت فرنگی

طراحی گلخانه توت فرنگی به شما امکان راه اندازی یک کسب و کار پر سود را بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی و مشکلات پیش رو می دهد. به شرط این که در این راه با برنامه ریزی دقیق و حساب شده گام بردارید.

 اگر با برنامه ریزی دقیق و اصولی در این مسیر پیش بروید، می توانید به جای اینکه 7 کیلو توت فرنگی را در فضای باز برداشت کنید، 70 کیلو توت فرنگی را در گلخانه جمع آوری کنید. برای اینکه بتوانید گلخانه توت فرنگی را راه ‌اندازی کنید، به تجهیزات متنوعی نیاز دارید. شما می توانید انواع روش های کشت از قبیل روش هیدروپونیک را برای طراحی گلخانه توت فرنگی پیاده سازی کنید. 

روش هیدروپونیک، یک روش بسیار مناسب در این مسیر است؛ چرا که هیدروپونیک باعث می شود که ریشه های توت فرنگی درون محلول های مغذی قرار بگیرند و شما از خاک بی نیاز شوید. به دلیل مصرف آب بهینه و عدم نیاز به خاک،  شما می توانید در مدت زمان کوتاهی به درآمد بالایی برسید.

طراحی گلخانه توت فرنگی به زمینی با وسعت بالا احتیاج ندارد. اما اشتباه برداشت نکنید، منظور ما این بود که اگر زمین شما مساحت کمی دارد، نباید نگران این موضوع باشید.

مراحل طراحی گلخانه

 شما با یک روش هوشمندانه مانند افزایش ارتفاع گلخانه می توانید مشکل وسعت زمین خود را حل کنید. توت فرنگی محصولی است که رشد طولی عجیب و شگفت انگیزی دارد و در مدت زمان کوتاهی ساقه های آن اطراف گلخانه را احاطه می کند.

ساقه های در هم پیچیده توت فرنگی مشکلات زیادی برای شما به وجود می آورند. دسترسی نداشتن به محصول و شاخه های جمع شده روی هم ممکن است می تواند موجب عدم دسترسی نور و تغذیه کافی به محصولات شما شود.

 با یک روش خلاقانه می توانید ارتفاع گلخانه را افزایش دهید و ساقه های توت فرنگی را بالا برده و به این صورت گلخانه توت فرنگی خود را رونق بخشید.

مراحل طراحی گلخانه توت فرنگی

طراحی گلخانه توت فرنگی دارای فرایندی راحت، اما حساب شده است. شما باید با همه چیز این مسیر آشنا باشید. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از طراحی گلخانه توت فرنگی، طرح های پیشنهادی زیادی را در این زمینه بررسی کرده و امکان سنجی و مسئولیت پیاده سازی گلخانه خود را به یک کارشناس کاربلد و حرفه ای واگذار کنید.

کسب راهنمایی ها و مشاوره های کارشناسان حرفه ای که در این زمینه تجربه دارند، می تواند مراحل طراحی گلخانه توت فرنگی را سریعتر کند.

اگر قصد دارید به زودی یک گلخانه توت فرنگی را راه بیندازید، باید در مرحله نخست به دنبال اخذ مجوز برای آن باشید. همانطوری که می دانید، بدون اخذ مجوز نمی توان هیچ کسب و کاری را شروع کرد. طراحی گلخانه توت فرنگی هم که جای خود را دارد. بنابراین سعی کنید برای آموزش های لازم در کلاس های فنی و حرفه ای شرکت نمایید تا از زیر و بم پرورش توت فرنگی و روش های کشت آن آگاه شوید. هرچه با آگاهی بیشتر در این مسیر گام بردارید، مطمئنا سود و درآمد بیشتری نصیب شما خواهد شد.

مراحل طراحی توت فرنگی چیست؟

پس از گرفتن مجوز و آموزش های مورد نیاز باید زمینی مناسب را برای پرورش توت فرنگی پیدا کنید. خاک منطقه مورد نظر برای کشت توت فرنگی اهمیت بالایی دارد. بهتر است همراه خود یک مشاور خبره داشته باشید تا بتواند ویژگی های کیفی خاک منطقه را بررسی کند و امکان رشد توت فرنگی در خاک مورد نظر را تایید نماید.

 توت فرنگی برای رشد و نمو به خاکی با عمق زیاد و نرم نیاز دارد، پس اگر منطقه شما دارای خاکی سفت و خشک باشد، از آن منطقه صرف نظر کنید. بهتر است که برای اولین بار در خاک مورد نظر توت فرنگی کشت کنید، در چنین وضعیتی احتمال وجود آفات در خاک نیز کاهش پیدا می کند.

همچنین خاک منطقه برای کاشت توت فرنگی باید تا حدودی اسیدی باشد. در حقیقت ph مورد نیاز برای رشد توت فرنگی شش و نیم است. اگر شما بخواهید توت فرنگی را به روش هیدروپونیک کشت کنید و یا قصد داشته باشید توت فرنگی ها را درون گلدان بکارید، لازم نیست همه موارد را مورد بررسی قرار دهید.  شما برای شروع کار و کاهش هزینه های خود می توانید این روش را نیز در مراحل طراحی گلخانه در نظر داشته باشید.

انواع طراحی گلخانه توت فرنگی

داشتن یک طرح امکان سنجی دقیق برای طراحی گلخانه توت فرنگی اهمیت بالایی دارد. یعنی از یک کارشناس مجرب بخواهید تا یک طرح توجیهی مناسب را به شما مطرح کند و میزان سرمایه، هزینه های دقیق و تجهیزات مورد نیاز برای طراحی گلخانه توت فرنگی را به طور دقیق در اختیارتان قرار دهد.

این طرح می تواند برای طراحی گلخانه توت فرنگی نقشه راه شما باشد و همچنین برای دریافت وام از بانک، سند معتبری برای شما به حساب بیاید. بنابراین اهمیت طرح توجیهی طراحی گلخانه توت فرنگی را دست کم نگیرید.

تجهیزاتی که برای کشت توت فرنگی لازم است، را خریداری نمایید. شاید در آغاز کار نیازی نباشد تا همه تجهیزات را به طور یکجا خریداری کنید، اما فروشگاه هایی هستند که می توانید تجهیزات کامل رشد و پرورش توت فرنگی را به صورت پکیج های آماده خریداری نمایید و از تخفیف های آن نیز بهره مند شوید. پس اگر چنین فروشگاه هایی را می شناسید، می توانید به دنبال خرید تجهیزات لازم برای کشت توت فرنگی باشید.

در انتخاب نوع گلخانه برای پرورش توت فرنگی به این موضوع توجه کنید که مناسب ترین گلخانه برای کشت توت فرنگی، گلخانه شیشه ای است.

تجهیزات گلخانه توت فرنگی

با وجود این که این گلخانه هزینه های زیادی برای شما دارد، ولی از مزایای فراوان و بی شماری نیز برخوردار است. بنابراین اگر قصد دارید در ابتدای کار هزینه های زیادی را متحمل نشوید، می توانید از پلاستیک و لوله گالوانیزه استفاده کنید. توجه داشته باشید که شما برای طراحی گلخانه توت فرنگی به لامپ هایی برای رشد توت فرنگی ها، دستگاه تهویه با منظور نوردهی برای این گیاه و پارچه رفلکتور نیاز دارید. 

 لامپ های رشد گیاه دارای  طیفی حدود  380 تا 840 نانومتر از نور خورشید هستند که این طیف ها برای تشدید رنگ توت فرنگی ها و رشد آن ها کاملا ایده آل است.

از نوردهی به توت فرنگی ها غافل نشوید. همچنین باید درباره انتخاب نوع توت فرنگی، تعیین دمای گلخانه و نوع سیستم آبیاری نیز برنامه ریزی دقیقی کنید تا تلاش های شما نتیجه مثبتی داشته باشد.

هزینه طراحی گلخانه توت فرنگی

هزینه طراحی گلخانه توت فرنگی موضوعی است که چند کارشناس و مشاور برای آن طرح های توجیهی مختلفی را مطرح کرده اند. امکان سنجی احداث و طراحی گلخانه توت فرنگی این پیام را به ما می دهد که آیا گلخانه توت فرنگی را بسازیم یا نه. بنابراین مسئله ای که مدت ها طول می کشد تا آن را اثبات کنیم را نمی توانیم در یک یا چند خط به طور خلاصه بیان کنیم.

آگاهی از هزینه طراحی گلخانه توت فرنگی می تواند در یک لحظه نظر شما را درباره  احداث یا عدم احداث آن تغییر دهد. اما برای اینکه از هزینه های گلخانه توت فرنگی اطلاع دقیقی داشته باشید، می توانید تا انتها ما را همراهی کنید تا فاکتورهایی که روی هزینه های نهایی این گلخانه تاثیر می گذارد را مورد بررسی قرار دهیم.

قیمت زمین گلخانه به ازای هر متر مربع

قیمت زمین یکی از مهمترین هزینه های مربوط به طراحی گلخانه توت فرنگی است. توجه داشته باشید که زمین های گلخانه ای  متراژهای متفاوتی دارند، در نتیجه هزینه های متفاوتی را نیز در بر می گیرند. اما آیا کسی هست که دوست نداشته باشد هزینه های طراحی گلخانه توت فرنگی کاهش پیدا کند؟ بنابراین برای خرید یک زمین گلخانه ای می توانید یک بررسی کلی و دقیق از قیمت های زمین داشته باشید.

لازم نیست که حتما زمین شما در مرکز شهر و یا نقاط مختلف آن باشد و شما مجبور شوید هزینه های سنگینی را بابت خرید آن پرداخت کنید. معمولا زمین های گلخانه ای اکثرا خارج از شهر هستند و اگر شرایط مناسبی برای ساخت یک گلخانه پیش بیاید، می توانید زمینی را با قیمت مناسب خریداری کنید. بنابراین فکر خود را مشغول امکانات شهری و امکانات دسترسی به آن نکنید، بلکه فقط به فکر سود و درآمد خود از گلخانه توت فرنگی باشید.

قیمت سازه گلخانه توت فرنگی

از قیمت زمین گلخانه که رد شویم، با قیمت سازه روبه رو می شویم. سازه های گلخانه ای انواع مختلفی  برای کشت توت فرنگی دارند. سازه های اسپانیایی، ایرانی و تونلی هر کدام  قیمت متفاوتی دارند که این قیمت به ترتیب نام سازه ها  کاهش پیدا می کند. بنابراین اگر قصد دارید سازه اسپانیایی را برای طراحی گلخانه توت فرنگی انتخاب کنید، باید هزینه های بیشتری را برای این انتخابتان بپردازید.  البته راهنمایی و مشاوره گرفتن از کارشناسان خبره و حرفه ای در این مسیر اهمیت زیادی دارد. این افراد با تجربه  و تخصصی که در این زمینه دارند، شما را در انتخاب سازه ای که برای طراحی مناسب است، یاری می رسانند. برای مثال یکی از مواردی که در طراحی گلخانه توت فرنگی باعث شک و تردید شما می شود، انتخاب شیشه یا پلاستیک برای حصار گلخانه است. 

انواع هزینه های گلخانه

روشن است که تعبیه شیشه در گلخانه توت فرنگی هزینه بیشتری را برای شما به دنبال دارد. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که پرداخت هزینه های بیشتر در این مرحله می تواند از محصولات شما در برابر گرما و سرما محافظ کند.

شاید انتخاب و تعبیه حصار پلاستیکی برای گلخانه توت فرنگی برای شما هزینه کمتری داشته باشد. اما این اشتباه شما می تواند باعث از بین رفتن تمام محصولات در یک شب سرد زمستانی شود و تمام تلاش های شما در یک شب با خاک یکسان شود.

بهتر است در پرداخت هزینه های طراحی گلخانه توت فرنگی، آینده را نیز مد نظر قرار دهید و تنها به دو قدمی خود فکر نکنید. شاید هزینه هایی که امروز شما پرداخت می کنید، شما را از پرداخت هزینه های سنگین در آینده بی نیاز کند. همانطوری که قبلا نیز اشاره شد، بهتر است برای دریافت اطلاعات بیشتر و راهنمایی های دقیق تر با متخصصان با تجربه تماس بگیرید.

خرید تجهیزات گلخانه توت فرنگی

تجهیزات گلخانه ای دو عبارت دارد، ولی همین دو عبارت دنیایی از  تجهیزات را در خود جای داده است. از لامپ های رشد گیاه گرفته تا سختی آب، رطوبت سنج، گلدان های پارچه ای، پارچه رفلکتور، دماسنج، پی اچ، خاک ارگانیک و فیلتر کربن و… همه این موارد شامل پرداخت هزینه می شوند. برای برخی از آن ها تنها کافی است یک بار هزینه پرداخت کنید، اما برای برخی دیگر باید همیشه درحال پرداخت هزینه باشید.

برای مثال خاک ارگانیک، دفع آفات و کود و سموم از جمله مواردی هستند که باید همیشه آن ها را خریده و هزینه هایی را برای خرید آن ها پرداخت کنید. در حقیقت هزینه های سنگین به خرید تجهیزات اصلی گلخانه مربوط می شوند که هزینه آن ها را شما فقط یک بار پرداخت می کنید.

حقوق و دستمزد کارکنان گلخانه توت فرنگی

شما قبل از اینکه نیرویی را برای کار در گلخانه استخدام کنید، باید از هزینه دستمزد و حقوق آن ها اطلاع دقیقی داشته باشید. توجه کنید که در سال ‌های اولیه طراحی گلخانه توت فرنگی، شما نمی‌ توانید درآمد بالایی از آن کسب کنید. درآمد شما از زمانی شروع می‌ شود که محصولات خود را برداشت کنید و آن ها را به فروش برسانید. 

بنابراین باید در بودجه‌ بندی خود به این مسئله دقت کنید که در سال اول طراحی گلخانه توت فرنگی باید دستمزد کارکنان خود را از بودجه اولیه خود پرداخت نمایید. اکثر افرادی که در ساخت گلخانه با مشکلاتی روبرو می ‌شوند، فکر می ‌کنند که این راهی تاریک و بی ‌فایده است. به این دلیل که آن ها در ابتدای کار به پیچ و خم‌ های این مسیر فکر نکرده اند. بنابراین با یک ارزیابی دقیق، میزان حقوق سالانه  نیروی کار را محاسبه نمایید و آن را به هزینه های خود اضافه کنید.

هزینه پیاده سازی سیستم آبیاری توت فرنگی

آب رسانی به توت فرنگی یکی از مواردی مهمی  به شمار می رود که هزینه های چند جانبه ای را برای شما دارد. اینکه برای آبیاری به توت فرنگی ها  می خواهید چگونه سیستمی را انتخاب کنید، هم در هزینه آب مصرفی و هم در هزینه اجرای سیستم مورد نظر می تواند تاثیر بگذارد.

به عنوان مثال شاید قدیمی ترین و آسان ترین روش برای آبیاری توت فرنگی را بتوان آبیاری با شلنگ در نظر گرفت. اما روش دیگری نیز وجود دارند که آن هم اجرای سیستم آبیاری قطره چکان است.

در روش اول شاید فکر کنید که شما موفق به صرفه جویی در هزینه های خود شده اید، اما این فکر شما کاملا اشتباه است.  اجرای سیستم آبیاری قطره ای برای پرورش توت فرنگی یک روش عالی  و مناسب است که می تواند به کاهش هزینه ها به شما کمک شایانی کند. در این روش تنها هزینه آب مصرفی کاهش پیدا نمی کند، بلکه دیگر لازم نیست شما هزینه دستمزد کارگر را نیز پرداخت کنید؛ چرا که این روش به صورت کاملا اتوماتیک کار کرده و احتیاجی به دخالت انسان ندارد.

شما با انتخاب یک سیستم زمان بندی مناسب بدون هیچ گونه پرداخت هزینه های گزافی برای آب مصرفی گلخانه ودستمزد، گلخانه خود را همچنان سرپا نگه دارید.

پیاده سازی سیستم برق رسانی و تهویه در گلخانه توت فرنگی

بیشتر تجهیزات گلخانه‌ ای از طریق انرژی الکتریکی کار می‌ کنند. حتی ماشین آلات گلخانه‌ ای نیز برای فعالیت و راه ‌اندازی کار خود  به انرژی برق نیاز دارند. بنابراین باید فکری در مورد هزینه اجرای سیستم تهویه و برق رسانی داشته باشید. برای کشت آفات و قارچ های گیاهی، مناسب ترین محیط، محیط گلخانه توت فرنگی است؛ چرا که گلخانه توت فرنگی همیشه مرطوب است و امکان بیشتری برای رشد آفات و قارچ های گیاهی در این محیط وجود دارد.

 برای جلوگیری از این مسئله لازم نیست بیش از حد از سموم دفع آفات استفاده کنید، بلکه کافی است که یک سیستم تهویه بی نقص و عالی در گلخانه داشته باشید تا توت فرنگی ها از شر این آفات مصون بمانند. به طور کلی هزینه های طراحی گلخانه توت فرنگی شامل هزینه های ریز و درشتی می شود که باید در این مسیر نسبت به پرداخت آن ها اقدام کنید.

تهویه و برق رسانی در گلخانه

هرگز فکر نکنید با پرداخت هزینه برای خرید تجهیزات و سیستم های با کیفیت سرمایه شما هدر رفته است؛ چرا که این هزینه ها در آینده به شما سود زیادی خواهند رساند.

شما با پرداخت هزینه های مورد نیاز در ابتدای مسیر می توانید خود را از هزینه های سنگین و بی مورد در ادامه راه مصون دارید. هزینه خرید ماشین آلات و تاسیسات، هزینه نگهداری و تعمیرات تجهیزات، هزینه اجرای ساختمان گلخانه، باید به صورت مقطعی پرداخت شود.

هزینه استهلاک و انرژی نیز از هزینه های مهمی محسوب می شوند که باید در طراحی گلخانه توت فرنگی مد نظر قرار گیرد. امید داریم که با یک برآورد و ارزیابی دقیق بتوانید هزینه های کلی طراحی گلخانه توت فرنگی را حدس بزنید و کسب و کار خود را راه اندازی کنید.

نتیجه گیری

احداث گلخانه توت فرنگی یکی از کسب و کارهایی است که به موقعیت جغرافیایی بستگی ندارد و شما می توانید به طور جدی به آن فکر کنید. با اینکه  توت فرنگی ها به آب نسبتا زیادی نیاز دارند، اما می توان با انتخاب یک سیستم صحیح و استاندارد برای آبیاری توت فرنگی، به کاشت و پرورش آن اقدام نمود و هزینه های آن را تا حدودی کاهش داد. 

دقت داشته باشید که در کاشت و پرورش توت فرنگی باید صبر داشته باشید و توقع بالایی نسبت به باردهی زود هنگام محصول نداشته باشید. شما می توانید دو بار در طول سال نسبت به برداشت محصولات خود اقدام کنید.

کاشت توت فرنگی و طراحی گلخانه توت فرنگی شاید همان کسب وکاری باشد که شما بتوانید از این راه سود زیادی کسب کنید. البته به شرطی که در این مسیر از راهنمایی ها و مشاوره های کارشناسان خبره و حرفه ای غافل نشوید و گام هایی مطمئن و اصولی در این مسیر بردارید.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *