درآمد گلخانه چقدر است و چطور به سود بیشتر برسیم؟

درآمد گلخانه چقدر است

 نمی ‌توان درآمد گلخانه را از پیش تعیین کرد، چرا که گلخانه ‌ها از نظر ویژگی ‌های خاصی چون موقعیت محیطی، نوع گلخانه، ابزار و لوازم گلخانه، نوع گیاه کشت شده و بیشتر ویژگی‌ های دیگر با هم متفاوت‌ هستند. هرکدام از این موارد گفته شده می‌ توانند روی قیمت محصولات گلخانه ‌ای شما تاثیر داشته باشند، بنابراين این موارد موجب می شوند که درآمد گلخانه ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

ولی اگر شرایط گلخانه‌ ها را یکسان در نظر بگیریم، با رعایت بعضی از نکات کشت گلخانه ‌ای می‌ توانیم مقدار سودی که از طریق گلخانه کسب می کنیم را تا حدودی افزایش دهیم. درآمد گلخانه ها به چه عواملی بستگی دارد؟ چگونه می ‌توانیم سود بیشتری از گلخانه ها به دست آوریم؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درآمد و سود گلخانه ها و سایر موارد، ما را تا انتها همراهی کنید.

درآمد گلخانه به چه عواملی بستگی دارد؟

از مهم‌ ترین مواردی که در تشخیص میزان درآمد یک گلخانه می توانند موثر باشند، شامل موارد زیر هستند:

نوع گیاه کشت شده

 به نوع گیاهی که برای کشت در گلخانه انتخاب می کنید، توجه زیادی داشته باشید؛ چرا که محصولات کاشت شده روی درآمد و سود یک گلخانه  تأثیر مستقیمی دارند. در حقیقت اگر  محصول کاشته شده شما ارزش اقتصادی داشته باشد، در سطح کم نیز می‌ تواند نسبت به محصول کم ‌ارزشی در سطح بیشتر درآمد کسب کند. ‌

مثلا تولید یک هکتار زعفران نسبت به کاشت یک یا دو هکتار سیب ‌زمینی از ارزش بیشتری برخوردار است و قطعاً درآمد آن نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین نوع محصولی که در گلخانه کاشت می‌شود، در اولین گام درآمد یک گلخانه را می‌تواند مشخص کند.

مساحت گلخانه

 پس از نوع محصول یکی از تاثیرگذارترین عوامل در مقدار درآمد یک گلخانه، میزان کشت در آن است. گلخانه نسبت به زمین های طبیعی مزرعه این امکان را برای شما فراهم می ‌آورد که چند برابر مساحت گلخانه را زیر کشت ببرید. برای این کار شما می ‌توانید از کشت طبقاتی استفاده کنید؛ چرا که با انجام این کشت می ‌توان در گلخانه کوچکی در چند طبقه، کشت  قارچ را انجام دهید و محصول بیشتری را به دست آورید.

به عنوان مثال در یک سطح ۲۰۰ متری شما قادر هستید تا ۱۰۰۰ متر را نیز زیر کشت ببرید و اگر مقدار بیشتر برای این کار را با توجه به ارتفاع و تجهیزات گلخانه انجام دهید، شما می‌توانید درآمد زیادی را به دست آورید.

مکان گلخانه

 شما می ‌توانید همه محصولات گلخانه خود را به کشورهایی که قصد خرید محصولات شما را دارند، صادر کنید. با این حال در صادرات و درآمد گلخانه، مکان و موقعیت گلخانه نیز تاثیرگذار است؛ چرا که اگر گلخانه شما نزدیک به بازار مصرف‌کننده باشد، هزینه ‌های حمل‌ و نقل را نیز می تواند کاهش دهید.

اگر محصولات کمیاب شهر خود را در گلخانه خود کاشت کنید، می‌ توانید به آسانی درآمد خود را همراه با بازاریابی بدون زحمت تا حدودی افزایش دهید؛ زیرا بازارمصرف‌ کننده ای که نزدیک به گلخانه شما باشد به محصولات شما احتیاج دارند. تامین انرژی مورد نیاز برای گلخانه می ‌تواند در هزینه‌ های انرژی و درآمد گلخانه تأثیر زیادی داشته باشد.

ابزارهای  و سیستم ها لازم در گلخانه

برای اینکه بتوان گیاهان حساس، کمیاب و گران تر در گلخانه کاشته شود، باید گلخانه شما تجهیزات لازم را داشته باشد و به سیستم ‌هایی همچون سیستم آبیاری قطره ‌ای گلخانه، سیستم کنترل رطوبت، سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب، سیستم تهویه هوا و غیره مجهز شده باشد و برای احداث آن مصالح مناسب تری نظیر فولاد و بتن و غیره به کار برده شود. با این شرایط حتما درآمد این گلخانه نسبت به گلخانه ‌ای که تجهیزات لازم را برای کشت انواع گوناگون محصولات را ندارد، بسیار بیشتر است و می ‌تواند انواع مختلف محصولات را در گلخانه خود کشت کند.

تعداد کاشت و محصولات

با استفاده از گلخانه می توانیم طول فصل، رشد گیاهان را افزایش دهیم و حتی  فصلی که برای کاشت گیاه مناسب نیست نیز می توانیم با به وجود آوردن شرایط لازم، گیاه مورد نظر را در آن فصل کاشت کنیم. بنابراین اگر گیاهی را انتخاب کرده ‌اید که سریعتر می توان آن را برداشت کرد و با این انتخاب می توان چندین بار در طول سال آن را کاشت و برداشت را انجام دهید، با این‌ انتخاب حتما می توانید درآمد گلخانه خود را افزایش دهید.

ایجاد شرایط مورد نیاز محصولات در گلخانه و مدیریت صحیح

با اینکه می توان با استفاده از ابزار و لوازم مدرن، وضعیت بهتری را که برای گلخانه خود برای محصولات در نظر بگیریم، اما این کار به تنهایی نمی تواند محصولات باکیفیت تولید و درآمد آن را افزایش دهد. در حقیقت با استفاده از آن فقط می توانیم نظارت بهتری روی وضعیت گلخانه داشته باشیم و برای محصولات کشت شده شرایط مناسبی چون دما، رطوبت، خاک لازم، کوددهی، آب و غیره را تامین کنیم.

اگر مراقبت و نظارت بهتری روی محصولات نداشته باشید و زمان کافی برای بررسی و بهبود روند رشد محصولات خود نگذارید و اگر این نیازها را برطرف نکنید، حتما محصولاتی که کیفیت کم ‌تری دارند را برداشت خواهید کرد. در نتیجه درآمد گلخانه نیز کاهش پیدا می‌ کند. ولی اگر شرایط  را به ‌خوبی کنترل کنید و تمامی نکته های کاشت و مراحل رویش محصول را به خوبی رعایت کنید، نتیجه بهتری از محصول خواهید داشت. حتی می ‌توانید با صادر کردن محصول خود درآمد دلاری نیز به دست آورید.

چطور سود گلخانه را افزایش دهیم؟

همان طور که به بسیاری عوامل تأثیر گذار روی درآمد گلخانه اشاره کردیم، ولی اگر گمان کنیم که تمامی شرایط گلخانه شبیه به هم هستند، موارد و نکاتی هستند که به شما کمک می‌ کنند. می توانید با رعایت موارد اصلی و نکات مهم گلخانه درآمد خود را افزایش دهید. با رعایت نکات زیر می توانید درآمد بیشتری را از گلخانه خود به دست آورید:

1- برای کسب‌وکار خود برنامه‌ریزی کنید.

برای پیشرفت در کار خود به عنوان کارآفرین یک برنامه منظم و دقیقی تنظیم کنید. با استفاده از برنامه می توانید ویژگی های کسب و کار خود را بشناسید و بعضی از چیزهای مجهول را نیز کشف کنید. نکات مهمی که باید در برنامه خود در نظر داشته باشید شامل موارد زیر هستند:

 • الف-هزینه‌های راه‌اندازی کسب‌وکار گلخانه‌ای چیست؟
 • ب- هزینه ‌های جاری برای یک کسب ‌و کار گلخانه ‌ای چیست؟
 • ج- بازار هدف تان چه کسانی هستند؟
 • د- کسب ‌و کار گلخانه ‌ای چگونه درآمدزایی می ‌کند؟
 • پ- چقدر می‌ توانید از مشتریان هزینه دریافت کنید؟
 • و- یک کسب‌ و کار گلخانه ‌ای چقدر می ‌تواند سود داشته باشد؟
 • ز- چگونه می ‌توانید کسب ‌و کار خود را سودآورتر کنید؟
 • ح- نام کسب ‌و کار خود را چه خواهید گذاشت؟

در این بخش می خواهیم برای هر کدام از این موارد چند نکته کوتاه را توضیح دهیم :

الف- هزینه‌ های راه‌ اندازی کسب ‌و کار گلخانه ‌ای چیست؟

باید برای احداث یا اجاره گلخانه و نیز تجهیزات لازم چون موجودی، آبیاری، کود، پنکه و شیلنگ، نیمکت و میز، صندوق، بیمه و حقوق کارمندان و آیتم ‌های لازم دیگر که به تفکر و بررسی دقیق نیاز دارند، هزینه هایی لازم است.

ب- هزینه ‌های جاری برای یک کسب ‌و کار گلخانه‌ای چیست؟

 برای ساخت یک گلخانه ابتدا باید یک زمین آماده بخرید و یا یک ساختمان را اجاره کنید. برای این کارها قطعا به هزینه هنگفتی نیاز دارید. اگر به خرید زمین اقدام کنید، حتما به سرمایه چند صد میلیونی نیاز دارید. البته می توانید قسطی هم هزینه های این کار را پرداخت کنید. باید برای کشت خود در گلخانه بتوانید انواع گیاهان، گل‌ها، محصولات، دانه ‌ها و سایر موارد لازم‌ برای  باغبانی و محوطه ‌سازی را خریداری کنید. سرمایه لازم برای خرید این موارد بستگی به وسعت و اندازه گلخانه شما دارد.

برای خدمات انرژی لازم برای گلخانه مانند آب و برق، که هر ماه هزینه‌ هایی را برای شما ایجاد می کنند، باید برنامه ای برای آن ها داشته باشید؛ چرا که اگر برای یک روز هم  نتوانید آن ها را فراهم کنید، به ویژه در آب وهوای نامناسبی مثلا گیاهان گرما دوستی که  آن ها را در هوای سردی در گلخانه خود کشت کرده اید، ممکن است که همه زحمت شما با فراهم نکردن آن ها به هدر برود. با این کار درآمد گلخانه نیز کاهش پیدا می‌ کند.

البته باید تعداد کارگر لازم و دستمزد روزمره آن ‌ها را در قسمت هزینه ‌ها محاسبه کنید. باتوجه به فعالیت فرد و موقعیت مکانی گلخانه شما مقدار دستمزدها می توانند با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

ج- بازار هدف تان چه کسانی هستند؟

مشتری دائمی، صاحب کسب ‌و کاری است که  به گل ‌ها و گیاهان و یا محصولات زراعی گوناگونی که در گلخانه کاشت می‌ کنید، نیاز دارد. برای مثال می توان به حرف هایی چون کشاورزان، صاحبان مهدکودک‌ ها، خواربارفروشان، گل ‌فروشی‌ ها و غیره که به محصولات گلخانه شما نیاز دارند، اشاره کرد.

امروزه صاحبان مشاغل گلخانه‌ می خواهند بدون استفاده از واسطه ها، به صورت مستقیم محصولات خود را به دست فروشنده برسانند و از این راه سود بیشتری را در گلخانه کسب کنند. هدف این است تا شما بتوانید محصولات زیادی را به مشتری‌ ها بفروشید تا از این طریق بتوانید جریان کشت فروش گل‌ ها و گیاهان و محصولات و سایر سبزیجات را ثابت نگه دارید، بدین صورت گلخانه شما درآمد ثابتی با روند مشخص خواهد داشت و می ‌توانید روی سود بیشتر خود تمرکز داشته باشید.

د- کسب ‌وکار گلخانه ‌ای چگونه درآمدزایی می ‌کند؟

صاحبان گلخانه با به فروش رساندن محصولات، گیاهان، گل ها و سایر مواد باغبانی و با فضاسازی بر مشتریان درآمدی را به دست می آورند. اگر محصولات شما دارای کیفیت و ارزش بیشتری باشند و به موقع به دست فروشنده برسند، حتما درآمد گلخانه افزایش پیدا می کند.

پ- چقدر می ‌توانید از مشتریان هزینه دریافت کنید؟

قیمت محصولات گلخانه‌ ای به کیفیت گیاه، مطلوبیت، طول عمر و تعدادی از عوامل دیگر بستگی دارد که می توانند با یکدیگر متفاوت باشند. می توانید گیاهان، گل‌ ها و محصولات گلخانه خود را به اندازه چند هزار تومان تا چندصد هزارتومان و حتی به صورت دلاری نیز بفروشید.

و- یک کسب ‌و کار گلخانه‌ای چقدر می ‌تواند سود داشته باشد؟

اگر‌ گلخانه شما در منطقه ای باشد که مردم به باغبانی، سرسبزی، و طبیعت علاقه داشته باشند، گلخانه در آغاز کار خود نیز می تواند سود بیشتری کسب کند. غیر ممکن نیست که گلخانه ای  بتواند چند صد میلیونی در طول سال سود کسب کند. اگر صاحب گلخانه‌ بخواهد در کار خود پیشرفتی داشته باشد، می تواند شعبه های گوناگونی در محیط های مختلف باز کند و با این کار سود و درآمد بیشتری نیز به دست می آورد.

ز- چگونه می ‌توانید کسب ‌و کار خود را سودآورتر کنید؟

صاحب گلخانه می‌ تواند با موادی که به باغبانی ربط دارند و با فضاسازی چون ماله دستی، آبپاش، دستکش باغبانی، بیل، قیچی، لوپر، چنگال، پنجه، کولتیواتور، خاک، مالچ، پیت ماس ​​و غیره را نیز پیش محصولات گلخانه ای خود به فروش برسانند و از این طریق سود بیشتری نیز کسب  کند.

روش دیگری برای افزایش سود به فروش رساندن بذر سبزیجات و گل های جوان و کوچک است. البته با افزایش کشت خود با استفاده از کشت طبقاتی، کشت محصولات کمیاب چون گیاهان دارویی و میوه های گرمسیری و گیاهان ارزشمندی چون زعفران و غیره می ‌توانید سود خود را افزایش دهید.

ح- نام کسب ‌و کار خود را چه خواهید گذاشت؟

تعیین اسم مناسب برای گلخانه نیز در افزایش درآمد آن از اهمیت خاصی برخورداراست. اگر هنوز اسمی برای حرفه خود تعیین نکرده اید، بهتر است هرچه زودتر اسم مناسبی برای شغل خود انتخاب کنید. دست‌ به‌ کار شوید و نام مناسبی را برای خود انتخاب نمایید.

اگر شرکت شخصی خود را دارید، شاید بخواهید که غیر از نام خود اسم دیگری را برای تجارت خود انتخاب کنید که کاملا طبیعی است. هنگام ثبت شغل خود، برای اینکه در آینده با مشکلی روبرو نشوید، بهتر است که نام انتخابی خود را با موارد توصیه شده زیر بررسی کنید:

 • سابقه تجاری درباره اسمی که تعیین کرده ‌اید. برای مثال از اسم تکراری استفاده نکنید.
 • سوابق نشانه تجاری و نمادی که تعیین کرده اید.
 •  پلتفرم‌ های رسانه‌ های اجتماعی دیگر را مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید که از نام شما استفاده نکرده باشند.
 • دامنه وب نامی که تعیین کردید بهتر است آزاد باشد تا در آینده به راحتی بتوانید با نام کسب و کار خود در وب سایت فعالیت کنید.

2 یک شخصیت حقوقی تشکیل دهید.

مرسوم ترین انواع ساختار برای گلخانه عبارتند از مالکیت انحصاری، دریافت مجوزهای لازم برای ساخت گلخانه و غیره است. با استفاده از این کار هنگام شکایت از حرفه گلخانه ای، شما به عنوان مسئول شناخته می شوید و به صورت کلی جريان قانونی این شغل را دنبال کنید تا در آینده با مشکلی روبرو نشوید.

3- ثبت‌ نام برای مالیات

اگر قصد داشته باشد حرفه گلخانه ای خود را تاسیس کنید و برای افزایش درآمد گلخانه خود به راه حلی فکر کنید، برای این کارها ابتدا باید در شرکت امور مالیاتی ثبت‌ نام کنید. اگر انجام این کار را به تاخیر بیندازید و یا قصد انجام آن را نداشته باشید، شاید در آینده شما را به عنوان مجرم شناسایی کنند و حتی منجر به از دست دادن کسب و کار شما نیز شود.  

هر کشوری از قوانین مالیاتی خاصی برخوردار است که با یکدیگر تفاوت دارند. بنابراین شما باید درباره اقدامات مورد نیاز برای راه ‌اندازی کسب ‌و کار خود به اداره مالیات مراجعه کنید. بررسی های لازم و همه پروسه ‌های مربوط به آن را به صورت صحیح انجام دهید.

با توجه به اینکه کدام ساختار تجاری را انتخاب می‌ کنید، احتمالا گزینه‌ های مختلفی برای روش مالیات کسب ‌و کار خود داشته باشید.

4- یک حساب بانکی تجاری و کارت اعتباری باز کنید.

 برای مراقبت از دارایی ‌های شخصی در همه حرفه ها نظیرگلخانه از حساب های بانکی و اعتباری اختصاصی تجاری استفاده کنید؛ زیرا زمانی که حساب‌ های شخصی و تجاری شما با هم ترکیب می ‌شوند، دارایی ‌های شخصی شما مانند (خانه، ماشین و سایر اشیاء باارزش) شاید در زمان شکایت از کسب و کار شما، با خطرهایی روبرو شوند. پس حتماً در اولین گام این نکته را در نظر گرفته باشید. علاوه بر این شما با آموزش نحوه درست کردن اعتبار تجاری می ‌توانید کارت ‌های اعتباری و سایر منابع مالی را با کسب کار خود و خطوط اعتباری بالاتر و خیلی از موارد دیگر دریافت نمایید.

5- باید یک سیستم حسابداری تجاری راه‌اندازی کنید.

باید کوچک ترین ورودی ‌ها و خروجی ‌های مالی خود را با استفاده از یک سیستم حسابداری مناسب با حرفه خودتان تاسیس کنید تا با کمک آن درآمد بیشتری از گلخانه داشته باشید. برای اینکه درکی از کار مالی کسب و کار خود داشته باشید، باید هزینه های گوناگون و منابع درآمد را ثبت کنید. برای آسانی کارهای مربوط به هزینه ها و درآمد کسب و کار خود بهتر است حساب های دقیق را حفظ کنید و پرونده های مالیاتی هر سال را دقیق مشخص کنید تا با هیچ مشکلی در آن روبرو نشوید.

6-برای اخذ مجوزهای لازم اقدام کنید.

تاخیر در اخذ مجوزهای مورد نیاز می تواند موجب جریمه های سنگین و یا شاید باعث شود که کسب و کار شما نیز تعطیل شود. با توجه به موقعیت مکانی که گلخانه خود را در آن احداث می‌ کنید، به مجوزهای گوناگونی احتیاج دارید. می ‌توانید برای بررسی های خود درباره این موارد به نزدیک ‌ترین اداره جهاد کشاورزی به مکان گلخانه خود مراجعه کنید.

7- بیمه تجاری بگیرید.

برای اینکه فعالیت قانونی و امنی داشته باشید، بهتر است کسب و کار خود را بیمه کنید. یکی از مزایای بیمه کسب و کار این است که در مواقع بحران می ‌تواند از درآمد شما محافظت کند. برای مشاغل گوناگون بیمه های متفاوت با خطرهای مختلفی وجود دارند. البته شما می توانید با راهنمایی گرفتن از یک شرکت بیمه معتبر به اطلاعات مورد نیاز نسبت به آن ها دست پیدا کنید و به اخذ بیمه تجاری اقدام کنید.

اگر از آسیب ‌هایی که ممکن است در آينده، کسب و کار شما با آن ها روبرو شود مطمئن نیستید، می توانید به اخذ بیمه مسئولیت عمومی اقدام کنید؛ چرا که این بیمه یکی از متداول ترین پوششی است که مورد نیاز کسب و کارهای کوچک است.

بیمه غرامت کارگران یکی دیگر از بیمه های مورد نیاز برای شغل های مختلف است. اگر قصد داشته باشید که کارمندانی را برای گلخانه خود استخدام کنید، باید اول بیمه غرامت آن ها را انجام دهید.

 8- نحوه تبلیغ و بازاریابی یک کسب ‌و کار گلخانه ‌ای

علاوه بر روش های قدیمی برای کسب درآمد بیشتر بهتر است از تبلیغات و بازاریابی برای کسب وکار خود با روش های جدیدی چون تبلیغ در رسانه ‌های گوناگون، از روزنامه ‌های محلی گرفته تا اسپات های رادیویی، بیلبوردها، تبلیغات تلویزیونی محلی، شبکه ‌های اجتماعی و موارد دیگر، با توجه به میزان درآمد از آن ها استفاده کنید.

شما باید از یک وب سایت بصری برای گسترش کسب و کار خود استفاده کنید برای این کار می‌توانید از شرکت‌های طراحی و مشاوران وب سایت راهنمایی بگیرید. با سرمایه‌ گذاری در کمپین بهینه سازی موتور جستجو وبلاگ، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی و ترافیک وب سایت خود را افزایش می‌دهید.

سعی کنید که یک برند قانونی برای گلخانه خود ثبت کنید که از اعتماد و وفاداری مشتری برخوردار باشد، والبته یک آرم اعتماد بگیرید.

9- چگونه مشتریان بیشتری را جذب کنیم؟

اگر از شهرت کافی در جامعه برخوردار باشید، می توانید برای خود مشتری دائمی جذب‌ کنید. اگر موجودی شما درجه یک است و دارای قیمت‌ های رقابتی باشد و همچنین گروه شما روابط صمیمی با یکدیگر داشته باشند، مردم محله شما برای خرید حتما پیش شما می آیند.

البته باید گیاهان و محصولات شما نیز از مقاومت کافی برخوردار باشند. اگر محصولات شما پس از خرید زودتر از بین بروند، مشتریان با خبر دار شدن از این موضوع،  به  بی کیفیتی محصولات‌ شما پی می برند و در همه جا پخش می کنند که محصولات شما ارزش خریداری ندارند.

امروزه ایجاد وب سایت، برای افزایش مشتری در هر حرفه ای از اهمیت خاصی برخوردار است. البته شاید برخی نگران خارج شدن وب سایت از دسترس آن ها باشند، چرا که  برای درست  کردن آن هیچ اطلاع و پیش زمینه ای ندارند. همان‌طور که اشاره کردیم، امروزه اکثر شرکت ‌ها از گروه های حرفه‌ ای طراحی برخوردار هستند و حتی خودشان کنترل وب ‌سایت شما را به عهده می گیرند، با کمک آن ها می توانید درامد گلخانه خود را بیشتر کنید.

از جمله دلایلی که نشان می دهد شما باید برای ساخت وب سایت عجله کنید این است که امروزه اکثر مشاغل قانونی، وب‌ سایت  دارند. آنلاین کردن کسب و کار شما اصلاً ربطی به اندازه یا صنعت کسب و کار شما ندارد.

 • حساب ‌های رسانه ‌های اجتماعی چون صفحه های فیس ‌بوک و یا نمایه‌ های تجاری LinkedIn نمی توانند جایگزین خوبی برای وب‌ سایت تجاری شما باشند.
 • با ابزارهایی مانند GoDaddy Website Builder می توانید به راحتی یک وب سایت برای خودتان بسازید. شما لازم نیست تا یک نفر را استخدام کنید تا برای شما یک وب سایتی ایجاد کند و یا کارهای شما را توسعه دهد.

10- سیستم تلفن کسب ‌و کار خود را راه‌اندازی کنید.

 برای افزایش ارتباط بین شبکه‌ ای برای شغل خودتان بهتر است به ساخت تلفن به ویژه دستگاه سانترال اقدام کنید. البته استفاده از تلفن، مناسب ترین راه برای جدایی و شخصی سازی زندگی خصوصی با زندگی تجاری و البته برای رفع نیازهای مشتری به شمار می رود. برای خودکار کردن کار خود، بهتر است از خط تلفن ثابت استفاده کنید؛ زیرا به کار شما ارزش و مشروعیت می بخشد و البته با خط ثابت مشتریان می توانند به راحتی با شما در تماس باشند. 

کارآفرینانی که قصد دارند یک سیستم تلفن تجاری برای خود احداث کنند، می توانند از خدمات مخابرات و یا شرکت های شخصی برای این کار خود استفاده کنند.

آیا تجارت محصولات گلخانه ای برای شما مناسب است؟

اگر گلخانه ‌ای را به خاطر علاقه خود و تنها برای سرگرمی می خواهید راه ‌اندازی کنید، لازم نیست گلخانه شما ویژگی‌ های مخصوصی داشته باشد. فقط کافی است با علاقه خود گل ها و گیاهان مد نظر خود را با استفاده از راهنمایی های کاشت گلخانه کشت کنید. ولی اگر گلخانه را با هدف کسب درآمد راه اندازی کنید، باید درک و بینش عمیقی از گل ها، گیاهان، سبزیجات و محصولات و ابزارهای لازم برای باغبانی داشته باشید.

علاوه بر این شما باید علاقه ای به پرورش گیاهان و محصولات داشته باشید. صاحبان حرفه گلخانه ‌ای در مورد پیچیدگی‌های رشد گیاهان، گل ‌ها، محصولات و تقریبا همه گیاهانی که در زمین رشد می کنند، اطلاع دارند و از قبل برای چالش های پیش رو خودشان را آماده کرده ‌اند.

سخن پایانی

اگر گلخانه شما مساحت بیشتری داشته باشد، درآمد زیادی را کسب خواهید کرد. برای کسب درامد از گلخانه باید با اصول آن آشنایی کامل را داشته باشید تا با استفاده از آن بتوانید ابزار و شرایط لازم را برای محصولات خود تامین کنید. البته باید محصولی که از ارزش بیشتری برخوردار است را انتخاب کنید. با استفاده از نکاتی که در این مطالب برای شما توضیح دادیم، می توانید به راحتی کسب وکار خود را مدیریت کرده و درامد بیشتری را به دست آورید.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *