آموزش اجرای سیستم هیدروپونیک خانگی

آموزش اجرای سیستم هیدروپونیک خانگی

اجرای سیستم هیدروپونیک خانگی: سیستم های هیدروپونیک برای کشت کاهو، کلم، سبزیجات، صیفیجات امروزه جزو پر طرفداران روش های کشت خانگی قرار گرفته، که با استفاده از آن هر فرد می تواند خود اقدام به تولید محصولات مورد نیاز خود کند.

 

تجهیزات و مواد مورد نیاز برای سیستم هیدروپونیک

 1. آکواریوم یا مخزن پلاستیکی با سایز متوسط
 2. پمپ هوای آکواریومی
 3. سنگ هوای میله ای و لوله ی هوا
 4. فوم پلی استایرن به ضخامت 5 یا 10 سانتی متر
 5. گلدان پلاستیکی سوراخ دار
 6. پرلیت یا لیکا سایز 3 یا 5 میلی متری
 7. فویل آلومینیوم
 8. اسپری رنگ
 9. کود مخصوص هیدروپونیک
 10. نشاء گیاه مورد نظر
 11. کاغذ تورنسل

آموزش اجرای سیستم هیدروپونیک خانگی

روش اجرا سیستم هیدروپونیک خانگی

باید ابتدا تمام ظروف و موادی را که قابل شست و شو هستند را به خوبی شست. اگر ظرف پلاستیکی شفافی انتخاب کرده اید، باید قبل از استفاده آن را با اسپری رنگ کنید.

یونولیت را با توجه به نوع گیاهان قابل کشت و تعداد گلدان ها، با توجه به ابعاد مخزن با فاصله های 10 تا 20 سانتی متری برش دهید. با توجه به قطر گلدان باید با دریل و مته روی دریل را برش دهید. بهتر است قبل از برش اندازه ی گلدان ها را روی آن مشخص نمایید.

گلدان های پلاستیکی دارای سوراخ را روی یونولیت ها قرار دهید. اگر مراحل را به درستی انجام داده باشید گلدان ها روی یونولیت می مانند و سقوط نمی کنند. اگر گلدان سوراخ دار پیدا نکردید از گلدان های مخصوص کاکتوس استفاده کنید و آن ها را با دریل سوراخ کنید.

لوله های هوا را به سنگ هوای میله و پمپ هوا متصل کنید. سنگ هوا را باید داخل آکواریوم قرار دهید.

آموزش اجرای سیستم هیدروپونیک خانگی

داخل مخزن یا آکواریوم خود را از آب پر نمایید. نشاء های گیاه خود را به آرامی از خاک جدا کنید و با آب ریشه ها را بشویید تا خاک اطراف ریشه نشاء کاملا از بین برود.

نشاء ها را طوری در گلدان ها قرار دهید که طول ریشه در کل ارتفاع گلدان قرار گیرد. داخل گلدان ها را با پرلیت یا لیکا پر نمایید. پس از آن می توانید پلاستیکی بر روی حفره های ایجاد شده یونولیت قرار دهید و آن ها را در مخزن یا گلدان بگذارید.

معمولا یونولیت به دلیل سبکی بر روی آب می ایستد اما به دلیل وزن گلدان ها کمی در آب فرو می رود. این اتفاق باعث می شود که با توجه به خاصیت مویینگی، آب از دانه های پرلیت یا لیکا بالا رفته و به تمام ریشه برسد.

آموزش اجرای سیستم هیدروپونیک خانگی

باید آکواریوم یا مخزن را در مقابل نور خورشید قرار دهید ولی برای جلوگیری از ایجاد جلبک در آب باید دور آن را با فویل آلومینیوم بپوشانید. البته اگر از مخزن غیر شفاف استفاده کرده اید نیازی به فویل آلومنیوم نیست.

پمپ هوا را روشن کنید. بهتر است پمپ به صورت 24 ساعت روشن باشد و یا با تایمر خاموش و روشن شود تا همیشه اکسیژن مورد نیاز گیاه را تامین نماید.

کود را با توجه به دستورالعمل درج شده بر روی آن به گیاه بدهید. کود را می توانید در حجم معینی از آب حل کنید. برای چک کردن میزان اسیدیته ی آب از کاغذ تورنسل استفاده نمایید. باید میزان  PH  حدود 6.5 باشد. در صورت بالا رفتن میزان اسیدی بودن آب باید آن را با اسید نیتریک به میزان مورد نظر کاهش داد.نید در حجم معینی از آب حل کنید. برای چک کردن میزان اسیدیته ی آب از کاغذ تورنسل استفاده نمایید. باید ین نماید.م بپوشانید

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *