طراحی گلخانه‌ فلفل

طراحی گلخانه‌ فلفل

چگونه می‌توان گلخانه‌ فلفل را طراحی کرد؟ امروزه همه به دنبال راه اندازی حرفه ای هستند که برای آن ها سودآور و پر درآمد باشد. در ایام گذشته برای دستیابی به موفقیت باید راه های متعددی را طی می کردند تا در نهایت در یکی از این مسیر‌های امتحان شده نتیجه مثبتی  کسب می کردند. این روزها می توان با هوشیاری تمام در مسیر راه اندازی یک کار و پیشه گام برداشت و همچنین تجربیات دیگران را سرمشق زندگی خود قرار داد.

 یکی از این حرفه ها که رونق بیشتری چه در مناطق مرطوب و خنک و چه در مناطق گرم و خشک به خود اختصاص داده است، راه اندازی و طراحی گلخانه، آن هم از نوع گلخانه صیفی جات نظیر فلفل است.

طرح‌ های توجیهی فراوانی که در این حوزه ثبت شده است، نشان دهنده سودآوری و روشن بودن آینده این مسیر‌ می باشد. پس اگر قصد طراحی گلخانه فلفل را دارید، باید بدانید که راهی دشوار اما آینده‌ دار و روشن را انتخاب کرده اید.

گلخانه فلفل چیست؟

خطر بی‌ آبی، بحرانی نیست که آن را دست کم بگیریم و یا گمان کنیم که به این آسانی امکان عبور از آن را داریم. این بحران به خصوص در قسمت هایی چون کشاورزی، خود را به شکلی پر رنگ تر به نمایش گذاشته است.

این بحران حتی وضعیت اقلیمی بعضی جاهای مناطق را تغییر داده است. مناطقی که تا چندین سال پیش مناطقی پر باران و پرآب بودند، حالا با کمبود آب روبرو شده اند و متاسفانه راه حل دقیقی برای حل این مشکل در دسترس نیست. این مسئله سیگنالی مهم را به سوی ما می فرستد و آن هم این است که کشت و کار به سبک های سنتی دیگر پاسخگو نیست.

 شما باید به فکر راه حل هایی برای کشت محصولات با استفاده از کمترین مقدار مصرف آب باشید، راهکارهایی که همه چیز در آن به طور از پیش تعیین شده پیش برود و اضطرابی بابت کمبود آب و خاک حاصلخیز وجود نداشته باشد. طراحی گلخانه یکی از همان راه های مهمی است که ما را به این مقصد می رساند. فلفل محصولی است که آب قابل توجهی را برای رشد می خواهد. کشت آن به سبک سنتی باعث از بین رفتن مقدار زیادی آب خواهد شد و این موضوع به مشکلات موجود دامن خواهد زد.

ساختار گلخانه فلفل

 با طراحی گلخانه فلفل شما می توانید بدون در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی و مشکلاتی که پیش رو دارید، کسب و کار پر رونقی را راه‌ اندازی کنید. البته به شرطی که در این راه حساب شده گام بردارید. اگر تمامی چیزها را در این راه به صورت اصولی و دقیق پیش ببرید، می توانید به جای برداشت 5 کیلو فلفل در فضای باز، 50 کیلو فلفل را در فضای گلخانه برداشت کنید.

راه اندازی گلخانه فلفل به لوازم و تجهیزات گلخانه ای متنوعی احتیاج دارد. شما می توانید یکی از انواع روش‌ های کشت چون روش‌ هیدروپونیک را برای طراحی گلخانه فلفل انتخاب کنید. با اعمال شیوه هیدروپونیک، محصولات شما پر بار خواهد شد؛ چرا که در این سبک ریشه های فلفل داخل محلول های مغذی قرار خواهد گرفت و عملا احتیاج شما به خاک صفر خواهد بود.

 مصرف آب بهینه و عدم نیاز به خاک در این روش، می تواند شما را در مدت زمان معینی به سود زیادی برساند.

برای طراحی گلخانه فلفل حتما نباید وسعت زمین شما زیاد باشد. اما این به این معنا نیست که زمین کم‌ وسعت هیچ مشکلی را در طراحی برای شما ایجاد نمی کند. برای دریافت مشاوره در این زمینه می توانید با کارشناسان حرفه ای تماس حاصل فرمایید تا در این مسیر با مشکلی مواجه نشوید.

مراحل طراحی گلخانه

 شما می توانید با افزایش ارتفاع گلخانه مسئله ظرفیت زمین را برطرف کنید. فلفل اساسا محصولی است که رشد طولی زیاد و عجیبی دارد، در مدت زمان کمتری ساقه های آن دور تا دور گلخانه شما را فرا خواهد گرفت.

ساقه های در هم پیچیده فلفل می تواند مشکلات بیشتری را برای شما فراهم کند. عدم دسترسی به محصول و یا انباشه شدن شاخه ها روی هم ممکن است باعث شود نور و تغذیه کافی به محصولات نرسد.  اما با افزایش خلاقانه ارتفاع گلخانه می توانید ساقه های فلفل را به سمت‌ بالا هدایت کنید و گلخانه فلفل خود را سامان دهید.

مراحل طراحی گلخانه فلفل

طراحی گلخانه فلفل مراحلی نه چندان دشوار ولی دقیق و منظمی دارد. شما باید با زیر و بم های این راه آشنایی داشته باشید. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از طراحی گلخانه فلفل طرح های توجهیی زیادی را در این باره مطالعه کنید و امکان ‌سنجی طراحی گلخانه خود را به یک کارشناس حرفه ای بسپارید.

دریافت همکاری و راهنمایی از سوی کارشناسان آگاه در این زمینه روند طراحی گلخانه فلفل را برای شما سریع‌ تر خواهد کرد.

اگر تمایل دارید که گلخانه فلفل را تاسیس کنید، باید در قدم نخست به دنبال اخذ مجوز باشید. هیچ کاری را نمی توان بدون اخذ مجوز شروع کرد. طراحی گلخانه فلفل هم که جای خود را دارد. پس سعی کنید در کلاس های فنی حرفه ای جهت آموزش های لازم شرکت کنید تا با پیچ و خم پرورش فلفل و روش های کشت آن آشنا شوید. هر چه با هوشیاری بیشتر در این راه قدم بردارید، مسلما منفعت زیادی هم نصیب شما خواهد شد.

مراحل طراحی فلفل چیست؟

پس از اخذ مجوز و یادگیری آموزش های لازم، باید به دنبال زمینی مناسب برای پرورش فلفل بگردید. اهمیت زیادی دارد که خاک منطقه مدنظر از لحاظ ارزش کشت، برای فلفل مناسب باشد. سعی کنید در این مسیر همراه خود یک مشاور و راهنما داشته باشید تا با بررسی ویژگی های کیفی خاک منطقه، امکان رشد فلفل در خاک مورد نظر را تایید نماید.

 فلفل برای رشد و نمو به خاکی با عمق زیاد و البته نرم نیاز دارد، بنابراین اگر خاک منطقه سخت و خشک بود، از آن خاک صرف نظر کنید. اگر در خاک مد نظر تا به حال فلفل کشت نشده باشد، این گونه احتمال وجود آفات در خاک کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین خاک مورد نظر برای کشت فلفل باید تا حدودی اسیدی باشد. در حقیقت پی اچ مورد نیاز برای رشد فلفل حدود 5/6 است.

 اگر می خواهید فلفل ها را به شیوه هیدروپونیک کشت کنید و یا قصد داشته باشید فلفل ها را داخل گلدان بکارید، دیگر نیازی نیست این همه موارد را بررسی کنید. ولی برای آغاز این کار و کاهش هزینه ها می توانید این مورد را نیز در پروسه طراحی گلخانه فلفل در نظر بگیرید.

انواع طراحی گلخانه فلفل

اهمیت زیادی دارد که برای طراحی گلخانه فلفل یک طرح امکان سنجی دقیق داشته باشید. به این معنی که از یک کارشناس راهنمایی و کمک بگیرید تا یک طرح توجیهی مناسب برای شما مطرح کند و هزینه های دقیق و میزان سرمایه و تجهیزات مورد نیاز را برای طراحی گلخانه فلفل  به صورت منظم و دقیق در طرح خود نام ببرد.

این طرح می تواند نقشه مسیر شما برای طراحی گلخانه فلفل و نیز سند معتبری برای اخذ وام از بانک باشد. به همین دلیل توجه داشته باشید که  طرح توجیهی طراحی گلخانه فلفل را از یاد نبرید. تجهیزات لازم برای کشت فلفل را خریداری کنید.

شاید در اول کار احتیاجی به خرید همه تجهیزات به صورت یکجا نباشد، ولی برای این خرید فروشگاه هایی وجود دارند که می توانید تجهیزات و لوازم کامل رشد و پرورش فلفل را در قالب پکیج های آماده خریداری کنید. همچنین امکان برخورداری از تخفیف ویژه آن نیز برای شما وجود دارد. پس اگر از وجود چنین فروشگاه‌ هایی آگاهی داشته باشید، می توانید برای خرید تجهیزات مورد نیاز برای کشت فلفل به سراغ آن ها بروید. در انتخاب نوع گلخانه جهت پرورش فلفل به این موضوع توجه داشته باشید که بهترین نوع گلخانه برای کشت فلفل، گلخانه شیشه ای است.

تجهیزات گلخانه فلفل

 این گلخانه هرچند که هزینه زیادی به دنبال دارد، اما دارای مزایای فراوانی نیز است. با این حال اگر قصد داشته باشید در آغاز کار هزینه بیشتری به خود تحمیل نکنید، می توانید از لوله گالوانیزه و پلاستیک استفاده کنید.

توجه داشته باشید که برای طراحی گلخانه فلفل، شما به پارچه رفلکتور و لامپ های رشد گیاه و دستگاه تهویه برای نوردهی به فلفل ها احتیاج دارید. لامپ های رشد گیاه طیف 380 تا 840 نانومتر از نور خورشید را در بر دارند که برای بالندگی فلفل ‌ها و تشدید رنگ آن ها وسیله مناسبی است.

نوردهی به فلفل را از یاد نبرید. البته باید در مورد تعیین دمای گلخانه، انتخاب نوع فلفل و نوع سیستم آبیاری نیز برنامه ریزی دقیق و منظمی داشته باشید تا سعی و تلاش شما نتیجه دهد.

هزینه طراحی گلخانه فلفل

هزینه طراحی گلخانه فلفل دقیقا چیزی است که چندین و چند کارشناس برای آن طرح های توجیهی مختلفی را مطرح کرده اند. امکان سنجی ساخت و طراحی گلخانه فلفل این امکان را به ما می دهد که آیا گلخانه فلفل را می ‌توانیم  بسازیم یا نه.

بنابراین مسئله ای که مدت زمان زیادی می برد تا به اثبات برسد را نمی توان در یک خط خلاصه کرد. آگاه شدن از هزینه طراحی گلخانه فلفل می تواند در یک لحظه نظر شما را نسبت به ساخت یا عدم ساخت آن تغییر دهد.

 اگر می‌ خواهید دید واضحی را نسبت به هزینه‌ های طراحی گلخانه فلفل داشته باشید، پس ما را همراهی کنید تا فاکتورهای که روی هزینه نهایی این کار تاثیرگذار هستند را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

قیمت زمین گلخانه به اجزای هر متر مربع

یکی از نخستین و مهم ترین هزینه هایی که برای طراحی گلخانه فلفل باید در نظر داشته باشید، قیمت زمین است. توجه داشته باشید که زمین های گلخانه ای با متراژهای مختلفی می توانند هزینه های متفاوتی را داشته باشند. اما کیست که تمایلی به کاهش هزینه های طراحی گلخانه نداشته باشد؟  بنابراین می توانید با یک بررسی دقیق و کلی، قیمتی مناسب و بهتری را برای خرید زمین گلخانه انتخاب کنید.

لازم نیست که با خرید زمین گلخانه در مرکز شهر و یا در نقاط شهری مختلف، متحمل هزینه های زیادی برای طراحی گلخانه فلفل شوید. زمین های گلخانه ای، بیشتر بیرون از شهر قرار دارند و البته اگر شرایط برای ساخت گلخانه مناسب باشد، می توانید زمینی با قیمت کمتر را خریداری کنید. بنابراین ذهن خود را درگیر میزان دسترسی به امکانات شهری نکنید و به فکر منفعت زیاد در گلخانه فلفل باشید.

قیمت سازه گلخانه فلفل

اکنون از قیمت زمین گلخانه به قیمت سازه عبور می‌ کنیم، باید بدانید که برای کشت فلفل ها، سازه های گلخانه ای می توانند انواع متنوعی داشته باشند. سازه های اسپانیایی، ایرانی و تونلی هر کدام دارای قیمت مختلفی هستند که قیمت آن ها به ترتیب می ‌تواند کاهش پیدا کند. کمترین هزینه سازه مربوط به سازه تونلی است. بنابراین اگر قصد داشته باشید از سازه اسپانیایی برای طراحی گلخانه فلفل استفاده کنید، باید خود را برای پرداخت هزینه های زیادی آماده کنید. 

البته این نکته را در نظر داشته باشید که در این مسیر از راهنمایی ها و مشاوره های کارشناسان خبره در زمینه کاشت و پرورش گیاهان گلخانه ای کمک بگیرید. این افراد با تخصص و تجربه ای که در این عرصه دارند، به شما در انتخاب سازه مناسب کمک می کنند. به عنوان مثال یکی از مواردی که در طراحی گلخانه فلفل موجب شک و تردید شما خواهد شد، انتخاب شیشه یا پلاستیک برای دور تا دور گلخانه است.

انواع هزینه های گلخانه

مشخص است که با انتخاب شیشه برای گلخانه فلفل شما هزینه های زیادی را باید متحمل شوید، ولی از این نکته غفلت نکنید که با پرداخت هزینه زیاد می توانید تمامی محصولات خود را در برابر سرما حفظ کنید. احتمالا کشیدن حصار پلاستیکی می تواند برای گلخانه فلفل شما هزینه کمتری را در بر داشته باشد،  ولی همین انتخاب اشتباه شما می تواند در یک شب سرد زمستانی همه محصولات شما را به طور کل نابود کند.

 بنابراین در پرداخت هزینه های طراحی گلخانه فلفل باید آینده نگر باشید و فقط دو قدمی خود را در نظر نگیرید. احتمالا هزینه ای که امروز برای وسایل و تجهیزات با کیفیت پرداخت می کنید، شما را از پرداخت هزینه های اضافی در آینده بی نیاز خواهد کرد. بنابراین مجدد  باز می گردیم به حرفی که قبلا نیز به آن اشاره شد؛ یعنی کمک گرفتن از مشاوره و کارشناسان متخصص و آگاه برای طراحی گلخانه فلفل.

خرید تجهیزات گلخانه فلفل

تجهیزات گلخانه ای عبارتی دو کلمه ای است، ولی همین عبارت دو کلمه ای دنیایی از تجهیزات و لوازم را درون خود جای داده است. از گلدان های پارچه ای گرفته تا دماسنج، رطوبت سنج، پی اچ سنج، فیلتر کربن، سختی سنج آب، لامپ های رشد گیاه و پارچه رفلکتور و خاک ارگانیک همه تجهیزات گلخانه هستند.

همه این موارد گفته شامل پرداخت هزینه می شوند. برای بعضی از آن ها پرداخت هزینه فقط برای یک بار صورت می پذیرد، اما برای بعضی دیگر باید همیشه این تجهیزات و وسایل را خریداری کنید.

برای مثال خاک ارگانیک، کود و سموم دفع آفات از جمله مواردی هستند که باید همیشه نسبت به خرید آن ها اقدام کنید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که در حقیقت هزینه های سنگین مربوط به خرید اسباب و لوازم اصلی گلخانه می شود که هزینه آن ها را فقط برای یک بار پرداخت می کنید.

حقوق و دستمزد کارکنان گلخانه فلفل

قبل از اینکه برای گلخانه خود نیروی کار استخدام کنید، باید ارزیابی دقیقی از هزینه دستمزد و حقوق آن ها داشته باشید. توجه کنید که در سال اول طراحی گلخانه فلفل شاید نتوانید درآمد قابل توجهی را به دست آورید. درآمد شما هنگامی شروع خواهد شد، که محصولات خود را برداشت کنید و آن ها را بفروشید. بنابراین باید در بودجه بندی خود این مسئله را لحاظ کنید که در سال اول طراحی باید دستمزد کارکنان را از بودجه اولیه خود پرداخت کنید.

اکثر افرادی که در ساخت گلخانه با مشکلی روبرو می شوند و این مسیر را راهی تاریک و بی ثمر می دانند، در شروع این کار به  تمامی زیر و بم های این مسیر فکر نکرده اند و تمامی مراحل ممکن را نسنجیده اند. بنابراین با یک ارزیابی دقیق و منظم می توانید میزان حقوق سالانه نیروی کاری خود را محاسبه کنید و آن را به هزینه های خود بیفزایید.

هزینه پیاده سازی سیستم آبیاری فلفل

آب رسانی به فلفل یکی از مهمترین مواردی است که هزینه های چند جانبه ای برای شما دارد. اینکه چگونه سیستمی را برای آبیاری به فلفل ها  انتخاب می کنید، هم در هزینه آب مصرفی و هم در هزینه پیاده سازی سیستم مورد نظر در هزینه های شما تاثیر گذار است.

به عنوان مثال احتمالا ساده ترین روش برای آبیاری فلفل را بتوان آبیاری آن ها با استفاده از شلنگ آب دانست، ولی راه دیگری نیز برای شما وجود دارد و آن هم استفاده از سیستم آبیاری مدرن مثل قطره چکان است.

در روش اول احتمالا گمان کنید که توانسته اید در هزینه های خود صرفه جویی کنید، اما سخت در اشتباه هستید.  البته می توانید از سیستم آبیاری قطره ای که برای پرورش فلفل نیز مناسب است، استفاده کنید. این روش می تواند تاثیر زیادی در کاهش هزینه های شما نیز داشته باشد.

در این روش نه فقط هزینه آب مصرفی کاهش پیدا خواهد کرد، بلکه هزینه دستمزد کارگر را نیز پرداخت نخواهید کرد؛ زیرا این شیوه به طور خودکار عمل می‌ کند و احتیاجی به دخالت انسان ندارد. شما با اجرای یک سیستم زمان بندی مناسب برای آبیاری فلفل ها می توانید بدون پرداخت هزینه های سنگین بابت هزینه آب مصرفی و دستمزد، برای پیشرفت گلخانه خود قدم برداشته و آن را سرپا نگه دارید.

پیاده سازی سیستم برق رسانی و تهویه در گلخانه فلفل

بیشترتجهیزات گلخانه ای با استفاده از انرژی الکتریکی کار می کنند. حتی ماشین آلات گلخانه ای نیز برای راه اندازی و فعالیت، به انرژی برق نیاز دارند. بنابراین باید راهکاری به حال هزینه پیاده سازی سیستم برق رسانی و سیستم تهویه داشته باشید. محیط گلخانه فلفل محیطی مناسب برای کشت آفات و قارچ های گیاهی است, زیرا گلخانه فلفل باید همیشه به صورت مرطوب باشد. بنابراین این امکان دارد که آفات و قارچ های گیاهی در این محیط رشد و پرورش یابند.

برای جلوگیری از این موضوع احتیاجی به استفاده بی رویه از سموم دفع آفات ندارید، بلکه کافی است که یک سیستم تهویه عالی و بی نقص در گلخانه ایجاد کنید تا فلفل ها را از شر این آفات حفظ کنید. به طور کلی هزینه های طراحی گلخانه فلفل شامل هزینه های ریز و درشتی می شوند که باید در این راه آن ها را پرداخت کنید.

تهویه و برق رسانی در گلخانه

هرگز گمان نکنید که پرداخت هزینه برای خرید تجهیزات و سیستم های با کیفیت، اسراف کردن سرمایه است؛ زیرا این هزینه بعدها برای شما سود بیشتری به دنبال خواهد آورد. شما باید تلاش کنید با پرداخت هزینه های مناسب در آغاز راه دیگر هزینه های گزافی در ادامه مسیر نپردازید.

هزینه اجرای ساختمان گلخانه، هزینه خرید ماشین آلات و تجهیزات، هزینه نگهداری و تعمیرات تجهیزات باید به صورت دوره ای ومقطعی پرداخت شوند.

هزینه انرژی و هزینه استهلاک از جمله مهمترین هزینه هایی به شمار می روند که در طراحی گلخانه فلفل باید آن ها را مد نظر قرار دهید. امید داریم که با یک ارزیابی دقیق و منظم بتوانید هزینه های کلی طراحی گلخانه فلفل را حدس بزنید و کسب و کار  خود را شروع کنید.

نتیجه گیری

احداث گلخانه فلفل یکی از مواردی است که بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی خود می توانید به صورت جدی به آن فکر کنید. هرچند که فلفل ها به آب نسبتا بیشتری برای کشت احتیاج دارند، ولی می توان با اجرای یک سیستم صحیح و استاندارد برای آب دهی به فلفل، اقدام به کاشت و پرورش اقدام کرد و هزینه ها را تا حد ممکن کاهش داد.

به این موضوع دقت کنید که در کاشت و پرورش فلفل باید صبر وشکیبایی داشته باشید، و توقع باردهی سریع محصول را نداشته باشید. همچنین شما می توانید دو بار در طول سال اقدام به برداشت محصولات خود نمایید.

کاشت فلفل و طراحی گلخانه فلفل می تواند راهی باشد تا بتوانید از این راه سود و منفعت بیشتری را کسب کنید. البته به شرطی که در این مسیر از راهنمایی ها و مشاوره های کارشناسان آگاه و حرفه ای بهره مند شوید و قدم هایی مطمئن و اصولی در این راه بردارید.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *