طراحی گلخانه صیفی جات

طراحی گلخانه صیفی جات

چگونه می توان یک گلخانه صیفیجات احداث کرد؟ امروزه اکثر افراد می خواهند در زمینه ای فعالیت کنند که که سود زیادی برای آن ها داشته باشد. در گذشته گلخانه داران برای رسیدن به موفقیت باید راه های مختلفی را تجربه می‌ کردند تا در نهایت در یکی از این راه ها موفق می شدند. اما امروزه با یک ابتکار خلاقانه می توان در مسیر راه اندازی یک حرفه و شغل قدم برداشت و تجربیات سایرین را سرمشق خود قرار داد.

 یکی از کسب و کارهایی که پیشرفت زیادی را چه در مناطق گرم و خشک و چه  مرطوب و خنک به خود از آن خود کرده است، طراحی و راه اندازی گلخانه، آن هم از نوع گلخانه صیفی جات است. طرح های توجیهی زیادی که در این زمینه مطرح شده اند، پرسود بودن و روشن بودن آینده  این راه را نشان می ‌دهند. پس اگر قصد طراحی گلخانه صیفیجات را در سر دارید، توجه داشته باشید که راهی سخت اما روشن و آینده دار پیش روی شما قرار دارد.

طراحی گلخانه صیفیجات چگونه میسر است؟

ممکن است فکر کنید که ساخت گلخانه به شرایط دمایی خاص نیاز داشته و امکان احداث آن در برخی مناطق برای شما مقدور نباشد. اما این یک طرز فکر اشتباهی است. وجود تکنیک های منحصر به فرد و جدیدی که در حوزه  کشت گیاهان به خصوص در صیفیجات ایجاد شده است، دیگر پرورش گیاهان و راه اندازی گلخانه در بعضی از شهرها را با محدودیت مواجه نکرد.

لازمه موفقیت در این مسیر، داشتن صبر و بردباری و حوصله است؛ چرا که گلخانه ها در روزهای اول سودی نخواهند داشت. معمولا یک سال زمان می برد تا گلخانه شما به ثمر برسد و شروع به جبران هزینه ها کند. اما طی کردن این مسیر پر پیچ  و خم و شیرین تا انتهای راه برای شما ارزش زیادی دارد. اگر می خواهید گلخانه صیفیجات را طراحی کنید ولی نمی دانید این مسیر را چگونه طی کرده و از کجا شروع کنید، با ما همراه باشید. ما شما را در این مسیر را راهنمایی خواهیم کرد.  

گلخانه صیفیجات چیست؟

بحران آب، بحرانی نیست که آن را نادیده بگیریم و فکر کنیم به این سادگی ها می توانیم از آن عبور کنیم. این بحران به ویژه در بخش هایی مثل کشاورزی، خود را پر رنگ تر نشان می دهد. بحران آب حتی باعث دگرگونی شرایط اقلیمی برخی مناطق شده است. مناطقی که تا چند سال پیش به عنوان مناطقی پر باران و حاصلخیر شناخته می شدند، اکنون با کمبود آب رو به رو هستند و متاسفانه راه حل دقیقی برای حل این مشکل در دسترس نیست.

این موضوع بیانگر این است که  کشت و کار به روش های سنتی دیگر نمی تواند جوابگو نیازهای بشر و بحران کم آبی باشد. شما باید به دنبال راهکارهایی باشید که بتوانید با کمترین میزان آب محصولات خود را بکارید. روش هایی که همه چیز در آن به طور حساب شده پیش رفته و نگرانی از بابت کمبود آب و خاک حاصلخیز وجود نداشته باشد. طراحی گلخانه یکی از این روش های ارزشمند محسوب می شود که می تواند شما را به این هدف نزدیک سازد.

صیفیجات محصولی است که به آب زیادی نیاز ندارد. کشت آن به روش سنتی باعث می شود آب زیادی مصرف شود و این موضوع موجب دامن زدن به مشکلات بی آبی خواهد شد.

ساختار گلخانه صیفیجات

طراحی گلخانه صیفیجات به شما این امکان را می دهد تا با وجود آشفتگی های پیش رو و شرایط جغرافیایی، بتوانید کسب و کار خود را راه اندازی کنید. البته به شرطی که شما در این راه حساب شده گام بردارید. اگر همه چیزها در این مسیر به صورت اصولی و دقیق باشد، شما حتی می توانید به جای برداشت 6 کیلو صیفیجات در فضای باز، 60 کیلو صیفیجات را در گلخانه برداشت کنید.

راه اندازی گلخانه صیفیجات به تجهیزات گلخانه ای متعددی نیاز دارد. شما می توانید یکی از انواع روش های کشت از قبیل روش هیدروپونیک را برای طراحی گلخانه صیفیجات پیاده کنید. با اجرای روش هیدروپونیک محصولات شما پر رونق خواهند شد؛ چرا که در روش هیدروپونیک ریشه های صیفیجات درون محلول های مغذی قرار می گیرند و عملا شما به خاک نیازی نخواهید داشت.

در این روش با توجه به مصرف آب بهینه و عدم نیاز به خاک، شما می توانید در مدت زمان معینی به سود بالا برسید. برای طراحی گلخانه صیفیجات نیازی نیست که به زمینی با وسعت زیاد داشته باشید. اما این به این منظور نیست که زمین کم‌ وسعت هیچ‌ مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

مراحل طراحی گلخانه

 شما با افزایش ارتفاع گلخانه می توانید مشکل وسعت زمین را حل کنید. صیفیجات اساسا محصولاتی به شمار می روند که دارای رشد طولی عجیب و غربی هستند و در مدت زمان کوتاهی ساقه های این محصولات دور تا دور گلخانه شما را فرا می گیرند.

ساقه های در هم پیچیده‌ صیفیجات، می توانند مشکلات زیادی برای شما به وجود آورند. عدم دسترسی به محصول و شاخه های انبوه، ممکن است باعث نرسیدن نور و تغذیه کافی به محصولات شوند. اما با افزایش خلاقانه ارتفاع گلخانه می توانید ساقه های صیفیجات را بالا ببرید و گلخانه صیفیجات خود را سامان دهید.

مراحل طراحی گلخانه صیفیجات

پروسه طراحی گلخانه صیفیجات خیلی دقیق است. شما می بایستی با پیچ و خم های این مسیر آشنایی داشته باشید. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از طراحی گلخانه صیفیجات، طرح های توجهیی زیادی را در این باره مطالعه کرده و امکان سنجی طراحی گلخانه خود را به یک کارشناس حرفه ای بسپارید.

گرفتن مشاوره و دریافت همراهی از کارشناسان خبره می تواند در این زمینه فرآیند طراحی گلخانه صیفیجات شما را تسریع کند.

اگر قصد دارید گلخانه صیفیجات را برای خود بسازید، باید در مرحله نخست مجوز آن را دریافت کنید. همانطوری که می دانید هیچ کسب و کاری بدون دریافت مجوز آغاز نمی شود، حالا طراحی گلخانه صیفیجات نیز جای خود را دارد. بنابراین تلاش کنید در کلاس های فنی حرفه ای برای دریافت آموزش های لازم شرکت کنید تا از زیر و بم پرورش صیفیجات و روش های کشت آن آگاهی داشته باشید. هرچه با آگاهی بیشتر در این مسیر گام بردارید، مطمئنا سود بیشتری نصیب شما می شود.

مراحل طراحی صیفیجات چیست؟

پس از اینکه مجوز را دریافت کردید و آموزش های لازم را کسب کردید، باید به دنبال زمینی مناسب برای پرورش صفیجات باشید. باید توجه داشته باشید که خاک منطقه مورد نظر برای پرورش این محصولات اهمیت زیادی دارد. بهتر است همراه خود یک مشاور داشته باشید تا ویژگی های کیفی خاک منطقه را بررسی کند و امکان رشد صیفیجات در خاک مورد نظر را تایید نماید.

صیفیجات برای بالندگی و رشد، نیاز به خاکی با عمق زیاد و البته نرم  دارند، بنابراین اگر خاک منطقه سفت و خشک است، بهتر است از آن صرف نظر کنید. بهتر است در خاک مورد نظر تا به حال صیفیجاتی کشت نشده باشد؛ چون احتمال وجود آفات در خاک  محل، کشت شما را کاهش می دهد. همچنین خاک مورد نظر برای کشت صیفیجات باید تا حدی اسیدی باشد، در حقیقت ph لازم برای رشد صیفیجات حدود 5/6 است.

اگر قصد کاشت گلخانه صیفیجات به روش هیدروپونیک را دارید و یا می خواهید صیفیحات ها را درون گلدان بکارید، نیازی نیست این موارد را مورد بررسی قرار دهید.  اما برای شروع کار و کاهش هزینه ها می توانید این مورد را نیز در مراحل طراحی گلخانه صیفیجات مورد توجه قرار دهید.

انواع طراحی گلخانه صیفیجات

طرح امکان سنجی دقیق برای طراحی گلخانه صیفیجات اهمیت زیادی دارد. به این معنا که از یک کارشناس راهنمایی بگیرید تا یک طرح توضیحی مناسب را برای شما طراحی کند و هزینه های دقیق و تجهیزات لازم و میزان سرمایه برای طراحی گلخانه صیفیجات را به طور دقیق در طرح خود ذکر نماید.

این طرح می تواند نقشه راه شما برای طراحی گلخانه صیفیجات و برای دریافت وام از بانک، سند معتبری باشد. به همین دلیل بهتر است که از طرح توجیهی طراحی گلخانه صیفیجات غفلت نکنید. تجهیزات لازم برای کشت صیفیجات را خریداری کنید. شاید در ابتدای کار لازم نیست همه تجهیزات به طور یکجا بخرید اما فروشگاه هایی نیز برای این منظور وجود دارند که می توانید تجهیزات کامل رشد و پرورش صیفیجات را در قالب پکیج های آماده خریداری کرده و از تخفیف نیز بهره مند شوید.

بنابراین اگر چنین فروشگاهی را سراغ داشته باشید، می توانید سراغ خرید تجهیزات لازم برای کشت صیفیجات بروید. در انتخاب نوع گلخانه برای پرورش صیفیجات توجه داشته باشید که بهترین گلخانه برای کشت صیفیجات، گلخانه شیشه ای است.

تجهیزات گلخانه صیفیجات

 این گلخانه با اینکه هزینه های بالایی دارند، اما از مزایای بی شماری نیز برخوردار هستند. با این حال اگر قصد دارید در ابتدای کار هزینه زیادی را تحمیل نکنید، می توانید به سراغ پلاستیک  و لوله گالوانیزه بروید.

توجه داشته باشید که شما برای طراحی گلخانه صیفیجات به پارچه رفلکتور، دستگاه تهویه برای نوردهی به صیفیجات و لامپ های رشد گیاه نیاز دارید.

 لامپ های رشد گیاه دارای طیف 380 تا 840 نانومتر از نور خورشید هستند که برای تشدید رنگ صیفیجات ورشد آن ها بسیار مناسب است. از نوردهی به صیفیجات غافل نشوید. همچنین باید برنامه دقیقی درباره انتخاب نوع صیفیجات، تعیین دمای گلخانه، نوع سیستم آبیاری نیز داشته باشید تا تلاش های شما نتیجه مثبت دهد.

هزینه طراحی گلخانه صیفیجات

هزینه طراحی گلخانه صیفیجات دقیقا چیزی است که چندین و چند کارشناس برای آن، طرح های متفاوتی را مطرح کرده اند. امکان سنجی ساخت و طراحی گلخانه صیفیجات این پیام را به ما می دهد که آیا گلخانه صیفیجات را بسازیم یا نه. بنابراین موضوعی که مدت ها طول می کشد تا اثبات شود را نمی توان در چند خط خلاصه نمود.

 آگاهی از هزینه طراحی گلخانه صیفیجات می تواند در یک لحظه نظر شما را درباره ساخت یا عدم ساخت آن تغییر دهد. اما برای اینکه نظر واضحی نسبت به هزینه های طراحی گلخانه صیفیجات داشته باشید، همراه ما باشید تا فاکتورهای مهم روی هزینه نهایی این امر را با هم مورد بررسی قرار دهیم:

قیمت زمین گلخانه به ازای هر متر مربع

قیمت زمین از مهمترین هزینه های طراحی گلخانه صیفیجات، به شمار می رود. توجه داشته باشید که زمین های گلخانه ای با متراژهای متفاوت می توانند هزینه های متفاوتی را دربر بگیرند. اما کیست که دوست نداشته باشد هزینه های طراحی گلخانه را کاهش دهد؟ بنابراین می توانید با یک بررسی دقیق و کلی، قیمت بهینه ای را برای خرید زمین گلخانه بپردازید.

لازم نیست زمین گلخانه ای را در مرکز شهر و یا نقاط شهری مختلف بخرید و متحمل هزینه گزافی شوید. زمین های گلخانه ای معمولا خارج از شهر هستند و چنانچه برای احداث گلخانه شرایط مناسب باشد، می توانید زمینی با قیمت کمتر خریداری کنید. بنابراین بهتر است خود را با امکانات شهری و میزان دسترسی به آن‌ ها درگیر نکنید. شما کافی است فقط به فکر سود بیشتر در گلخانه صیفیجات باشید.

قیمت سازه گلخانه صیفیجات

از قیمت زمین گلخانه به قیمت سازه می رسیم. انواع مختلفی سازه گلخانه ای برای کشت صیفیجات وجود دارند. سازه های اسپانیایی، ایرانی و تونلی که هر کدام دارای قیمت متفاوتی نسبت به هم هستند. در این میان، قیمت اسپانیایی از همه بیشتر بوده و کمترین قیمت مربوط به سازه تونلی است. بنابراین اگر قصد دارید سازه اسپانیایی برای طراحی گلخانه صیفیجات انتخاب کنید، باید هزینه های زیادی را برای آن در نظر بگیرید.

البته حائز اهمیت است که در این راستا از راهنمایی و مشاوره های کارشناسان حرفه ای در زمینه کاشت و پرورش گیاهان گلخانه ای استفاده کنید. این افراد با تخصص، حرفه و تجربه ای که در این حوزه دارند به شما در انتخاب سازه مناسب کمک خواهند کرد. به عنوان مثال یکی از مواردی که در طراحی گلخانه صیفیجات باعث شک و دو دلی شما خواهد شد، انتخاب شیشه یا پلاستیک برای حصار گلخانه است.

انواع هزینه های گلخانه

واضح است که انتخاب شیشه برای گلخانه صیفیجات هزینه زيادی را برای شما به دنبال دارد. اما از این نکته غافل نشوید که با پرداخت هزینه های بیشتر می توانید از محصولات خود در برابر سرما محافظت کنید. شاید انتخاب حصار پلاستیکی برای گلخانه صیفیجات هزینه کمتری را برای شما داشته باشد، اما همین انتخاب اشتباه شما می تواند در یک شب سرد و یخبندان زمستانی، باعث نابودی همه محصولات شما شود.

بنابراین بهتر است در پرداخت هزینه های طراحی گلخانه صیفیجات آینده نگر باشید و فقط چند روز یا چند ماه را نبینید.

شاید هزینه ای که امروز شما پرداخت کردید شما را از پرداخت هزینه های سنگین در آینده بی نیاز کند. بنابراین برای اینکه در این زمینه انتخاب اشتباهی نداشته باشید و در آینده متحمل هزینه های سنگین نشوید، بهتر است از کارشناسان حرفه ای و مجرب راهنمایی بگیرید.

 خرید تجهیزات گلخانه صیفیجات

تجهیزات گلخانه ای شامل دو کلمه است، ولی همین عبارت دو کلمه ای می تواند دنیایی از تجهیزات را درون خود جای دهد. از دماسنج گرفته تا رطوبت سنج، گلدان های پارچه ای، پارچه رفلکتور، فیلتر کربن، سختی سنج آب، پی اچ سنج، لامپ های رشد گیاه و خاک ارگانیک همه تجهیزات گلخانه ای هستند.

برای تمامی این موارد باید هزینه هایی را پرداخت کنید. برای برخی از آن ها تنها کافی است یک بار این هزینه ها را پرداخت نمایید، اما برای برخی دیگر از این موارد، باید دائما متحمل پرداخت هزینه برای خرید آن ها باشید. برای مثال خاک ارگانیک، کود و سموم دفع آفات از جمله مواردی هستند که باید همیشه نسبت به خرید آن ها اقدام کنید. در حقیقت هزینه های سنگین به تجهیزات اصلی گلخانه مربوط می شود و شما فقط یک بار هزینه های آن ها را پراخت می کنید.

حقوق و دستمزدکارکنان گلخانه صیفیجات

قبل از اینکه اقدامی جهت استخدام نیروی کار برای گلخانه خود کنید، باید هزینه های دستمزد و حقوق آن ها را به طور دقیق مورد ارزیابی قرار دهید. توجه داشته باشید که در سال های اول طراحی گلخانه صیفیجات، شما درآمد زیادی را نمی توانید به دست آورید. درآمد شما از زمان برداشت محصولات و فروش آن ها شروع خواهد شد. بنابراین باید در بودجه بندی خود به این موضوع توجه داشته باشید که در سال اول باید دستمزد کارکنان را از بودجه اولیه خود پرداخت نمایید.

اکثر افرادی که در ساخت گلخانه به بن بست می رسند و این راه را مسیری تاریک و بی فایده می پندارند، در ابتدای کار به همه پیچ و خم های این مسیر فکر نکرده اند. بنابراین باید میزان حقوق سالانه نیروی کار خود را با برآورد دقیق محاسبه کنید و آن را به هزینه های خود اضافه نمایید.

هزینه پیاده سازی سیستم آبیاری صیفیجات

آب رسانی به صیفیجات یکی از موارد مهمی است که هزینه های چند جانبه ای را برای شما در پی دارد. اینکه شما چگونه سیستمی را برای آبیاری به صیفیجات ها انتخاب می کنید، هم در هزینه آب مصرفی شما و هم در هزینه پیاده سازی سیستم مورد نظر شما تاثیر گذار است.

به عنوان مثال شاید شما ساده ترین راه برای آبیاری صیفیجات که آبیاری با استفاده از شلنگ است را انتخاب کنید. اما برای شما انتخاب دیگری نیز وجود دارد و آن نیز پیاده سازی سیستم آبیاری قطره ای است. در روش اول شاید فکر کنید که توانسته اید در هزینه های خود صرفه جویی کنید، اما شما سخت در اشتباه هستید.

پیاده سازی سیستم آبیاری قطره ای که یک روش عالی برای پرورش صیفیجات است، می تواند کمک زیادی در کاهش هزینه ها به شما کند. در این روش تنها هزینه آب مصرفی کاهش پیدا نخواهد کرد، بلکه شما هزینه دستمزد کارگر برای آبیاری را نیز نخواهید داد؛ چرا که این روش کاملا به صورت خودکار عمل می کند و به دخالت نیروی انسانی نیازی ندارد. شما می توانید یک سیستم زمان بندی مناسب برای آبیاری صیفیجات خود انتخاب کنید و بدون پرداخت هزینه های اضافی برای دستمزد و هزینه آب مصرفی، گلخانه خود را سرپا نگه دارید.

پیاده سازی سیستم برق رسانی  تهویه در گلخانه صیفیجات

بسیاری از تجهیزات گلخانه ای با انرژی الکتریکی کار می کنند. حتی ماشین آلات گلخانه ای نیز برای فعالیت خود و راه اندازی، به انرژی برق نیاز دارند. بنابراین شما باید فکری برای هزینه اجرای سیستم برق رسانی و سیستم تهویه داشته باشید. مناسب ترین و بهترین محیط برای کشت قارچ های گیاهی و آفات، محیط گلخانه صیفیجات است؛ چرا که گلخانه صیفیجات باید همیشه مرطوب باشد. بنابراین امکان دارد آفات و قارچ های گیاهی در این محیط بهتر رشد کنند.

 برای پیشگیری از این موضوع شما نیازی به استفاده بیش از حد از سموم دفع آفات ندارید، بلکه تنها کافی است که یک سیستم تهویه مناسب و بی نقص در گلخانه داشته باشید تا صیفیجات شما از شر این آفات مصون بمانند. به طور کلی هزینه های طراحی گلخانه صیفیجات، هزینه های ریز و درشت زیادی را شامل می شود که باید در مسیر طراحی این گلخانه پرداخت کنید.

تهویه و برق رسانی در گلخانه

 هرگز چنین فکری نکنید که با خرید تجهیزات و سیستم های باکیفیت هزینه های خود را هدر داده اید؛ چرا که این هزینه در آینده منفعت زیادی را  برای شما به دنبال خواهند داشت. شما با پرداخت هزینه های مناسب در آغاز کار، خود را از پرداخت هزینه های بی مورد و بی جا در آینده بی نیاز خواهید کرد.

هزینه نگهداری و تعمیرات تجهیزات، هزینه خرید ماشین آلات و تاسیسات، هزینه اجرای ساختمان گلخانه باید به صورت دوره ای پرداخت شود. یکی از مهم ترین هزینه هایی که باید در طراحی گلخانه صیفیجات لحاظ شود، هزینه انرژی و هزینه استهلاک است. امید است که با یک ارزیابی و برآورد دقیق بتوانید هزینه های کلی طراحی گلخانه صیفیجات را تخمین زده و کسب و کار خود را شروع کنید.

نتیجه گیری

راه اندازی گلخانه صیفیجات یکی از مواردی است که بدون توجه به موقعیت جغرافیایی خود می توانید به طور جدی به آن فکر کنید. هرچند که صیفیجات به آب نسبتا زیادی برای کشت احتیاج دارند، اما می توان با انتخاب یک سیستم صحیح و استاندارد برای آب دهی به صیفیجات، نسبت به کاشت و پرورش آن اقدام کرد و هزینه های حاصل از آن را تا حدود زیادی کاهش داد.

توجه داشته باشید که در کاشت و پرورش صیفیجات باید صبر و شکیبایی داشته باشید و توقع باردهی سریع هنگام محصول را نداشته باشید. شما می توانید در طول سال دو بار نسبت به برداشت محصولات خود اقدام کنید.

کاشت صیفیجات و طراحی گلخانه صیفیجات می تواند راهی پر سود و پر منفعت برای شما باشد. البته به شرطی که در این مسیر از راهنمایی ها و مشاوره های کارشناسان خبره و حرفه ای غافل نشوید و با راهنمایی آن ها بتوانید گام هایی مطمئن و اصولی بردارید.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *