چگونه کلم گلخانه ای پرورش دهیم + نکات مهم در کشت

چگونه کلم گلخانه ای پرورش دهیم

یکی از انواع صیفی جات گلخانه ای که در بین عموم مردم از محبوبیت بالایی برخوردار است، کلم گلخانه ‌ای است که از آن به سبزیجات گلخانه‌ای نیز یاد می ‌شود. افرادی که قصد دارند در کنار پرورش کاهو در گلخانه‌ به پرورش گیاه دیگری نیز بپردازند تا درآمد خود را بالا ببرند، کلم بهترین گزینه برای این دسته از افراد است تا سود خود را از این طریق افزایش دهند.

کلم را می‌ توانید در گلخانه ‌ها که مکان مناسبی برای پرورش این دسته از گیاهان هستند، پرورش دهید‌. کلم که یکی از انواع سبزیجات به شمار می ‌رود، در پاییز و زمستان از آن استفاده می ‌شود و در فصول سرد سال نیز می‌ توانید از این برای تهیه انواع غذاها استفاده کرد.

کلم گلخانه‌ای برای رشد به نور متوسطی حتی در مواقع هوای سرد نیاز دارد؛ چرا که آب و هوا چندان تاثیری بر روی رشد کلم‌ های گلخانه ‌ای ندارند. اگر شما با تکنیک ‌های اصولی، خاک مورد نیاز برای کلم ‌ها را با مواد مغذی تغذیه نمایید و بیماری ‌های گیاهان و آفات آن را شناسایی کنید، پرورش و رشد این کلم ‌‌های گلخانه شما را به تعجب وا می‌ دارد.

کلم را به دو صورت برگ بنفش و یا برگ سبز می ‌کارند. کلم دارای برگ ‌های زیادی است که این برگ ‌ها سرشار از ویتامین هستند. در برخی غذاهای لذیذ و سالادها از کلم استفاده می ‌کنند. اگر شما موارد زیر را برای پرورش کلم رعایت کنید، پرورش کلم در گلخانه برای شما کار آسانی خواهد بود.

روش کاشت کلم گلخانه ای

 • در نخستین قدم شما باید محوطه ‌ایی کوچک در گلخانه را برای کاشت بذر کلم گلخانه ‌ای انتخاب کنید. می‌ توانید از سینی های مخصوص برای کاشت بذر استفاده کنید.
 • از کودهای مناسبی برای پرکردن سینی بذر استفاده کنید.
 • به سینی بذر باید نور کافی بتابد.
 • برای جوانه زدن بذرها باید سینی را همیشه مرطوب نگه دارید تا بدین صورت بذرهای جوانه زده، آماده کاشت شوند.
 • جوانه ‌های بزرگ شده را در خاک مورد نظر به فاصله دو فوت بکارید. زمانی که جوانه ها دارای دو عدد برگ باشند، باید آن ها را در خاک بکارید.
 • دمای گلخانه را باید ۶۵ فارنهایت کنید تا بذرهای گل کلم بتوانند رشد کنند.
 • موقع رشد نهال‌های جوان کلم در خاک، شما باید آن را مرطوب نگه دارید و نسبت به تنظیم دمای گلخانه اقدام کنید.
 • هر روز محل رشد نهال‌ ها را مورد بررسی قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که خاک آن ها مرطوب است.
 • یک لایه ضخیم از مالچ را روی خاک به کار ببرید تا مانع از هدر رفتن رطوبت خاک شود و همیشه بتواند رطوبت خاک را تنظیم نماید.

نکات مهم و ترفندهایی در کاشت کلم گلخانه ‌ای

 • توصیه می ‌شود که کلم گلخانه ‌ای را همراه با سایر سبزی ‌ها و صیفی جات نکارید؛ چرا که انواع کلم گلخانه ‌ای به سرعت مواد مغذی موجود در خاک را جذب کرده و آن ها از خاک تخلیه می‌ کند.
 • بهتر است که کلم را به همراه لوبیا و شوید بکارید. به این صورت که لوبیا خاک را غنی از نیتروژن می ‌کند و شوید نیز با زنبورهایی که در اختیار دارد، می ‌تواند باعث از بین رفتن کرم‌ های کلم شود.
 • برای به حداقل رساندن عفونت‌ های ناشی از خاک یا آلودگی ‌های جمع شده، می توانید محل کاشت کلم گلخانه ‌ای را در هر دوره با سایر محصولات جابجا کنید.
 • اگر گلخانه کلم شما مجهز به سیستم گرمایشی نباشد، بهتر است برای در امان ماندن نهال ‌های جوان کلم از آسیب ‌ها، آن ها را بپوشانید. زمانی که دمای گلخانه کمتر از ۲۷ درجه فارنهایت کاهش پیدا کند، نهال ‌ها با پوشش خوبی نگهداری می ‌شوند.
 • برای تغذیه کلم ‌های گلخانه ‌ای شما می ‌توانید از روش‌ های محلول پاشی در اوایل صبح یا اواخر شب استفاده کنید؛ چرا که در اوایل صبح یا اواخر شب روزنه ‌ها باز هستند و گیاه می‌ تواند به خوبی تنفس کند.
 • دقت کنید که اگر دمای گلخانه بیش از ۸۰ درجه فارنهایت افزایش پیدا کند، کلم ‌ها شروع به گلدهی کرده و ‌برگ های آن، طعم تلخی به خود می‌ گیرند.

مهمترین مشکلات در کاشت کلم گلخانه ‌ای

 • کشت گلخانه ‌ای مانند کشت هر محصول دیگری مشکلاتی را به همراه دارد. آفات گیاهی نظیر مگس ریشه کلم، کرم، شته، کرم کلم، سوسک های کوچک، پروانه ‌ها و غیره که به کلم حمله می‌ کنند که این یکی از نخستین و مهمترین مشکلات در کاشت کلم  در گلخانه است‌.
 • تخم گذاری مگس های ریشه کلم در سراسر ساقه اتفاق می ‌افتد. آبیاری بیش از حد محصولات باعث حمله آفات گیاهی به محصولات می‌شود. زمانی که مگس ریشه، سر از تخم در می ‌آورد، ریشه‌ ها را خورده و آن ‌ها را سوراخ سوراخ می ‌کند. با پوشش محافظ کلم می ‌توانید مانع از این‌کار شوید.
 • کرم های سفید کلم، زیر برگ های کلم جمع شده و تخمک گذاری می کنند. شما این تخمک ها را به رنگ زرد می ‌بینید. این نشانه‌ ها به آسانی قابل حذف شدن هستند.
 • با سالم نگه داشتن کلم ها و نظافت داخل گلخانه می توانید از کلم گلخانه محافظت کنید و از مشکلات احتمالی پیشگیری نمایید. با کاشت کلم و سایر محصولات به صورت دوره ای می توانید در به حداقل رساندن مشکلات، نقش شایانی داشته باشید.
 • برخی از انواع کلم ها چون برگ های بزرگتری دارند، بنابراین نیازمند فضای بیشتری هستند که باید این فضا را در اختیار این گیاه قرار دهند.

شرایط مورد نیاز برای پرورش کلم گلخانه ‌ای چیست؟

 1. آبیاری کلم گلخانه ای

نحوه آبیاری از اهمیت زیادی در پرورش کلم در گلخانه برخوردار است. در خاک مرطوب، کلم به خوبی می ‌تواند رشد کند. زمانی که شما به کاشت بذر کلم اقدام می ‌کنید، شما به اندازه کافی آن را آبیاری نمایید تا گیاه بتواند جوانه بزند. آب باعث شکافته شدن بذر شده و گیاه جوانه زده، سر از خاک بیرون می ‌آورد. روی بذرها کافی است که شما حدود نیم اینچ آب بریزید.

 • شرایط خاک برای کاشت کلم در گلخانه

خاک های غنی از پتاسیم و ازت بهترین محل برای پرورش و رشد کلم هستند. این محصول به اسیدیته حساسیت نشان می‌ دهد. PH خاک  باید حدود 5/6 باشد. ولی کلم می ‌تواند خاک های با PH بالاتر را نیز متحمل شود.

خاک کلم را مورد بررسی قرار دهید تا از ph آن مطمئن شوید. برای این کار شاید شما مجبور به تهیه یک کیت سنجش PH هستید. اگر شما نتوانید خاک را امتحان کنید، توصیه می‌ شود، مکمل ‌های غنی از نیتروژن نظیر کود کمپوست شده را با خاک مورد نظر مخلوط نمایید.

برای حذف علف های هرز از ابزارهای کوچک استفاده کنید. برخی از محلول های موجود در بازار نیز مانع رشد علف‌ های هرز می ‌شوند و میکروب‌ های موجود در خاک را از بین می برند، بدین صورت می تواند مواد مغذی مورد نیاز گیاه را فراهم کند. هنگام کاشت کلم در خاک، اطمینان حاصل کنید که خاک دارای شرایط استانداری برای کشت کلم است.  برای انتقال سبزیجات به خاک باید آن ها هیچ بیماری نداشته و بدون آفت باشند.

 • روشنایی

کلم گلخانه ‌ای به نور خورشید نیاز دارد. نهال هایی که در محیط سربسته پرورش می یابد، ممکن است با خطر رشد بلند و کشیده یا ساق دار کلم روبه رو شوند. اگر کلم ها نور کافی دریافت نکنند، نهال‌ هایی با پایه بزرگ تر به وجود می آید. کیت ‌های گلخانه ایی می‌ تواند نور مورد نیاز گیاه را تامین کنند. برای منعکس کردن نور خورشید می ‌توانید از آینه یا سایر موارد بازتابنده استفاده کنید.

 • زمان برداشت کلم های تازه

برداشت بیشتر کلم‌ های متنوع  گلخانه ای، ۱۰الی ۱۲ هفته طول می کشد. زمانی که اندازه کلم ها به شکل گوله نرم و جامد باشد، نشانگر آماده برداشت بودن کلم است. با استفاده از یک چاقو تیز می ‌توانید برای برداشت کلم اقدام کنید.

سوالات متداول درباره “کاشت کلم گلخانه ‌ای”

 1. PH  خاک برای کاشت کلم در گلخانه چقدر است؟

کلم به اسیدیته حساس است و برای رشد باید PH مورد نیاز خاک 5/6 باشد. البته کلم قادر به تحمل  PH بالاتر نیز است.

 • مهم ترین آفات گیاهی مضر برای کلم در گلخانه را نام ببرید؟

سوسک‌های کوچک، پروانه ها، شته، کرم سفید کلم، مگس

 • چه دمای برای رشد کلم در گلخانه مناسب است؟ 

دمای مورد نیاز برای رشد کلم ها ۲۷ درجه فارنهایت و حداکثر ۷۵ تا ۸۰ است؛ اگر دما برای رشد مناسب نباشد، برگ‌ ها آسیب پذیر می ‌شوند.

 • چه دمایی برای جوانه زنی بذر کلم در گلخانه مناسب است؟

دمای مناسب برای جوانه زنی ۶۵ فارنهایت است.

 • به همراه کلم گلخانه‌ ای چه گیاهی را می توانیم بکاریم؟

لوبیا و شوید

 • برای پرورش کلم در گلخانه، شرایط آب و هوایی چگونه باید باشد؟

گلخانه های سرپوشیده، بهترین مکان برای پرورش کلم در گلخانه است به طوری که در فصل زمستان نیز می ‌توانید برای کاشت اقدام کنید.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *