آیا لامپ مهتابی برای رشد گیاهان مناسب است؟

آیا لامپ مهتابی برای رشد گیاهان مناسب است

در پاسخ، آیا چراغ مهتابی برای رشد گیاه مناسب است؟ باید گفت که لامپ های فلورسنت آبی و قرمزی که مردم برای پرورش گیاهان از آن استفاده می کنند، به دلیل مصرف کم، تولید حداقل گرما و… بسیار پرطرفدار هستند.

اما متأسفانه تأثیر چندانی روی لامپ های رشد گیاهان ندارند. اگر چه به طور کلی بستگی به نوع گیاهی دارد که قصد پرورش آن را دارید. گیاهانی که نور خورشید بیشتری را نیاز دارند مانند گیاهان گلدار، به طیف وسیع تری از نور نیاز دارند.

در این حالت استفاده از لامپ های مهتابی به تنهایی کافی نیست و باید با لامپ های دیگر با طراحی متفاوت که طیف نوری وسیع تری دارند ترکیب شود.

در نهایت برای استفاده از چراغ های مهنابی برای رشد گیاه باید به نوع و نیازهای خاص گیاه خود توجه کنید و از آن در ترکیب با سایر لامپ ها برای ایجاد محیط روشنایی که نیاز گیاهان را برآورده می کند، استفاده کنید.

آیا لامپ مهتابی برای رشد گیاهان مناسب است؟

مضرات لامپ فلورسنت برای گیاهان چیست؟

چراغ مهتابی برای رشد گیاه مناسب است، به همین دلیل توجه به کاستی های آن ضروری است. نورهای فلورسنت ممکن است برای رشد گیاه چندان مفید نباشند؛ زیرا طیف نوری متفاوتی نسبت به نور خورشید دارند.

این لامپ ها عمدتاً با نور سفید یا سرد کار می کنند که طیف نور آن ها کمتر است، بخشی از نور قرمز و آبی که برای رشد گیاه مهم است. همچنین لامپ های فلورسنت بیشترین میزان گرما را در مقایسه با لامپ های مهتابی تولید می کنند.

این می تواند باعث تبخیر آب بیشتر از گیاهان و آسیب به آن ها شود. همچنین در صورت نصب نادرست یا نوردهی ناکافی، لامپ های فلورسنت می توانند باعث خشک شدن یا زرد شدن برگ های گیاه شوند.

بنابراین اگرچه از لامپ های فلورسنت برای مصارف خاصی مانند پرورش گیاهان در فضاهای بسته استفاده می شود، اما به طور کلی بهتر است از لامپ های مهتابی برای رشد گیاهان استفاده شود که با طیف نوری مناسب، کمترین گرما و بیشترین مقدار را فراهم کنند. نور مفید برای آن ها رشد گیاهان را تضمین می کنند.

آیا لامپ مهتابی برای رشد گیاهان مناسب است؟

برخی از این معایب عبارتند از:

 قیمت بالا: لامپ های مهتابی به دلیل تکنولوژی پیشرفته و مطابقت با استانداردهای جهانی قیمت بالایی دارند.

مصرف برق بالا: مصرف برق لامپ های مهتابی بیشتر از برخی لامپ های دیگر است.

گرمای تولید شده: گرمای تولید شده توسط این لامپ ها در صورت قرار گرفتن در دمای بالا می تواند برای رشد گیاه مشکلاتی ایجاد کند.

تداخل سیستم هوشمند: در برخی موارد، لامپ ها ممکن است با سیستم خانه هوشمند یا سایر دستگاه های الکترونیکی تداخل داشته باشند.

نور زیاد: برخی از گیاهان به نور زیاد حساس هستند و ممکن است با نور چراغ های مهتابی شکل داشته باشند.

اثرات زیست محیطی: تولید و از بین بردن چراغ های مهتابی، اثرات زیست محیطی مختلفی بر محیط زیست و سلامت انسان دارد.

نداشتن نور کافی نزدیک به خورشید: یکی از مهم ترین دلایل استفاده از لامپ های رشد گیاه، کمبود نور در فضا و جبران این کمبود نور است، استفاده از لامپ های مهتابی این کمبود نور و استفاده از آن ها را جبران نمی کند؛ زیرا خورشید را نمی توان جبران کرد.

به طور کلی در جواب آیا چراغ  مهتابی برای رشد گیاه مناسب است؟ همانطور که گفته شد، لامپ های مهتابی به دلیل معایب فراوانی که دارند، جزو پرطرفدارترین چراغ های برای رشد گیاهان نیستند. اما به طور کلی برای استفاده از آن ها باید مزایا و معایب آن ها را به دقت بررسی کرد.

.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *