بهترین کود برای درختان میوه چیست؟

بهترین کود برای درختان میوه چیست؟

بهترین کود برای درختان میوه چیست؟ بهترین کود درختی در فصل های مختلف سال

کود بهترین ماده ‌ای است که برای رشد و تغذیه درختان میوه استفاده می شود. انتخاب مناسب کود برای درختان میوه همواره چالش‌ هایی به همراه داشته است؛ زیرا این درختان نیاز زیادی به تغذیه دقیق دارند.

قبلاً ممکن بود چندین نوع کود مناسب پیشنهاد داده می ‌شد، اما اکنون نمی ‌توان یک نوع خاص را به عنوان بهترین کود برای درختان میوه تعیین کرد. دلایل این امر به خاطر تحقیقات بیشتری است که امروزه انجام شده و نیازهای گیاهان به طور کامل شناخته شده است.

همچنین، انواع متنوعی از کودها در حال تولید هستند. بنابراین، جستجوی یک پاسخ ساده و مشخص در این زمینه کمکی نمی‌ کند. با توجه به نوع درخت میوه، فصل کود دهی و سایر عوامل، می ‌توانید بهترین نوع کود را انتخاب کنید. همچنین، می‌ توانید از مشاوران متخصص و مهندسان کشاورزی ما برای راهنمایی کمک بگیرید.

بهترین کود برای درختان میوه در مراحل مختلف چرخه زندگی

هنگامی که درباره خرید بهترین کود مایع برای درختان میوه صحبت می‌ کنیم، باید به فصل یا زمان استفاده از کود توجه کنیم؛ چرا که نیازهای گیاهان در طول سال متفاوت است، به طور کلی آن ها در مراحل مختلف رشد، گلدهی و میوه دهی را تجربه می ‌کنند. همانطور که گفتیم، نوع کود در هر دوره متفاوت است و نیاز گیاه به یک عنصر خاص مانند کود در طول زمان بیشتر می ‌شود.

باید توجه داشت که نمی ‌توان یک نوع کود خاص را به عنوان بهترین کود برای باردهی و رشد عالی درختان میوه توصیه کرد. اما بر اساس تجربه و بازخوردی که از مشتریان خود دریافت کرده‌ ایم، می‌ توانیم با اطمینان بالا بگوییم که کودهای بایوبیز و کودهای ادونس از بهترین کودها برای درختان میوه هستند. با این حال، توصیه ‌هایی داریم تا بتوانید بر اساس فصل، بهترین کودها را از لیست کودهایی که در سایت مشاهده می ‌کنید، انتخاب کنید.

بهترین کود برای درختان میوه در فصول مختلف سال

بهترین کود برای درختان میوه در بهار

کودهایی که درصد بالایی از آن ها را نیتروژن تشکیل داده است، بهترین کودها برای درختان میوه در بهار هستند. بنابراین، وقتی از بین کودهای ادونس، بایوبیز و سایر کودهای موجود در سایت انتخاب می‌ کنید، توصیه ما این است که ترجیح به کودهایی بدهید که در NPK آن ها عدد N بالا باشد.

بهترین کود برای درختان میوه چیست؟

کودهای بهاره برای درختان میوه در فصل بهار بسیار مناسب هستند. این کودها برای تنظیم ابتدایی میوه دهی، تحریک متابولیسم گیاه، تسریع جوانه ‌زنی، رشد برگ‌ های جدید گیاه، رشد حداکثری ریشه‌ ها، بهبود مقاومت گیاه و افزایش انرژی در زمان رشد اولیه بسیار مفید هستند. همچنین، آن ها می ‌توانند سرعت جذب غذا را بهبود ببخشند.

بهترین کود برای درختان میوه در پاییز

کودهایی که در پاییز برای درختان میوه بهترین هستند، معمولاً شامل موادی مانند اسید هیومیک هستند. این کودها با افزایش تیرگی خاک، قدرت جذب نور را نیز به مراتب افزایش می ‌دهند.

بهترین کود برای درختان میوه در زمستان

کودهایی که موجب جذب بیشتر نور خورشید توسط خاک شوند، بهترین انتخاب برای درختان میوه در زمستان هستند. یکی از این کودها هیومیک اسید است که می ‌توانید در فصل زمستان استفاده کنید. اما برای جوانه زنی بهتر بذرها و جلوگیری از مرگ آن ها، باید مقدار بیشتری از این کودها را استفاده کنید؛ زیرا نور خورشید در زمستان ضعیف ‌تر است.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که درختان در فصل زمستان خوابیده‌ اند و نوع کود باید به شکل چالکود باشد. این به این معنی است که عناصر تدریجاً آزاد می ‌شوند تا زمان بیدار شدن درختان از خواب زمستانی، همه عناصر مورد نیاز برای رشد را داشته باشند. در روش چالکود، پای درختان چاله ‌ای حفر می ‌شود و کودها در آن قرار می ‌گیرند. به عبارت دیگر، بهترین کود برای درختان میوه در زمستان، کودهای آهسته رها (Slow-releasing fertilizers)  هستند.

بهترین کود برای درختان میوه چیست؟

در فصل زمستان بهترین گزینه و انتخاب استفاده از محلول پاشی برای کوددهی درختان میوه است. این کار باعث می ‌شود که در فصل بهار، گرده‌ افشانی بهتر اتفاق بیفتد و در نتیجه باروری بیشتری برای درختان میوه داشته باشند. هدف اصلی استفاده از بهترین کود برای درختان میوه در زمستان، حفظ جوانه‌ های گیاه است.

بهترین نوع کود برای درختان میوه از نظر نوع عناصر مورد نیاز

کودهایی که درختان میوه را تقویت می‌ کنند، به علاوه عناصر اصلی نیتروژن (N)، فسفر ( P) و پتاسیم (K)، بسته به نوع و نیاز گیاه، حاوی عناصر دیگری نیز هستند. درباره عناصر NPK و نیاز گیاه در فصل ‌های مختلف، توضیحات کاملی ارائه شده است. اما درباره سایر عناصر، چگونه؟ گیاه به چه عناصری علاوه بر این‌ ها نیاز دارد؟

کود گوگرد

بهتر است کودی را انتخاب کنید که حاوی گوگرد هم باشد. گوگرد در ساختار کلروفیل‌ ها (ماده ‌ای که گیاهان آن را برای جذب نور خورشید استفاده می‌ کنند) استفاده می ‌شود و به همان اندازه که نیتروژن مهم است، گوگرد نیز مهم است. بنابراین، کمبود گوگرد باعث کاهش میزان کلروفیل و در نتیجه کاهش جذب نور خورشید و در نهایت کاهش رشد گیاه می‌ شود.

کود منیزیم

کودهایی که حاوی منیزیم هستند، نیز جزو بهترین کودهایی هستند که می ‌توانند درختان میوه را تقویت کنند. اما باید توجه داشت که در انتخاب یک کود کامل، باید به دنبال حضور منیزیم باشید و فقط استفاده از یک کود حاوی منیزیم کافی نیست. منیزیم کافی به فعالیت فتوسنتز (فرایندی که گیاهان از طریق آن انرژی خورشید را به غذا تبدیل می‌ کنند) و رشد بهینه گیاه کمک می ‌کند.

کود آهن

عنصر دیگری که گیاه برای رشد در تمام مراحل نیاز دارد، آهن است. به علاوه، بهترین کود برای افزایش باردهی درختان میوه، کودهای حاوی آهن هستند. اما باید تأکید کنیم که این کود به تنهایی کافی نیست و شما باید محصولاتی را انتخاب کنید که در ترکیبات آن ها نیز آهن وجود داشته باشد.

کود کلسیم

کودهای حاوی کلسیم که توسط برندهای معتبر جهانی مانند بایوبیز و ادونس تحت نام تجاری کالمگ نیز تولید می‌ شوند، از جمله کودهای مناسبی برای درختان میوه هستند. این کودهای کلسیمی برای تقویت بافت و ساختار گیاه و جلوگیری از شکستن آسان میوه ‌ها و حتی بهبود خاک مناسب هستند.

بهترین کودهای NPK  برای رشد سریع درختان

کودهای NPK که به آن ها کودهای کامل هم گفته می ‌شود، یک نوع کود مناسب برای درختان میوه است. دلیل این نامگذاری این است که این کودها تمامی مواد مغذی اصلی و میکرو را در خود جای داده ‌اند. قبلاً ما در مقالات مختلف به طور جامع و کامل درباره برخی از انواع مختلف کودهای NPK صحبت کرده‌ ایم و در اینجا به صورت خلاصه به معرفی آن ها می‌ پردازیم.

کود سه بیست برای درختان میوه

کودهای سه بیست (20-20-20) که نسبت مساوی از عناصر اصلی NPK را دارند، یک نوع خاص کود است که برای درختان میوه بسیار مفید است. استفاده از این کود در تابستان به دلیل توانایی تنظیم تغذیه بهتر، بهتر است. همچنین شما می توانید مقاله مربوطه در مورد گیاهانی که این نوع کود برای آن ها مناسب نیست، مطالعه کنید.

کودهای 10-52-10

کودهایی با نسبت 10-52-10 یا به طور کلی کودهای حاوی مقدار بالای فسفر برای درختان میوه بسیار مناسب هستند. این کودها به ریشه زایی و گلدهی گیاهان کمک می‌ کنند. بهترین انتخاب برای کودهای درختان میوه، کودهای حاوی مقدار بالای فسفر یا کودهای بهاره برای درختان میوه است.

کود 36-12-12

کودهایی با نسبت 36-12-12 یا به طور کلی کودهای حاوی مقدار بالای پتاسیم برای افزایش تعداد و کیفیت محصولات بسیار مناسب هستند. همچنین، این کودها به گیاهان کمک می ‌کنند تا در برابر آفات و بیماری ‌ها مقاومت بیشتری داشته باشند.

کودهای آمینواسید

کودهای آمینواسیدی از بهترین نوع کودها برای درختان میوه هستند. این کودها نقش‌ های مختلفی در گیاه دارند. آن‌ ها به گیاه کمک می‌ کنند تا در مقابل شرایط سخت و تنش ‌ها مقاومت نشان دهد. همچنین، آمینواسیدها کمک می‌ کنند تا پروتئین‌ های مهم برای رشد گیاه ساخته شود و مواد غذایی بهتر جذب شوند. بنابراین، در فصول مختلف سال، استفاده از کودهای آمینواسیدی به عنوان بهترین کود برای درختان میوه توصیه می ‌شود.

بهترین کود برای درختان تازه کاشته شده

برای درختان تازه کاشته شده، باید بهترین نوع کود را با توجه به مسائل و اصول مورد نیاز انتخاب کنیم. زمانی که یک گیاه یا نهال را تازه کاشت می‌ کنید، قبل از هر چیزی، رشد سریع ریشه ‌های آن بسیار مهم است. برای این منظور، باید خاک با کیفیت و حاوی رطوبت را استفاده کنیم و از کودهای ارگانیک و درجه یک بهره ببریم. بعد از گذشت حدود دو سال از زمان کاشت درختان، آن ها قدرت لازم برای رشد به دست می ‌آورند. در این زمان، می ‌توانید از بهترین کود موجود برای درختان میوه استفاده کنید.

بهترین کود برای درختان میوه چیست؟

بهترین کود برای درختان میوه تازه کاشته شده، کودهایی هستند که حاوی مقدار زیادی نیتروژن هستند و در اطراف خاک و روی سطح آن پخش می ‌شوند. با این حال، روش کوددهی به درختان تازه کاشته شده یا نهال ‌ها معایبی هم دارد. برای مثال، علف‌ های هرز زیر خاک بخشی از کود را مصرف می ‌کنند یا بارش سنگین باران باعث ورود نیتروژن حل نشده به آب ‌های زهکشی می ‌شود و آلودگی را ایجاد می‌ کند.

بنابراین، بهترین کود برای درختان تازه کاشته شده، کودهای آلی یا ارگانیک هستند که به همراه کمپوست یا مالچ استفاده می ‌شوند. این کودهای آهسته‌ رشد، روی سطح خاک و اطراف درخت پاشیده می‌ شوند. اگر به خوبی آبیاری شده و با کمپوست و مالچ پوشانده شوند، فعالیت بیولوژیکی خاک را افزایش می‌ دهند و در نتیجه، رشد حداکثری درخت تازه کاشته شده را تضمین می ‌کنند.

نکات مهم خرید بهترین کود برای درختان میوه

اکنون که با بهترین کود برای درختان میوه آشنا شدید، قبل از خرید و استفاده، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

1. تصور نکنید که با استفاده بیش از حد از بهترین کود درختی، نتیجه بهتری خواهید گرفت. این امر به هیچ وجه توسط ما تأیید نمی‌ شود.

2. در ابتدای دوره رشد و گلدهی، از کودهای با سطح بالای نیتروژن و فسفر استفاده کنید.

3. اگر قصد دارید چندین کود را خریداری کنید، قبل از ترکیب آن‌ ها با یکدیگر، مشورت کنید.

4. در پایان دوره کوددهی، از کودهای مناسب برای شستشوی محیط کشت استفاده کنید که در فروشگاه موجود هستند.

5. می ‌توانید در طول دوره رشد از هیومیک اسید به عنوان آبیاری یا محلول استفاده کنید تا به رشد و بهبود خاک کمک کند.

6. نمونه‌ هایی مانند کودهای NPK که ذکر شده، صرفاً برای مثال آورده شده‌ اند. به عنوان مثال، یک نمونه از کودهای با سطح بالای فسفر، کودهای 105210 هستند. در بازه زمانی توصیه شده، می‌ توانید از کودهای فسفر با کیفیت بالا در کل دوره استفاده کنید.

7. نیازهای هر گیاه یا درخت میوه ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، اگر درختان متفاوتی دارید، ممکن است نیاز به برنامه ‌ریزی جداگانه برای کوددهی و جداسازی محیط کشت داشته باشید تا رقابت میان آن‌ ها رخ ندهد.

قیمت بهترین کود برای درختان میوه

هر کود ارگانیک و آلی که در فروشگاه می ‌بینید، مزایا و کاربردهای خاص خود را دارند. قیمت بهترین کود برای درختان میوه بستگی به تعداد، نوع برند، حجم خریداری شده و نیاز گیاه شما دارد. برای انتخاب بهترین کود، می ‌توانید از نظرات و مشاوره‌ های متخصصان و مهندسان ما استفاده کنید. آن‌ ها تجربه و دانش کافی در این زمینه دارند و می‌ توانند شما را راهنمایی کنند.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *