هزینه ساخت گلخانه در سال جدید

هزینه ساخت گلخانه در سال جدید

گلخانه یکی از زیباترین مکان هایی است که هر کسی می تواند داشته باشد. اما این گلخانه های زیبا که می بینیم مراحل ساخت بسیار زمان بر و سختی داشتند و همچنین می توانند بستری برای رشد انواع گل و گیاه فراهم کنند.

اگر شما هم قصد راه اندازی یکی از این گلخانه ها و ورود به بازار گل و گیاه و کسب درآمد از آن را دارید، در این مقاله با ما همراه باشید تا از هزینه های ساخت گلخانه در سال 1402 مطلع شوید.

البته در نظر داشته باشید که نمی توانیم هزینه ساخت گلخانه در سال 1402 را به طور دقیق برآورد کنیم، اما می توانیم مهم ترین عوامل موثر بر ساخت آن را برای شما توضیح دهیم تا انتخاب راحت تری داشته باشید.

هزینه ساخت گلخانه در سال 1402

قبل از هر چیز باید بدانید که هزینه ساخت گلخانه تا حد زیادی به تجهیزات و امکاناتی بستگی دارد که سعی دارید در آن استفاده کنید. بدیهی است که هر چه بیشتر وقت بگذارید، باید هزینه بیشتری را خرج کنید.

هزینه ساخت گلخانه در سال جدید

اما مهمترین عوامل موثر بر هزینه ساخت گلخانه به شرح زیر است:

ابعاد گلخانه

اولین عاملی که بدون شک در هزینه ساخت گلخانه تاثیر بسزایی دارد، اندازه گلخانه است. گلخانه ها معمولا در سایزهای 100 و 200 متری ساخته می شوند که طبیعتا برای یک گلخانه 200 متری هزینه بیشتری دارد.

زیرا گلخانه های بزرگتر به تجهیزات بیشتری نیاز دارند تا کل مساحت گلخانه را بپوشانند تا همه گیاهان را با شرایط یکسان پرورش داد. در کل باید در نظر داشته باشید که در سال جدید برای هر متر گلخانه بین 1 تا 3 میلیون هزینه کنید. همچنین بسته به تجهیزات مورد نظر شما هزینه ساخت گلخانه در سال 1402 می تواند بسیار بیشتر باشد.

هزینه ساخت گلخانه 200 متری

گلخانه 200 متری یک گلخانه کوچکی است که معمولاً گل های کوچک و تزئینی در آن پرورش داده می ‌شود. بدیهی است با توجه به ابعاد کوچکتر این گلخانه هزینه ساخت این گلخانه نیز کمتر است. نکاتی که برای ساخت این گلخانه باید در نظر گرفت به شرح زیر است:

هزینه خرید زمین

گلخانه باید در بستر مناسب خود ساخته شود، اول از همه باید زمین مناسب خریداری کنید. از آنجایی که در گلخانه 200 متری نمی توان کشاورزی پیشرفته و صنعتی انجام داد و بیشتر گل های زینتی در آن کشت می شود، نیازی به تهیه بستر برای کشاورزی نیست. در چنین محیطی معمولاً همان گل های زینتی رشد می ‌کنند.

هزینه زمین برای ساخت گلخانه بسته به منطقه و نوع آب و هوا متفاوت است.

هزینه ساخت گلخانه 200 متری

به طور کلی یک گلخانه 200 متری بدون در نظر گرفتن ارتفاع نیاز به دیوار 60 متری دارد. از آنجایی که قصد دارید گیاهان خاصی را در چنین محیطی پرورش دهید، نیازی به داشتن سقف بسیار بلند نیست. هزینه نصب و ساخت دیوار بسته به نوع دیوار ممکن است متفاوت باشد.

هزینه ساخت گلخانه در سال جدید

به عنوان مثال هزینه ساخت دیوار شیشه ای با وجود اینکه مزایای زیادی مانند گرفتن نور خورشید دارد اما هزینه بیشتری نیز دارد.

سیستم آبرسانی

شما باید سیستم آبرسانی را برای حدود 200 متر از گلخانه خود نصب کنید. برای این کار باید از لوله های گالوانیزه استفاده کنید، زیرا چنین لوله هایی در برابر پوسیدگی مقاوم تر هستند. از آنجایی که سیستم آبرسانی گلخانه شما کوچکتر است، می توانید از لوله های گالوانیزه گرم استفاده کنید که متری 5 تا 6 هزار تومان قیمت بالاتری دارند.

سیستم تهویه هوای مطبوع

سیستم گرمایشی

اگر چه معمولاً گلخانه دمای بالاتری دارد، اما این گرما در فصل زمستان کافی نیست. به همین دلیل باید از سیستم گرمایشی استفاده کرد که برای ساخت یک گلخانه 200 متری در سال 1402 تقریباً 18 میلیون هزینه  داشته است.

سیستم گرمایش تابشی

یکی از روش ‌های بهره ‌مندی از سیستم ‌های گرمایش گلخانه، سیستم گرمایش تابشی است که از دستگاه‌ های خاصی استفاده می‌ کند. این سیستم معمولا بیش از هر سیستم دیگری گرمای نزدیک به گرمای خورشید تولید می کند، به همین دلیل حدود 20 تا 25 میلیون تومان برای شما هزینه دارد.

سیستم گرمایش مرکزی

گرمایش مرکزی از دیگ ‌هایی برای تولید گرما استفاده می ‌کند، مانند دیگ‌ های موجود در ساختمان‌ ها، این دیگ ‌ها تقریباً گران ‌تر هستند، اما مدیریت آن بسیار آسان ‌تر است. قیمت خرید تجهیزات گلخانه ای 200 متری سیستم گرمایش مرکزی به 100 میلیون تومان می رسد.

سیستم خنک کننده

برای کنترل دمای محیط در فصول گرم سال باید چاره ای اندیشید که برای آن حداقل باید از دو وسیله استفاده کرد. اول از همه سیستم مه وجود دارد که با توجه به میزان گرمای تولید شده توسط گیاهان، استفاده از آن متفاوت است.

دومی پنکه و پد آن است که برای تهویه هوای گلخانه لازم است و برای ساخت یک گلخانه 200 متری 20 میلیون تومان (یا بیشتر) هزینه دارد. شما می توانید برای کنترل بهتر دما از شیدینگ استفاده کنید که هر متر مربع تقریباً 30 هزار تومان هزینه دارد.

هزینه ساخت گلخانه در سال جدید

نور مصنوعی

برای کاشت هر نوع گیاه گلخانه ای مطمئناً به نور مصنوعی نیاز خواهید داشت. لامپ رشد گیاه و تعداد دستگاه های آن با توجه به نوع گیاه و میزان نور مورد نیاز آن ها متفاوت است بنابراین بهتر است برای اطلاعات بیشتر در مورد تعداد لامپ رشد گیاه و هزینه های ساخت با گروه ایران سان لایت تماس بگیرید.

سیستم اتوماسیون

بد نیست بدانید که از آنجایی که گلخانه شما فضای محدودی دارد و مدیریت آن نسبتا آسان است، نیازی به صرف هزینه زیادی برای نصب سیستم اتوماسیون ندارید.

تهویه مطبوع

هر چند پنکه و پدی که نصب کردید، نقش موثری در تهویه هوا دارد. اما در هر صورت روی دیوارهای گلخانه 200 متری باید پنجره هایی نصب شود و این پنجره ها گران هستند. ساخت پنجره های مخصوص گلخانه که قابلیت باز شدن و باز شدن دارند، تقریباً 10-15 میلیون برای شما هزینه دارد. هزینه نصب فن و پد را نیز در بالا ذکر کردیم.

هزینه ساخت گلخانه 500 متری

در بالا به تجهیزاتی که معمولا برای هزینه ساخت گلخانه 200 متری  نیاز است اشاره کردیم. حال قصد داریم این تجهیزات را با هزینه ساخت گلخانه 400 متری در سال 1402 مقایسه کنیم:

 • برای ساخت 500 متر دیوار گلخانه حداقل 90 متر دیوار کشی  خوب نیاز دارید. از آنجایی که ارتفاع سقف برای گلخانه 500 متری بالاتر است، طبیعتاً قیمت آن بالاتر از گلخانه 200 متری است.
 • هزینه لوله کشی و آبرسانی یک گلخانه 500 متری می تواند از 4 تا 7 میلیون برآورد شود. البته این عامل بسته به نوع گیاهی که در آن گلخانه‌ در حال رشد است متفاوت است.
 • اگر قصد استفاده از سیستم تابشی برای گرمایش محیط را دارید، باید هزینه ساخت آن را تقریباً 50 میلیون تومان تخمین بزنید. همچنین اگر از گرمایش مرکزی استفاده می کنید، باید تعداد دیگ های خود را افزایش دهید که صدها میلیون هزینه برای شما به همراه خواهد داشت.
 • برای نصب پنکه و پد و همچنین استفاده از مه پاش با توجه به هزینه ساخت گلخانه 500 متری باید هزینه را تا 3 برابر نسبت به گلخانه 200 متری افزایش دهید. به عنوان مثال یک سیستم خنک کننده مناسب برای یک گلخانه 500 متری می تواند از 50 میلیون فراتر رود. همچنین برای تهویه مناسب این مکان باید هزینه ای در حدود 30 میلیون در نظر بگیرید.
 • استفاده از سقف سایه بان برای ساخت گلخانه 500 متری حدود 15 تا 20 میلیون تومان هزینه دارد.
 • طبیعتاً گل هایی که در گلخانه 500 متری پرورش می دهید، به نور بیشتری نیاز دارند و قدرت و تابش وسایل روشنایی مصنوعی نیز بیشتر است. در نتیجه برای استفاده از لامپ رشد در گلخانه 500 متری هم باید قدرت دستگاه را افزایش دهید و هم تعداد آن را بیشتر نمایید.
 • همچنین از آنجایی که کنترل کردن گلخانه 500 متری کمی دشوار است، به دستگاه های اتوماسیون نیاز دارید تا به طور خودکار بر اساس شرایط گلخانه تجهیزات را به کار بیاندازند.
 • فراموش نکنید که تمامی هزینه های بالا فارغ از هزینه خرید زمین و هزینه نصب و احداث تجهیزات گلخانه می باشد.

هزینه ساخت گلخانه 1000 متری

در آخر نوبت به گلخانه 1000 متری می رسد که یکی از وسیع ترین گلخانه ها است و به طور معمول فعالیت های کشاورزی حرفه ای در آن انجام می شود. به همین علت شما می توانید از جهاد کشاورزی برای تاسیس گلخانه کشاورزی کمک هزینه دریافت کنید.

در این بخش سعی می کنیم تا هزینه احداث گلخانه 1000 را برای شما برآورد کنیم :

 • سازه ای که برای گلخانه 1000 متری در نظر می گیرید به ارتفاع بسیار زیادی نیاز دارد و حداقل 150 متر محیط آن حساب می شود که با در نظر گرفتن ارتفاع می تواند  هزینه های زیادی برای شما به دنبال داشته باشد. همچنین  نباید مساحت 1000 متری زمین گلخانه را فراموش کنید.
 • سیستم آبرسانی گلخانه 1000 متری باید تا حدودی پیشرفته باشد و شاید علاوه بر هزینه هایی که برای خرید لوله گالوانیزه باید در نظر بگیرید هزینه های مربوط به آب پاشی  و سیستم پیشرفته آب پاشی خودکار را در نظر بگیرید که هزینه های شما را چند برابر می کند. نصب و ساخت سیستم گرمایش در گلخانه های 1000 متری چندان مناسب نیست و نمی تواند فضا را به خوبی گرم کند، بنابراین باید دیگ های بخار تهیه کرد که بیشترین هزینه را بعد از احداث دیوار به دنبال خواهد داشت. همچنین فراموش نکنید که هزینه 120 میلیونی یا بیشتر را برای استفاده از سیستم گرمایشی در نظر بگیرید.
 • تعداد پنجره های استفاده  شونده برای سیستم تهویه در گلخانه 1000 متری تقریباً 3 برابر است، به همین دلیل نزدیک به 100 میلیون هزینه در بر خواهد داشت.
 • همچنین مه پاش از 80 میلیون تومان به بالا هزینه دارد که البته می توانید با استفاده از سیستم آبرسانی خود این هزینه را کاهش دهید.
 • برای خرید سایه بان مناسب برای ساخت گلخانه 1000 متری نزدیک به 50 میلیون در نظر بگیرید.
 • تولیدات کشاورزی معمولا در گلخانه های 1000 متری انجام می شود و شاید نور خورشید بیشتر از نور مصنوعی مورد نیاز باشد.
 • سیستم اتوماسیون یک گلخانه 1000 متری باید در پیشرفته ترین حالت ممکن باشد؛ زیرا این سیستم باید یک محیط 1000 متری را پوشش دهد و در صورت لزوم باید سیستم های کنترلی متعددی در آن نصب شود.
 • اما به یاد داشته باشید که اگرچه هزینه ساخت گلخانه 1000 متری در سال 1402 بسیار بالاست، اما میزان تولید محصولات آن نیز چندین برابر است که از جهات مختلف توجیه اقتصادی دارد و به صرفه است.

سایر عوامل موثر بر هزینه ساخت گلخانه 1402

نوع گل پرورشی

گل ها به شرایط رشد متفاوتی نیاز دارند و همه گل ها نمی توانند در شرایط یکسان زنده بمانند و رشد کنند. به همین دلیل برخی از گل ها و گیاهان نیاز به تجهیزات خاصی دارند تا بتوانند در محیط گلخانه ای رشد کنند و برعکس می توان برخی از انواع گل ها و گیاهان را در شرایط ساده تری پرورش داد.

هزینه ساخت گلخانه در سال جدید

اما باید در نظر داشته باشید که برای هر نوع گیاهی که پرورش می دهید برخی از سیستم ها ضروری هستند و باید نصب شوند.

محل گلخانه

جایی که گلخانه شما ساخته شده مهم است. مثلاً اگر گلخانه در شهری گرم و خشک ساخته شود، طبیعتاً باید هزینه بیشتری برای تهیه مرطوب کننده هوا  داده شود و بالعکس. اگر گلخانه شما در یک شهر یا منطقه سرد و مرطوب است، باید تجهیزات کنترل دما و رطوبت را تهیه کنید تا گیاهان یخ نزنند و پوسیده نشوند.

ظرفیت رشد گل

چه تعداد می خواهید در گلخانه پرورش دهید؟ خوب است بدانید گیاهانی که در محیط گلخانه می روید روی دما، رطوبت و… تاثیر دارند. در گلخانه هر چه تعداد گل ها بیشتر باشد، سریع تر شرایط متعادل محیط گلخانه به هم می خورد.

به همین دلیل اگر تعداد گل و گیاه زیادی پرورش می دهید باید از تجهیزات قوی تری با ظرفیت بیشتر استفاده کنید که طبیعتاً هزینه ساخت گلخانه را تحت تأثیر قرار می دهد.

میزان مجهز بودن آن

بسیاری از افراد ترجیح می دهند بخشی از نگهداری مورد نیاز گیاه را شخصا و بدون تجهیزات انجام دهند و برعکس برخی ترجیح می دهند کلیه اقداماتی که در محیط گلخانه انجام می شود هوشمندانه انجام شود. طبیعتا این ویژگی ها بر اساس تجهیزات مورد استفاده در گلخانه تعیین می شود و هر چه گلخانه مجهزتر باشد، هزینه ساخت آن بیشتر می شود.

نوع سازه و دیوار کشی

برای ساخت گلخانه می توانید از سازه های مختلف استفاده کنید و دیوارها را به روش های مختلف بسازید که بسته به هزینه مواد اولیه و سختی ساخت این نوع سازه، هزینه های ساخت گلخانه نیز متفاوت است. اما برای پرورش برخی گل ها باید از برخی دیوارها و سازه ها استفاده کرد و به همین دلیل در بالا گفتیم که نوع گل تاثیر زیادی در هزینه ساخت گلخانه دارد.

نوع گلخانه

در گذشته بیشتر گلخانه ها همان گلخانه های سنتی بودند که هزینه ساخت آن ها با یکدیگر برابر بود. اما امروزه انواع گلخانه ها به یک مدل محدود نمی شود روش های رشد متفاوتی وجود دارد مانند گلخانه های هیدروپونیک که در هزینه ساخت گلخانه تاثیر زیادی دارد.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

1 دیدگاه برای “هزینه ساخت گلخانه در سال جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *