مزیت ها و ویژگی های روش کشت هیدروپونیک

مزیت‌ها و ویژگی‌های روش کشت هیدروپونیک

مزیت ها و ویژگی های روش کشت هیدروپونیک : کشت گیاه به روش هیدروپونیک را می توان در داخل و یا حتی خارج گلخانه انجام داد. تمام پارامتر هایی که در گلخانه های کشت خاکی وجود دارد در گلخانه ی هیدروپونیک نیز به همان صورت است. از ویژگی های برجسته ی استفاده از سیستم هیدروپونیک تامین نیازهای فیزیکی گیاه در سطح بالا و همچنین نیازهای آبی و مواد غذایی آن است.

بررسی برخی از ویژگی های کشت هیدروپونیک

تراکم بیشتر: فضای رقابتی بین گیاهان با توجه به شرایط یکسان ایجاد شده برای تمام آن ها این امکان را ایجاد می کند که بتوان تعداد بیش تری گیاه را در فضای کمتری پرورش داد. این مزیت برای مکان هایی که زمین کم و هزینه محدودی دارند، کاربرد دارد. ( بیشتر کشورهای اروپایی)

افزایش تولید: از نتایج مثبت در این روش افزایش تولید و بهبود کیفیت علوفه بوده است. چون کشت این محصولات از مدیریت و دقت بالایی برخوردار است.  برای مثال در پرورش گل رز در کشور هلند به دلیل استفاده از نور مصنوعی کشت هیدروپونیک که سیستمی کاملا اتوماتیک دارد و از گلخانه های فوق مدرن شیشه ای ساخته شده که کربن دی اکسید مورد نیاز را به صورت اتوماتیک تامین می نماید؛ توانسته تولید هر بوته بین 15 تا 30 درصد افزایش یابد.

مزیت ها و ویژگی های روش کشت هیدروپونیک

کاهش هدررفت آب از طریق تبخیر: از مهم  ترین پارامترها برای جلوگیری از هدر رفت آب در کشاورزی و دلیل کشت گلخانه ای صرفه جویی در مصرف آب است. در کشت هیدروپونیک که بستر اصلی آب است با توجه به تنظیم رطوبت هوا از تبخیر آن جلوگیری می شود و همچنین آب مصرفی دوباره به چرخه ی سیستم باز می گردد.

آفات و بیماری های خاک وجود ندارند: خاک عامل اصلی در انتقال بیماری ها و میکروب ها به گیاه و محیط است اما در این نوع کشت با توجه به عدم وجود خاک آثاری از آفات و بیماری در گیاهان دیده نمی شود. البته باید سیستم مدیا در این کشت کاملا استریل گردد و از عدم ورود پاتوژن به آن اطمینان حاصل نمود. برای این امر لازم است از کارشناسان خبره در این زمینه مشورت خواست.

نیاز به کودهای خالص با کیفیت بالا دارد: در سیستم هیدروپونیک گیاه به صورت مستقیم با کود در ارتباط است و اگر در آن ناخالصی وجود داشته باشد، مستقیما به گیاه منتقل می شود. حتما هنگام انتخاب کود دقت نمایید که کودی کاملا خالص و با کیفیت را انتخاب نمایید.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *