سرمایه لازم برای راه اندازی گلخانه چقدر است؟

سرمایه لازم برای راه اندازی گلخانه چقدر است؟

یکی از شاخص‌های مهم در آغاز ساخت گلخانه، توجه به میزان سرمایه لازم برای راه اندازی آن است. عوامل گوناگونی مانند ناحیه ساخت گلخانه، نوع محصول، حجم محصول و… در مقدار سرمایه تاثیر دارند. شما در تمام طول سال می‌توانید برای رشد گیاهانتان از گلخانه استفاده کنید، زیرا پرورش گیاهان در گلخانه باعث دور بودن گیاه از عوامل محیطی نامناسب می‌شود و همچنان نور خورشید به داخل گلخانه جریان پیدا می‌کند و فضای آن را گرم نگه می‌دارد.

عواملی مانند اندازه، مواد، مکان و نوع گلخانه‌ای که مد نظر شما است، می‌تواند میزان سرمایه لازم برای گلخانه‌تان را تغییر دهد، ولی اغلب گلخانه‌ها از قاب محکمی تشکیل شده‌اند که با استفاده از مواد شفاف آن را پوشش داده‌اند. در ادامه بحث ما در مورد عواملی که بر سرمایه لازم تاثیر می‌گذارند صحبت می‌کنیم.

سرمایه لازم برای راه‌اندازی انواع گلخانه چقدر باید باشد؟

با توجه به مطالبی که در مقدمه به آن اشاره کردیم، از آنجایی که سرمایه بسته به موارد مختلفی است شما صاحب اختیار هستید. شما با توجه به اینکه به چه‌ چیزی نیاز دارید و یا چقدر سرمایه و بودجه دارید، می‌توانید بهتر تصمیم بگیرید و به عبارت دیگر هزینه‌های خودتان را مدیریت کنید.

در بعضی از گلخانه‌ها تجهیزات پیشرفته نظیر صفحات شیشه‌ای ثابت، سیستم‌های گرمایش یا تهویه، ورق‌های متحرک و سیستم‌های آبیاری پیشرفته وجود دارند. برای احداث چنین گلخانه‌ای نیاز به سرمایه زیادی است؛ اما بعضی از گلخانه‌ها بسیار ساده و تجهیزات آنچنانی در آن‌ها به کار برده نشده است که همه این‌ها بستگی به هدف شما از احداث گلخانه و نوع محصول پرورشی شما دارد.

گلخانه‌ها در اندازه‌های مختلفی از یک مجموعه تجاری بزرگ گرفته تا یک گلخانه حلقه‌ای کوچک وجود دارند که این مورد نیز یکی از عوامل موثر در سرمایه مورد نیاز است. در صورتی که قصد یک چیدمان بزرگ را دارید، هزینه‌های گلخانه‌تان زیادتر خواهد شد.

شما می‌توانید به آسانی بودجه‌تان را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید. با این کار شما صاحب گلخانه‌ای می‌شوید که در تمام طول سال می‌توانید از آن استفاده کنید، مخصوصاً در کشوری مثل ایران که شما می‌توانید در آب و هوای آن از هر چهار فصل سال بهره ببرید. برای رشد گیاه در هوای مرطوب و سرد و تولید محصولات با کیفیت، بهترین راه، حداث گلخانه است که در طراحی و ساخت آن باید اصول راه‌اندازی گلخانه را رعایت کنید.

هزینه متوسط برای محاسبه سرمایه لازم برای گلخانه چگونه تعیین می‌شود؟

برای محاسبه سرمایه لازم به منظور احداث گلخانه عوامل گوناگونی وجود دارند که شما باید به صورت جزئی آن‌ها را بررسی کنید. در ادامه مطالب ما این نکات را برای شما شرح می‌دهیم، که عبارتند از:

ساخت گلخانه

ابتدای راه‌اندازی معمولاً انتخاب گلخانه کوچک‌تر مناسب است، زیرا سرمایه کمتری مورد نیاز است و شما می‌توانید از نیروی کم نیز استفاده کنید؛ زیرا برای سازه‌های بزرگتر افراد بیشتر و حرفه‌ای‌تری را باید استخدام کنید که در این صورت هزینه‌ها بیشتر می‌شود. پس اگر کارتان را با گلخانه کوچکتر شروع کنید می‌توانید به راحتی هزینه‌هایتان را مدیریت کنید و به این صورت سرمایه را کاهش دهید. شما حتی می‌توانید برای صرفه ‌جویی در هزینه‌هایتان، خودتان کارها را انجام دهید و دیگر نیازی به نیروی کار نداشته باشید.

هزینه گلخانه با توجه به سبک ساخت آن

سبک‌های گوناگونی برای احداث گلخانه وجود دارند که این جزو بزرگترین عوامل موثر در میزان سرمایه لازم برای گلخانه است. در حالت عادی باید در نظر بگیرید که گلخانه شما از نور حداکثر استفاده را کند. اما در صورتی که شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که اغلباً برف سنگینی می‌بارد، پس احتیاج به گلخانه‌ای دارید که تحمل سنگینی وزن اضافه را داشته باشد.

اگر شما وقت کافی برای احداث گلخانه مورد نظر خود را ندارید و یا نمی‌خواهید خودتان آن را احداث کنید، بهتر است که کیت‌های گلخانه‌ای کامل را دریافت کنید. هرچند در این صورت تعداد انتخاب‌های شما محدود خواهد شد. از محبوب‌ترین انتخاب‌ها برای داشتن یک گلخانه عبارتند از:

گلخانه‌های دارای یک قاب

این نوع گلخانه بسیار ساده و رایج است که در آن به کمترین میزان مواد برای احداث نیاز است. در این نوع گلخانه یک سقف شیبدار بسیار بلند وجود دارد که تا نزدیک به زمین پایین می‌آید و گلخانه در این حالت بیشتر شبیه شکل حرف A است.

در نواحی که برف زیادی می‌بارد، برای جلوگیری از آسیب دیدن گلخانه این شیب تند مناسب است؛ چون باعث می‌شود تا برف‌ها بدون وارد کردن هیچ آسیبی به سمت پایین بریزد. به علت وجود گوشه‌ها در این سبک، گردش هوا کمتر است. برای حل این مشکل بهتر است که گلخانه را رو به جنوب قرار دهید که انجام این کار برای رشد گیاه نیز موثرتر است.

سبک انبار

در مناطقی که در طول سال گرم و مرطوب است این سبک بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. چون در این سبک با دریچه‌های سطح زمین به منظور بهبود گردش هوا و خنک نگه داشتن گیاهان عرضه می‌شود. افزون بر آن در این نوع گلخانه یک لبه وجود دارد که سقف با دیوارهایی که اغلباً عمودی یا کج هستند به آن وصل می‌شود.

پوشش سقف این گلخانه به سبک شیروانی است که مقاومت زیادی دارد. در احداث این گلخانه شما می‌توانید از قاب‌های چوبی یا فولادی نیز استفاده کنید که در این صورت امکان جابجایی آسان‌تر و فضای سر بیشتری وجود خواهد داشت؛ چون دیوارها در مقایسه با سایر مدل‌ها در این سبک دارای ارتفاع بیشتری هستند. این نوع گلخانه جزو مواردی است که هزینه‌های متوسطی برای گلخانه لازم دارد.

گلخانه‌های گنبدی

 در مقایسه با دیگر گلخانه‌ها، گلخانه‌های گنبدی یا ژئودزیک مقرون به صرفه‌تر هستند. شکل این گلخانه گرد است که سقفش حالت گنبدی دارد. بسته به میزان بودجه، شما می‌توانید این گلخانه را به روش‌های گوناگونی از جمله وجود یک قاب باPVC با پانل‌هایی پلاستیکی یا یک قاب ورق‌های پلاستیکی روی آن بسازید.

برای جذب آسان‌تر گرما و نور، سقف گنبدی گزینه بسیار مناسبی است. در این نوع گلخانه فضای زیادی در اختیار شما است که شما به آسانی می‌توانید بدون اشغال زیاد طول یا عرض، جابجا شوید. اغلب گلخانه‌های گنبدی کوچک هستند؛ زیرا با افزایش قطر، هزینه‌ها نیز افزایش پیدا می‌کنند.

سبک طاق گوتیک

در ساختار این گلخانه از طرح حلقه‌ای با قاب نیم دایره‌ای متصل استفاده می‌شود. روی قاب این گلخانه اغلباً لوله گالوانیزه استفاده می‌شود، پس برای محاسبه دقیق بهتر است این مورد را نیز در محاسبه هزینه‌هایتان لحاظ کنید. در این سبک گلخانه‌ای به منظور پوشاندن محفظه گلخانه از ورقه‌های پلاستیکی استفاده می‌شود که ممکن است در ضخامت‌های مختلفی باشد.

برای محافظت از گیاهان در برابر آسیب‌هایی که ممکن است از طریق باران و برف به محصولات برسد، این طرح بسیار گزینه مناسبی است. اما وجود دیواره‌های کناری پایین ممکن است باعث محدود شدن فضای رشد برای گیاهان بلندتر شود.

سبک حلقه‌ای

سرمایه اندکی برای گلخانه‌های هوپ یا حلقه‌ای مورد نیاز است که شما برای احداث این نوع گلخانه باید تعدادی حلقه‌های نصف شده را به کار ببرید و انتهای آن‌ها را در زمین قرار دهید. سپس حلقه‌ها را به کمک یک ورقه پلاستیکی بپوشانید شما با این کار در هزینه‌هایتان را کنترل کرده‌اید. کوچک یا بزرگ کردن این نوع گلخانه به راحتی انجام می‌شود، بدون اینکه نگران افزایش هزینه‌های مربوطه باشید.

شما در ساخت این نوع گلخانه می‌توانید به صورتی طراحی کنید که ارتفاع آن تا سطح زمین اندک باشد و یا این ارتفاع را زیاد در نظر بگیرید تا به جای سنگینی کردن آب و برف در فصل زمستان و تخریب سقف به راحتی روی سقف سر بخورند. در این نوع گلخانه با سبک حلقه‌ای امکان تهویه و گردش هوا نیز فراهم است.

گلخانه تکیه‌دار

این سبک گلخانه در مکان‌هایی که فضای مناسب وجود داشته باشد، احداث می‌شود. در این گلخانه یک یا دو دیوار گلخانه دیوارهایی مثل دیوارهای گاراژ، خانه، سوله و… هستند که باعث کاهش هزینه‌های احداث گلخانه می‌شود. برای قسمت‌های باقیمانده گلخانه شما می‌توانید از شیشه یا قاب فلزی بهره ببرید.

در این گلخانه چون یک دیوار مشترک با ساختار قبلی وجود دارد، هزینه‌های گلخانه کاهش می‌یابد، اما در این گلخانه تنظیم دما دشوار است. چون با جذب دما توسط دیوار، گرمای گلخانه کاهش پیدا می‌کند. این مورد جزو معایب گلخانه‌های تکیه‌دار است؛ چون باعث افزایش مصرف انرژی و بالا بردن هزینه‌های مربوط به گرم کردن گلخانه می‌شود.

گلخانه گودالی شکل

در ساخت این سبک از گلخانه‌ها با ایجاد یک گودال در خاک و ساختن سقف گلخانه روی بالای چاه آن را می‌سازند. این گلخانه یک طبقه اولیه دارد که در تمام طول سال دمای ۵۰ درجه فارنهایت را حفظ می‌کند و قابلیت این را دارد که در طول فصول مختلف سال حدوداً ۱۰ درجه فارنهایت گرم‌تر از گلخانه‌های متوسط باشد. این گلخانه در ماه‌های گرم سال نیز بدون اینکه مانند سایر سبک‌ها برای پیشگیری از گرمای زیاد نیاز به تهویه داشته باشد، گرم می‌ماند.

با توجه به شرایط منطقه‌ای و طبق نیازهایتان، شما می‌توانید هر پیکربندی را که مناسب می‌دانید انتخاب کنید. اما سقف‌های صلب برای گلخانه به سرمایه بیشتری نیاز دارند و برای حلقه‌ها سرمایه بسیار اندکی مورد نیاز است.

گلخانه‌های پشت بامی

گلخانه‌های پشت بامی یا باغ‌های پشت بام در ساختمان‌های تجاری نسبت به ساختمان‌های مسکونی رایج‌تر هستن؛ چون برای ساخت این سبک گلخانه‌ای،نیاز به سقفی کاملاً مسطح است. به همین دلیل می‌توان بر روی دیوارهای یک کاندو یا هر ساختمانی که بتوان به سقف آن دسترسی پیدا کرد، آن را احداث نمود. با این کار شما می‌توانید تا حدودی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کرده و مقدار سرمایه لازم برای احداث گلخانه را کاهش دهید.

ساختار این گلخانه بسیار ساده است ولی محدودیت‌های مادی دارد. اغلباً برای ساخت این نوع گلخانه از قاب فلزی استفاده می‌شود که صفحات شیشه‌ای جامد یا پلاستیکی در آن به کار می‌رود. کاشت محصولات در گلخانه‌های پشت بامی یک روش بسیار مناسب برای رشد گیاهان یا سبزیجات در تمام طول سال در مناطق شهری و در سازه‌های تجاری است.

گلخانه‌های دندان اره‌ای

در ساختار این گلخانه از یک قاب حلقه‌ای با یک بخش مستقیم به کار برده شده است که از یک جهت ارتفاع بیشتری دارد. برای کنترل دمای داخلی در این نوع گلخانه از سیستم تهویه استفاده می‌شود. به منظور کمتر کردن هزینه‌های احداث این گلخانه معمولاً از یک قاب فلزی با ورقه‌های پلاستیکی استفاده می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از پانل‌های قابل جابجایی در قسمت مستقیم تهویه را انجام دهید یا به جای استفاده از ورق‌های پلاستیکی از پانل‌های جامد استفاده کنید که ظاهری زیباتر و منسجم‌تر به آن می‌بخشد.

گلخانه‌های خورشیدی

در این سبک سرمایه زیادی برای احداث گلخانه لازم است و به عبارتی این سبک دارای بالاترین هزینه گلخانه‌ای است. برای سوددهی بیشتر می‌توانید یک سیستم تهویه مطبوع،عایق و آب به آن بیفزایید. چون این سازه رو به جنوب است، شما باید یک دیوار شمالی محکم بسازید تا به کنترل دما کمک کند و همچنین استحکام و مقاومت لازم را به سازه بدهد.

مواد پوشش دهنده گلخانه

نوع مواد پوشش دهنده گلخانه از موارد دیگری است که در میزان سرمایه لازم برای گلخانه موثر است که این مواد شامل موارد زیر می‌شوند:

لعاب گلخانه

لعاب ماده‌ای است که نوع آن بسته به محصولی که می‌کارید و مکان آن ممکن است متفاوت باشد. این ماده به خوبی از گیاهان مراقبت می‌کند و باعث می‌شود نور خورشید وارد ساختار آن شود همچنین این ماده به کنترل دما و رطوبت نیز کمک می‌کند.

طول عمر مواد اهمیت زیادی دارد. بعضی از مردم از شیشه مات استقبال می‌کنند، اما این شیشه هزینه‌های گلخانه را بالا می‌برد. حتی در بعضی از مواقع نیاز به تعویض دارد، پس بهتر است از مواد نیمه شفاف که از آنها استقبال بیشتری می‌شود استفاده کرد.

فایبر گلاس راه راه

این پانل‌ها ممکن است کمی هزینه‌های گلخانه شما را افزایش دهند. این پانل‌ها بزرگ هستند و قابلیت پوشش دادن ۱۶ فوت مربع یا حدود ۱/۵ متر مربع در یک زمان را دارند که معمولاً هم دو طرفه هستند و بین آن‌ها مقداری فضا وجود دارد که علت آن بهبود وضعیت عایق شما است. حتی ممکن است بسته به آب و هوا و چیزی که قصد کاشت آن را دارید، هیچ نیازی به عایق کاری بیشتر با این لعاب نباشد.

استفاده از شیشه

در اتاق‌های آفتابی می‌توان از شیشه‌های گلخانه‌ای استفاده کرد، اما در صورت استفاده هزینه‌های گلخانه‌ای شما بیشتر می‌شود. بسته به بودجه شما می‌توانید از طرح‌های تک یا دوجداره استفاده کنید. در مقایسه با سایر مواد پوششی شیشه دوام چندانی ندارد، اما ظاهری زیبا را به گلخانه شما می‌دهد. برای چشمگیرتر شدن و جذابیت خانه شفافیت آن بسیار عالی است. به همین علت در گلخانه‌های خانگی اغلب از شیشه استفاده می‌کنند.

پلی کربنات

از متداول‌ترین نوع لعاب می‌توان به پلی کربنات اشاره کرد که بسیار مقاوم و ضخیم است، افزون بر آن می‌توان با استفاده از لایه هوا آن را عایق‌بندی کرد. برای ایجاد کردن سایه شما می‌توانید کاملاً شفاف یا رنگی آن‌ها را تهیه کنید. اغلب کیت‌ها با لعاب پل کربنات در بازار عرضه می‌شوند که پوشش بسیار مقاومی نسبت به شیشه دارد و با دوام‌تر است.

پوشش پلی اتیلن

در صورتی که دنبال پوشش کم هزینه‌ای برای گلخانه‌تان هستید تا هزینه‌هایتان را کاهش دهد، پلی اتیلن گزینه مناسبی است. افرادی که تازه شروع به کار می‌کنند می‌توانند از آن استفاده کنند.این پوشش به صورت ورقه‌های پلاستیکی سخت اما در عین حال انعطاف پذیری هستند که در اغلب گلخانه‌های مقرون به صرفه می‌توان آن‌ها را دید.

نصب این پوشش بسیار آسان است و شما می‌توانید برای طاق گوتیک، حلقه، گنبدی، گودال یا دیگر سبک‌های گلخانه‌ای گرد استفاده کنید. شما همچنین برای ایجاد تهویه مناسب می‌توانید آن را رول کنید، اما دقت داشته باشید که باید دائماً آن‌ها را عوض نمایید.

تاثیر مواد قاب بر سرمایه لازم برای گلخانه

شما اگر بتوانید قابی متناسب با گلخانه خود را انتخاب کنید، تا حدودی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده‌اید. از رایج‌ترین مواد برای قاب‌ها می‌توان به پی‌وی‌سی یا فلز اشاره کرد. بعضی از قاب‌ها را نیز از چوب می‌سازند. در صورتی که بعضی از سبک‌ها به قاب بندی بیشتری نیاز داشته باش،د حتماً در قیمت‌ها نوسان ایجاد می‌شود. به طور کلی موادی که در ساخت قاب برای گلخانه‌ها به کار می‌روند، عبارتند از:

آلومینیوم

آلومینیوم جز فلزات گران قیمت است و در صورتی که از آن استفاده کنید هزینه‌هایتان افزایش پیدا می‌کند. اما باید توجه داشته باشید که بسیار محکم و مقاوم است؛ به همین علت هزینه‌های تعمیر و تعویض کاهش می‌یابند. ازسوی دیگر این فلز نسبت به پی‌وی‌سی سبک وزن و تطبیق پذیرتر است.

وجود این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند تا از آن در طرح‌های بیشتری استفاده کنید. همچنین با استفاده از آلومینیوم و به کمک پانل‌های پلاستیکی، پانل‌های شیشه‌ای و ورق‌های پلاستیکی یک گلخانه بسازید. اما توجه داشته باشید که فرو رفتن این نوع گلخانه بسیار آسان است، سپس گزینه مناسبی برای حیات‌های شلوغ یا بعضی از شرایط آب و هوایی نیست.

پی‌وی‌سی

اگر به دنبال کاهش هزینه‌هایتان برای احداث گلخانه هستید، به منظور صرفه‌جویی از پی‌وی‌سی برای قاب بندی گلخانه استفاده کنید. بهترین گزینه برای گلخانه‌های حلقه‌ای یا گلخانه‌های کوچکتر، پی‌وی‌سی است؛ چون به آسانی قابل جابجایی بوده و بسیار سبک و بودجه اندکی مورد نیاز است. اغلباً برای این نوع از قاب‌ها ورقه‌های پلاستیک سفت یا ورقه‌های پلاستیکی روی شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فولاد

فولاد نسبت به آلومینیوم دوام بیشتری دارد و جزو رایج‌ترین مواد کاربردی برای قاب است. شما می‌توانید با استفاده از فولاد سبک‌ها و شکل‌های مختلفی بسازید. اما در صورتی که انتخاب شما فولاد باشد، بهتر است از فولاد گالوانیزه استفاده کنید؛ زیرا در مقایسه با دیگر گزینه‌ها در مناطقی که مرطوب باشد، مقاوم‌تر است.

چوب

در شرایط آب و هوایی که رطوبت وجود داشته باشد قاب چوبی گزینه مناسبی نیست؛ زیرا مقاومت کمی دارد. اما اگر آن را با پی‌وی‌سی ترکیب کنید می‌توانید یک قاب زمینی مناسب را برای بعضی از گلخانه‌های سبک بسازید که برای قاب‌های ساده به خوبی کار می‌کند.

سرمایه لازم برای گلخانه با توجه به نوع عایق

با توجه به موقعیت مکانی و نوع لعابی که برای گلخانه انتخاب می‌کنید، شما می‌توانید عایق را هم به گلخانه خودتان اضافه کنید. حتماً لازم نیست از عایق استفاده کنید، در صورتی که به دنبال کاهش هزینه‌هایتان هستید، می‌توانید از استفاده آن منصرف شوید. اگر قصد استفاده از گلخانه در تمام طول سال را دارید، حتماً نیاز به عایق است. عایق انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها از لحاظ میزان سرمایه لازم برای گلخانه، با هم متفاوت هستند. این عایق‌ها عبارتند از:

روکش پایه

برای اینکه عایق در سطح زمین باشد، بهتر است از این عایق در قسمت پایه لعاب در گلخانه استفاده کنید. شما می‌توانید شیشه یا یک صفحه پلاستیکی نازک را با آن عوض کنید، اما به هیچ وجه نمی‌توانید همراه با ورق‌های پلاستیکی آن را به کار ببرید. بهترین جنس برای این عایق جنس پلی کربنات است. در اوایل پاییز بهترین زمان برای نصب این عایق است و اوایل بهار آن را بردارید.

حباب بسته‌بندی

در این نوع عایق که ورق پلاستیکی بسیار کلفتی است، هوا بین دو لایه حباب بزرگتر گیر می‌کند. چیزی که گلخانه را عایق می‌کند، در اینجا همان هوا است که شما در ماه‌های سرد سال از آن به جای ورقه‌های پلاستیکی سنتی بر روی گلخانه حلقه‌ای خود استفاده می‌کنید.

شیشه دوجداره

زمانی که کلمه شیشه‌های دوجداره را می‌شنوید، ممکن است چیزی که به ذهن شما خطور می‌کند پنجره‌های تعویضی باشد. این شیشه‌های دوجداره در گلخانه‌ها نیز به کار برده می‌شوند و به منظور استفاده از آن‌ها به عنوان عایق بهتر است زمان ساخت گلخانه این پنجره‌ها را نصب کنید. قبل از نصب این پنجره‌ها و هرگونه اقدامی بهتر است نسبت به هزینه‌های گلخانه و سرمایه مورد نیاز برای آن به دقت بررسی‌های لازم را انجام داده باشید. در مکان‌هایی که آب و هوای آن معتدل است، استفاده از این شیشه‌های دوجداره یک راهکار بسیار عالی است که حتی به حفظ ظاهر زیبای گلخانه شما برای مدت زمان طولانی کمک می‌کند.

صفحه نمایش حرارتی

در ماه‌های سرد زمستانی یک صفحه نمایش حرارتی لایه نازک از مواد است که شما می‌توانید در صورت لزوم آن را به گلخانه خودتان بیفزایید. این صفحه قابلیت جابجایی دارد و شما می‌توانید در صورت لازم آن را حرکت دهید. برای گزینش این نوع صفحه عایق، می‌توانید از بین مواد مختلف انتخاب کنید. ممکن است برخی از پنل‌ها سخت و سفت باشند و بعضی از پارچه‌ها نیز انعطاف‌پذیر باشند.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده می‌کنید گزینه‌های بسیار زیادی بر مقدار سرمایه مورد نیاز برای احداث گلخانه تاثیر می‌گذارند. در این مقاله ما مهم‌ترین این موارد را برای شما توضیح می‌دهیم تا زمانی که هزینه‌های لازم برای ساخت گلخانه‌تان را محاسبه می‌کنید، این محاسبه به اندازه کافی دقت و کامل باشد و به بهترین شکل ممکن بتوانید سرمایه و بودجه خودتان را مدیریت کنید.

سوالات متداول درباره سرمایه لازم برای راه‌اندازی گلخانه

  1. انواع سازه برای گلخانه‌ها چیست؟

گلخانه‌های حاوی یک قاب، گلخانه‌های گنبدی، سبک انبار، سبک طاق گوتیک، سبک حلقه‌ای، گلخانه تکیه‌دار، گلخانه گودالی‌شکل، گلخانه‌های خورشیدی، گلخانه‌های پشت بامی و گلخانه‌های دندان اره‌ای.

  • مواد پوشش دهنده گلخانه شامل چه چیزهایی هستند؟

پلی کربنات، لعاب گلخانه، پوشش پلی اتیلن، فایبرگلاس راه راه و شیشه

  • اسکلت گلخانه از چه موادی ساخته می‌شود؟

چوب، فولاد، آلومینیوم و پی‌وی‌سی

  • گلخانه‌های هوپ یا حلقه‌ای به چه گلخانه‌هایی گفته می‌شود؟

گلخانه‌های هوپ یا حلقه‌ای به سرمایه اندکی نیاز دارند. برای احداث گلخانه‌های هوپ یا حلقه‌ای شما می‌توانید از تعدادی حلقه‌های نصف شده استفاده کنید که انتهای آن‌ها را باید در زمین قرار دهید. سپس با استفاده از ورقه پلاستیکی حلقه‌ها را می‌پوشانید به این صورت در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کردید.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *