انواع تجهیزات گلخانه ای برای راه اندازی گلخانه

انواع تجهیزات گلخانه ای برای راه اندازی گلخانه

تهیه تجهیزات گلخانه‌ای برای تاسیس گلخانه یک امر کاملا ضروری است که شما در راه اندازی هر نوع گلخانه‌ای به آن نیاز پیدا خواهید کرد؛ شما برای رشد محصولات خود به این تجهیزات نیاز دارید. برای اینکه بتوانید نتایج خوبی را از گلخانه خود بگیرید، لازم است تا شرایط مناسبی را در محیط گلخانه خود به وجود بیاورید. مطمئنا برای فراهم آوردن این شرایط مناسب به یک سری تجهیزات خاص نیاز دارید که در این مقاله قصد داریم تا این تجهیزات را به شما معرفی کنیم، به شما پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

نکات مهم خرید تجهیزات گلخانه‌ای برای راه اندازی گلخانه چیست؟

به طور معمول، داشتن تجهیزات مناسب برای تاسیس گلخانه می‌تواند برای نظارت کارامد گلخانه واجب و ضروری باشد. نوع تجهیزاتی که شما به آن نیاز دارید بسته به نوع گلخانه‌ای که قصد دارید راه اندازی کنید متفاوت است.

هرچه اندازه گلخانه شما بزرگ‌تر باشد، می‌توانید فعالیت‌های بیشتری را در آن انجام دهید و مطمئنا برای راه اندازی گلخانه بزرگ‌تر به تجهیزات بیشتری نیاز خواهید داشت. به عنوان مثال اگر شما قصد دارید که یک گلخانه راهرویی را راه اندازی کنید، بایستی برای ابیاری گلخانه تجهیزاتی چون تهویه و چراغ مناسب را تهیه کنید.

اما اگر به فکر راه اندازی یک گلخانه کوچک هستید، امکان دارد که فقط به لوازم جانبی گلخانه چون کیت‌های آزمایش خاک و یا رطوبت سنج نیاز پیدا کنید. در ادامه خواهیم گفت که کدامیک از تجهیزات گلخانه مناسب هستند و لازم است که شما در ابتدای باغبانی به آن‌ها توجه داشته باشید.

آشنایی با انواع تجهیزات گلخانه‌ای برای راه اندازی گلخانه

یکی از دلایل اصلی که سبب شده است تا شما به راه اندازی گلخانه روی بیاورید، این است که شما می‌‌توانید بدون در نظر داشتن نوع اب و هوا و یا شرایط موجود در منطقه، گیاهان دلخواه خود را پرورش دهید. توجه داشته باشید که تنها با راه اندازی گلخانه نمی‌توانید این کار را انجام‌ دهید و لازم است که برای انجام این فعالیت یک سری تجهیزات لازم که به آن نیاز پیدا خواهید کرد را نیز تهیه کنید.

از تجهیزات بسیار حیاتی در را اندازی گلخانه می‌توان به تجهیزات مربوط به مدیریت سطح رطوبت و دما در داخل محیط گلخانه‌ اشاره نمود. ممکن است که شما بخواهید میزان دسترسی‌ به آب در داخل محیط گلخانه را جهت آبیاری بهتر در نظر بگیرید. بهتر است که در اینجا به بررسی و معرفی انواع‌ تجهیزات گلخانه‌ای برای تاسیس و ساخت گلخانه بپردازیم:

کاشت‌های دیواره‌ای سنگین جزو یکی از بهترین نوع تجهیزات گلخانه‌ای به حساب می‌آیند که بایستی به آن‌ها توجه داشته باشید. این تجهیزات را لازم است بر روی سطح زمین در محیط گلخانه و نزدیک به دیوارها نگهداری کنید؛ زیرا این نوع از لوازم‌ جانبی دارای وزن سنگینی هستند و و این مورد از گلخانه شما در برابر وزش باد شدید محافظت می‌کند. هیچ فرقی نمی‌کند که گلخانه شما بزرگ است و یا کوچک؛ زیرا برخی از تجهیزات گلخانه‌‌ای برای راه اندازی هر نوع گلخانه‌ای ضروری هستند و مهم نیست که گلخانه شما دارای چه اندازه‌ای است.

در صورت نبود این تجهیزات نمی‌توانید شرایط کافی و مناسب را برای پرورش گیاهان خود به وجود بیاورید. در این شرایط نیز نمی‌توانید نتایج مطلوبی را کسب کنید و گیاهان شما درست شبیه به گیاهانی که در محیط طبیعی قرار دارند فرسوده و از بین می‌روند. از ضروری‌ترین وسایل و تجهیزات گلخانه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سینی، گلدان
 • آب پاش
 • خاک گلدان
 • نورسنج، رطوبت سنج
 • استارتر بذر
 • کیت‌های آزمایش خاک و تست PH
 • وسایل کنترل آب، زهکشی و آبیاری
 • تهویه
 • نورپردازی
 • لوازم کنترل آفات
 • کنترل گرمایش و آب و هوا
 • قفسه بندی و یا مبلمان برای مپل پیاده رویی

در نظر داشته باشید که زمان ساخت و راه اندازی گلخانه لازم است تا برای هریک از این تجهیزات مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب داشته باشید. در ادامه مطلب برخی از این موردها را به صورت مختصر ارائه می‌دهیم:

1)     ظروف گلخانه‌ای

انتخاب و تهیه گلدان‌های کوچک و ظروف گلخانه‌ای مناسب به عنوان بستر گیاه، لازم و ضروری است؛ زیرا این نوع وسایل روی رشد گیاهان و سبزیجات شما تاثیر بسیار زیادی دارند. شما می‌‌توانید از هریک از گلدان‌هایی که دارای دو شرط زیر هستند استفاده نمایید:

 • داشتن فضای کافی و مناسب برای تنفس ریشه و زهکشی عالی
 • از محصول به خوبی نگهداری کند و بر روی رشد سریع آن نیز موثر باشد.

برای انجام این کار، ظروف، گلدان و سبدهای آویز متنوعی وجود دارند. علاوه بر آن یک سری ظروف بزرگتر نیز وجود دارند که جهت نگهداری از گلدان‌های کوچک ساخته شده‌اند. برای رشد گیاهان، سبزیجات و گل‌ها در ارتفاع، سبدهای آویز همواره مناسب‌تر هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید از فضای بیشتر گلخانه بهره ببرید. این نوع گلدان‌ها در جنس‌های مختلفی همچون سرامیک، پلاستیک، الیاف و فلز نیز موجود هستند و انتخاب هریک از آن‌ها به میزان بودجه شما بستگی دارد.

از ظروف مسطح و شاخه‌ها نیز به طور معمول برای جوانه زنی اولیه گیاهان استفاده می‌شود. از این ظروف می‌توان برای اهداف دیگر همچون نگهداری گل‌ها و گیاهان کوچک و یا جدا از هم استفاده نمود. به طور معمول اکثر باغبان‌ها، گلدان‌هایی که از سفال و یا خاک رس ساخته می‌شوند را مورد استفاده قرار می‌دهند. اما اگر توانایی خرید گلدان‌های سفالی را ندارید، می‌توانید از گلدان‌هایی که از موادی همچون پلاستیک، پیت ماس، چوب و یا الیاف ساخته شده‌اند استفاده کنید‌. این نوع گلدان‌ها معمولا نسبت به گلدان‌های سفالی، دوام بیشتر، قیمت‌ارزان‌تر و وزن سبک‌تری دارند.

2)     جعبه‌های بذر

جعبه‌های بذر را نیز می‌توان از اصلی‌ترین و اولین تجهیزات مورد نیاز جهت راه‌اندازی گلخانه دانست. در گذشته معمولا از جعبه‌های بذر چوبی استفاده می‌کردند، اما درحال حاضر به جای جعبه‌های بذر چوبی از جعبه‌های بذر پلاستیکی استفاده می‌کنند‌. به طور کلی جعبه‌های بذر چوبی برای جوانه زنی بهتر و بیشتر مناسب هستند. بهتر است جعبه‌های بذر را در اندازه‌های ۱۴×۲ اینچ مربع و یا ۳۵.۵× ۵.۱ cm مربع تهیه کنید. این اندازه بر اساس تجربه برای رشد بذرها مناسب‌تر است.

 • انتخاب گلدان و ظروف بستر مناسب

اگر خاک را در درون ظروف متخلل قرار دهید، آب موجود در ظروف با سرعت بیشتری خارج می‌شوند و این امر باعث می‌شود تا خاک گلدان زودتر خشک شود و در نتیجه شما به صورت دائم ان را آبیاری کنید. این گیاه نه تنها باعث اصراف در مصرف آب می‌شود، بلکه باعث می‌شود تا اگر یک بار آبیاری گلدان را فراموش کردید، گیاه شما از بین برود.

خاک در ظروف غیر متخلخل، میل بیشتری به جذب رطوبت دارد و نیاز به آبیاری بیش از حد را کاهش می‌دهد؛ بنابراین لازم است که در انتخاب نوع گلدان توجه داشته باشید که آن‌ها بایستی نیازهای محصول را فراهم کنند تا شما یک گیاه سالم داشته باشید. علاوه بر آن، لازم است تا تخلخل و زهکشی مناسبی داشته باشند.

از سوی دیگر، ظروف گلخانه‌‌ای شما بایستی وزن سبکی داشته باشند تا بتوانید به راحتی آن‌ها را جابجا کنید‌. همچنین بهتر است که جهت رشد بهتر گیاه و نتیجه‌گیری بیشتر به سازگاری گلدان با محیط زیست توجه داشته باشید. انتخاب نوع گلدان‌ و تجهیزات مناسب گلخانه سبب می‌شود که حتی هنگامی که خاک برای جوانه زنی مناسب نیست، بتوان برای جوانه زنی از دانه استفاده نمود.

در حالت کلی‌، تنوع بالای ظروف باعث تفاوت در رشد گیاهان شما می‌شود. لازم است تا برای قفسه‌ها از گلدان‌های سبک استفاده نمایید و گلدان‌هایی که دارای وزن بیشتری هستند را در کنار دیوارها قرار دهید. استفاده از گلدان‌های سنگین روی زمین و کنار دیوارها گلخانه، به افزایش ایمنی سازه در برابر وزش باد شدید نیز کمک می‌کند.

4)     تجهیزات گلخانه‌ای مربوط به آبیاری

انتخاب یک سیستم آبیاری مناسب و کاربردی برای گلخانه، تا حدود زیادی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و زمان می‌شود. تجهیزات آبیاری جزو یکی از بهترین تجهیزات گلخانه‌ای در تاسیس گلخانه به حساب می‌آیند که لازم است به آن‌‌ها دقت داشته باشید و بهتر است که در رابطه با این موضوع از یک متخصص کمک بگیرید.

علاوه بر آن، بهتر است که از ابپاش‌های دستی نیز در کنار سیستم ابیاری مناسب برای مناسب‌تر کردن محیط گلخانه استفاده نمایید. در این حالت، وجود یک آب پاش با دهانه باریک کمک می‌کند تا خاک به اطراف گیاه حرکت نکند. استفاده از آب پاش‌های پلاستیکی با توجه به وزن سبک‌تری که دارند، ایده آل‌تر هستند. با استفاده از یک اب پاش کوچک می‌توانید گیاهان را به منظور رطوبت بهتر، آب پاشی کنید.

اگر قصد دارید که از سیستم‌های آبیاری پیشرفته همچون سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده کنید‌، استفاده از خود سیستم آبیاری قطره‌ای کافی است. اما معمولا در کنار آن‌ها به وسایل ساده دیگری چون شیلنگ، آبپاش، قرقره شیلنگ و… نیاز پیدا خواهید کرد. اگر نمی‌خواهید که از این تجهیزات استفاده کنید‌، لازم است تا از تجهیزات دیگری که شامل اب شکن، لوله، شیلنگ، آبپاش، شیرها و دیگ‌های بخار جهت تنظیم دما استفاده کنید.

5)     رطوبت‌سنج برای گلخانه ها

از دیگر تجهیزات ساده و موردنیاز برای راه اندازی گلخانه می‌توان به نورسنج و رطوبت سنج اشاره نمود. با استفاده از رطوبت سنج می‌‌توانید میزان رطوبت خاک را اندازه‌گیری کنید. همچنین شما با استفاده از وسیله‌ای به نام نورسنج می‌توانید نور را اندازه‌گیری کنید و بهترین میزان نور را برای رشد گیاهان فراهم آورید.

نور جزو یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای رشد گیاهان محسوب می‌‌شود، هرچند که نیاز به نور در انواع گیاهان متفاوت است. با استفاده از این ابزار می‌توانید نیاز اولیه گیاهان را بسنجید و اگر خوب و مناسب نبودند آن‌ها را به حد مطلوب برسانید تا بتوانید نتایج بهتری بگیرید.

6)     کیت‌های آزمایش خاک

اگر مشاهده کردید که گیاه شما مانند قبلا سالم و سرحال نیست، می‌توانید خاک را تست کنید. شما می‌توانید برای آزمایش سطخ فسفر، نیتروژن و پتاس NPK)) خاک از کیت آزمایش خاک استفاده نمایید. استفاده از این نوع ابزار بسیار آسان است و خود کیت به شما اطلاع می‌دهد ک خاک شما چه کمبودهایی دارد‌ و چه چیزهایی را برای آن لازم است تا فراهم کنید.

7)     قفسه‌بندی مناسب

قفسه بندی شما لازم است تا طبق طرح تخصصی، برنامه‌ریزی و اجرا شود تا بتوانید از این طریق انواع ظروف و گلخانه‌های خود را در گلخانه قرار دهید. استفاده از قفسه بندی مناسب در گلخانه‌های کوچک با فضای محدود کاملا ضروری است.

برخی از انواع قفسه‌های گلخانه به شکل متحرک هستند و چرخ نیز دارد و می‌توان آن‌ها را در مواقعی که هوا ایده آل است به بیرون منتقل کرد و در دمای سرد و یا شب به داخل گلخانه بازگرداند. این کار در مصرف انرژی زیاد جلوگیری می‌کند. برای ساخت قفسه‌ها از مواد مختلف چون چوب، شیشه و یا فلز استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که اگر از قفسه‌های دو طبقه استفاده می‌کنید، لازم است که در انتخاب نوع گیاهان توجه داشته باشید؛ زیرا این مورد می‌تواند روی میزان دریافت روشنایی گیاهان تاثیر گذار باشد. همچنین به منظور صرفه جویی در فضا، شما می‌توانید این قفسه‌ها را زیر نیمکت‌های باغ نیز قرار دهید.

قفسه بندی گلخانه می‌تواند فقط برای شروع رشد نهال و به صورت موقت باشد و یا ممکن است که به صورت دائم به ساختار گلخانه وصل شود. شبکه‌های سینی قفسه‌ها نیز به تخلیه آب‌های اضافی کمک می‌کنند. قفسه بندی گلخانه همچنین می‌توانند محصولات کشاورزی را از یکدیگر جدا کند و برای جلوگیری از گرده افشانی و بذر متقابل مورد استفاده قرار گیرد.

8)     روشنایی گلخانه

سیستم روشنایی جزو یکی از مهم‌ترین تجهیزات گلخانه‌ای به حساب می‌آید که میزان سایه، نور مصنوعی و نور خورشید برای گیاهان را مشخص می‌کند. اگر نور خورشید در منطقه شما چندان زیاد نیست لازم است تا از نور مصنوعی کمک بگیرید.

ممکن است که برای تامین روشنایی کافی به ابزارهای زیر نیاز پیدا کنید:

 • چراغ‌ها با شدت بالا
  • ال‌ای دی‌ها
  • چراغ‌های نهال
  • نورپردازی همه جانبه عمومی

این در حالی است که تامین یک سیستم روشنایی گسترده برای گلخانه‌های کوچک می‌تواند گران‌تر نیز باشد. اما گلخانه‌های بزرگتر در برخی از مواقع به این سیستم نیاز پیدا می‌کنند. توجه داشته باشید، اگر گیاهانی دارید که نیازمند نور فراوان نیستند، لازم است تا این قضیه را در ابتدا مدنظر داشته باشید. همچنین اگر گلخانه متحرک دارید، می‌توانید برای ایجاد آفتاب بهینه، با توجه به فصل و منطقه خود آن را جابجا کنید.

 • تجهیزات کنترل آب‌وهوا و گرمایش گلخانه

اینکه بتوانید با استفاده از تجهیزات مناسب، دمای داخل گلخانه را تنظیم کنید یک موضوع کاملا مهم و حیاتی است. مخصوصا اگر شما دارای یک گلخانه دائمی هستید و نمی‌توانید آن را به آسانی جابجا نمایید. تنظیم دمای مناسب جزو یکی از موارد بسیار ضروری برای گلخانه است؛ چراکه گیاهان در دمای بالا دچار پژمردگی می‌شوند و در دمای پایین نیز جوانه زنی و رشد نمی‌کنند. اجزای اصلی یک سیستم کنترل آب‌وهوای گلخانه‌ها عبارت‌اند از:

الف) دماسنج گلخانه‌ای

استفاده از دماسنج گلخانه‌ای، درست شبیه به یک پل موفقیت است که با استفاده از آن می‌توان درجه حرارت را در هر زمان حفظ کنید و به همین خاطر استفاده از دما سنج بسیار ضروری است. لازم است تا یک دماسنج را نصب کنید تا بتوانید همیشه از حداقل و حداکثر دما مطلع شوید. همچنین بهتر است که در برخی از مواقع داده‌ها را ثبت و بایکدیگر مقایسه کنید تا بتوانید بهترین دما را برای گلخانه خود فراهم آورید. شما برای گلخانه نیازمند دماسنجی هستید که بتوان با آهنربا آن را مجددا تنظیم کرد.

توجه داشته باشید که دماسنج برای تمامی گلخانه‌ها حتی گلخانه‌های قابل حمل و کوچک نیز موردنیاز است. علاوه بر آن، لازم است تا برای اندازه‌گیری خاک یک دماسنج به صورت جداگانه داشته باشید.

ب) ترموستات گلخانه

به کمک ترموستات می‌توانید دمای حاکم در گلخانه خود را بدانید و طبق آن دمای مناسب را تنظیم نمایید. دماسنج فقط تغییرات را مشخص می‌کند، این در حالی است که ترموستات دما را در ناحیه موردنظر به صورت خودکار کنترل می‌کند. به همین جهت، یک گلخانه ایده آل لازم است تا ترموستات را به عنوان یک تجهیزات مناسب و کاربردی داشته باشد.

ج) بخاری‌های گلخانه

بخاری جزو یکی دیگر از تجهیزات راه اندازی گلخانه به حساب می‌آید که برای مدیریت گرمای موجود در داخل گلخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، بخاری‌های گلخانه‌ای برای کنترل دما در سازه یک ابزار ضروری هستند. این نوع بخاری‌ها انواع مختلفی دارند. شما می‌توانید در رابطه با این موضوع از کارشناسان مجرب در این زمینه کمک بگیرید و با توجه به نیاز گلخانه خود از، بخاری گازی، برقی و پروپان استفاده نمایید. علاوه بر آن شما می‌توانید از یک بخاری با تهویه و یا بدون تهویه نیز استفاده کنید.

و) رطوبت ساز گلخانه‌ای

دستگاه رطوبت ساز یا دستگاه مرطوب‌کننده نیز از تجهیزات ضروری در راه اندازی گلخانه به حساب می‌آید، که جهت کنترل میزان رطوبت گلخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که برخی از گیاهان به هوای خشک حساسیت دارند و در این شرایط رشد آن‌ها با مشکل مواجه می‌شود، اما برخی از گیاهان نیز نسبت به رطوبت بالا حساس هستند. این مشکل را می‌توانید با استفاده از یک دستگاه رطوبت ساز و به راحتی در بخشی که گیاهان علاقمند به رطوبت قرار گرفته‌اند حل کنید.

10) تجهیزات تهویه برای گلخانه شما

تهویه مناسب برای رشد بهتر گیاه، جزو یکی الزامات راه اندازی گلخانه است که به طور معمول در طول تمام سال به آن نیاز پیدا خواهید کرد؛ زیرا در هر فصلی از سال، خورشید می‌‌تواند تغییرات دمای شدیدی را ایجاد کند که این مطمئنا برای رشد گیاهان مضر است.

شما پس از مشورت با متخصصان در این زمینه، می‌توانید از تهویه بسته و یا باز استفاده نمایید. به طور معمول برای تهویه مناسب، دریچه‌های مخصوص را مورد استفاده قرار می‌دهند. ممکن است که این دریچه‌ها در کناره‌های گلخانه و یا سقف قرار گیرند. هم‌چنین ممکن است که به عنوان قسمتی از درب گنجانده شوند. علاوه بر آن، برای تهویه سقفی از سیستم‌های هواکش استفاده می‌کنند.

سیستم‌های تهویه خودکار مناسب آن دسته از افرادی هستند که نمی‌توانند وقت زیادی را در داخل گلخانه باشند. اگزوز فن‌ها نیز جزو ابزارهایی هستند که برای تخلیه هوای اضافی مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته بهتر است که در رابطه با این موضوع از یک متخصص کمک بگیرید و اگر مناسب بود از آن استفاده نمایید.

11) تجهیزات کنترل آفات در گلخانه ها

وجود آفات، جزو یکی از بزرگترین دغدغه‌های صاحبان گلخانه‌ به حساب می‌آیند. به همین جهت، استفاده از تجهیزات مدیریت آفات نیز از تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی گلخانه محسوب می‌شوند.

روش‌های متنوعی برای مدیریت موثر آفات وجود دارند. برخی از افراد از مواد طبیعی و برخی دیگر از مواد شیمیایی استفاده می‌‌کنند. استفاده از مواد شیمیایی راحت و ارزان‌تر است، اما برخی از افراد اعتقاد دارند که ضرر آن‌ها نسبت به مزایایی که دارند همواره بیشتر است.

در برخی از مواقع، گیاهان گلخانه شما برای خلاص شدن از شر آفات فقط به یک توری مناسب برای نگهداری آفات در بیرون از فضای گلخانه نیاز دارند. این توری‌ها معمولا از مواد مختلفی همچون پارچه، پلاستیک، فلز و… ساخته می‌شوند‌.

در نظر داشته باشید که آفت‌ کش‌ها و حشره کش‌ها بایستی به مقدار کم مصرف شوند. استفاده از سم‌ پاش‌های مخصوص و طبیعی برای پیشگیری از حمله آفات، در اولویت قرار دارند.

12) دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده خاک

فرقی نمی‌کند که از چه خاکی برای پرورش گیاهان خود استفاده می‌کنید، شما در هر صورت لازم است که از یک ضد عفونی‌کننده خاک نیز استفاده نمایید. برای استریل کردن خاک راه‌های بسیار زیادی وجود دارد، اما به طور معمول نصب سیستم استریلیزاسیون با بخار موثرترین روش به حساب می‌آید. سیستم‌های بخار همواره بسیار اقتصادی و مفید هستند. آن‌ها، جدا از اینکه فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند، مزایای نسبتا زیادی را برای گلخانه شما به همراه دارند.

13) لک باغبانی و الک کاشت

بافت خاک جزو یکی از عنصرهایی به حساب می‌آید که زمان کاشت گیاهان کوچک بایستی به آن توجه داشته باشید. الک کاشت، جزو یکی از تجهیزات گلخانه‌ای برای راه اندازی گلخانه محسوب می‌شود که برای دسترسی به بافت موردنظر بسیار مفید است. علاوه بر آن، بعد از کاشت بذرها می‌توان برای پوشاندن کمپوست روی دانه‌ها از یک الک مشبک استفاده نمود.

خبر خوش حال‌کننده این است که شما هیچ نیاری به خرید غربال ندارید. شما برای انجام این کار می‌توانید از جعبه‌های پلاستیکی و یا چوبی کوچکی همانند جعبه میوه استفاده نمایید.

14) تجهیزات پشتیبانی گیاه

برای مطمعن شدن از اینکه گیاهان شما از لحاظ طول و قدرت به طور مناسب رشد می‌کنند، لازم است تا از آن‌ها حمایت کنید. برخی مواقع، تنها کاری که بایستی انجام دهید این است که گیاهان را به یکدیگر وصل کنید تا برای یکدیگر تکیه گاه باشند. علاوه بر آن، برای شکل دادن به گیاهان می‌توانید از قالب‌ها و نرده‌های گلخانه‌ای استفاده نمایید.

تجهیزات گلخانه‌ای برای راه اندازی گلخانه را از کجا تهیه کنیم؟

امروزه در کل جهان و در کشور ما، عده‌ای از افراد مشغول به باغبانی گلخانه‌ای هستند و از آن به عنوان یک کسب و کار و یا سرگرمی استفاده می‌کنند. به همین دلیل، برخی از تجهیزات گلخانه‌ای ممکن است که برای راه اندازی گلخانه گران باشند. از این رو خرید این دسته از وسایل از مکان‌هایی که لوازم گلخانه‌ای و باغداری را به طور عمده می‌فروشند، می‌تواند باعث کاهش هزینه‌ها شود. علاوه بر آن، می‌توانید لوازم گلخانه‌ای و لوازم جانبی را در خارج از فصول مربوطه و با تخفیف بیشتر دریافت نمایید.

روش‌های بسیار زیادی جهت کشف فروشندگان لوازم خانگی وجود دارد که مطمعنا یکی از بهترین آن‌ها سرچ در اینترنت است. علاوه بر این مورد، شما می‌توانید با استفاده از تامین کنندگان محلی اطراف خود، این افراد را پیدا کنید.

نکاتی که برای انتخاب تجهیزات گلخانه‌ای برای راه اندازی گلخانه مفید هستند

شما می‌توانید با استفاده از برخی نکات، شرایط مناسبی را با صرف هزینه کمتر برای گلخانه خود فراهم آورید:

 • استفاده از قفسه‌های قدیمی و گلدان‌های موجود به عنوان لوازم و تجهیزات گلخانه
  • استفاده کردن از روش‌های کنترل آفات و کودهای طبیعی به جای مواد شیمیایی.
  • استفاده از رشته‌های پشمی، پارچه و یا جوت برای نگهداری از گیاهان، یا به وجود آوردن سایه سبب می‌شود تا هزینه‌هاس شما بایت خرید پلاستیک یا زرین مضر کاهش یابد.
  • یک سیستم آبی مناسب را نصب نمایید تا رواناب اضافی را جمع آوری کرده و آن را به صورت مجدد به سطح آب اضافه کند.
  • اگر گلخانه‌های متوسط و یا مینیاتوری دارید، می‌توانید لوازم خانگی را که توانایی خرید آن‌ها را ندارید، اجاره نمایید.

سخن پایانی

تهیه تجهیزات گلخانه‌ای برای راه اندازی گلخانه بسیار ضروری و حائز اهمیت هستند. اگر شما نتوانید تجهیزات مناسب را برای گلخانه خود تهیه کنید، مطمعنا نمی‌توانید نتایج زیادی از رشد گیاهان بگیرید. این امر نیز باعث آسیب رسیدن به گیاهان شما می‌شود و همچنین ضرر و زیان زیادی را نیز برای شما به وجود می‌آورد. پس لازم است تا در همان ابتدا یک برنامه‌ریزی دقیق انجام دهید تا بتوانید با هر میزان بودجه‌ای که دارید تجهیزات ضروری را خریداری نمایید. برای داشتن یک مدیریت مالی موفق، می‌توانید از متخصصان رشته کشاورزی در این رابطه کمک بگیرید و با استفاده از مشورت‌های آن‌ها یک برنامه‌ریزی درست و مناسب برای گلخانه خود اجرا نمایید.

سوالات متداول درباره “بهترین تجهیزات گلخانه‌ای برای راه اندازی گلخانه”:

 1. نواع تجهیزات گلخانه‌ای برای راه اندازی گلخانه چه چیزهایی هستند؟

استارتر بذر، مبلمان یا قفسه بندی گلخانه‌ای، کنترل آب و هوا و گرمایش، کیت‌های آزمایش خاک و تست pH، گلدان، خاک گلدان، وسایل زهکشی و آبیاری، وسایل مدیریت آب، تهویه، نورپردازی، لوازم کنترل آفات

 • جعبه‌های بذر برای گلخانه چه مشخصاتی دارند؟

جعبه‌های بذر را بهتر است با ابعاد ۳۵.۵× ۵.۱ سانتی متر مربع و یا ۱۴×۲ اینچ مربع تهیه کنید که پلاستیکی و یا چوبی باشند.

 • ابزارهای آبیاری گلخانه چیست؟

شیلنگ، آبیاری قطره‌ای، قرقره شیلنگ، آبپاش

 • کیت‌های آزمایش خاک برای گلخانه چیست؟

شما می‌توانید به آسانی از یک کیت آزمایش خاک برای آزمایش میزان فسفر، پتاس و نیتروژن خاک استفاده نمایید. استفاده از این نوع کیت‌ها بسیار راحت است و خود آن به شما می‌گوید که چه کمبودهایی در خاک شما وجود دارد و برای آن چه مواردی را باید فراهم کنید.

 • اجزای اصلی یک سیستم کنترل آب‌وهوای گلخانه‌ها شامل چیست؟

ترموستات، رطوبت ساز، دماسنج، بخاری‌های گلخانه

 • دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده خاک چگونه عمل می‌کنند؟

روش‌های زیادی برا استریل کردن خاک وجود دارند، اما قطعا کارآمدترین آن‌ها نصب سیستم استریلیزاسیون با بخار است‌. سیستم‌های بخار بسیار اقتصادی و مفید هستند. آن‌ها فضای نسبتا زیادی را اشغال نمی‌کنند و برای خاک و گلخانه شما فواید بسیار زیادی دارند.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *