پیت ماس و پرلیت در کشت هیدروپونیک

پیت ماس و پرلیت در کشت هیدروپونیک

پیت ماس و پرلیت در کشت هیدروپونیک : به بقایای خزه و جلبک که به صورت پودر در آورده شده و بسیار سبک می باشند، پیت ماس یا تورب می گویند. این مواد تقریبا حدود 20 برابر وزن خود آب جذب می نمایند. این جذب بالا آب باعث می شود که همیشه بستر کشت مرطوب باشد. PH  پیت ماس یا تورب خنثی می باشد که باعث کنترل خاک های قلیایی نیز می شود و از همه مهم تر به نرم شدن خاک نیز کمک می کند و مانع از سفتی آن می شود.

 

این ویژگی ها باعث افزایش عمر گیاه شده و کیفیت و تعداد آن را نیز بالا می برد. می توان برای کشت برخی از گیاهان، پیت ماس یا پرلیت را به خاک اضافه نمود. به صورت مثال نیاز کاج مطبق خاکی سبک و مرطوب است بدین منظور می توان مخلوطی از دو واحد خاک برگ ( ورمی کمپوست)، یک واحد تورب (پیت ماس) و یک واحد ماسه ( مثل خاک معمولی الک شده) و همچنین پرلیت را درست کرد. از این طریق می توانید خاکی بسیار مناسب که علاوه بر سبکی و رطوبت دارای مواد مغذی فراوان برای رشد گیاه است را داشته باشید.

پیت ماس و پرلیت در کشت هیدروپونیک

پیت ماس یا تورب، پرلیت و کوکوپیت خاک محسوب نمی شوند؛ چون:

  • پرلیت نوعی سنگ معدنی با خاصیت جذب آب بالا می باشد. دقت داشته باشید که پس از خیس شدن پرلیت نباید آن را تحت فشار قرار دهید. تحت فشار بودن پرلیت در زمانی که خیس می باشد باعث بهم خوردن ترکیب ساختمانی آن می شود و کارایی خود را از دست می دهد.
  • پیت ماس یا تورب نیز حاصل بقایای خزه های موجود در باتلاق ها و مرداب ها می باشد که دارای مقدار کمی خاصیت اسیدی است و همچنین مقدار کمی مواد معدنی مثل منیزیم را دارد.
  • کوکوپیت نیز به الیاف نارگیل می گویند که به خوبی آب و مواد غذایی را در خود نگه می دارد.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *