سیستم باز یا بسته هیدرو پونیک به چه صورت است؟

تاریخ انتشار : 2018/12/25

یک سیستم باز یا بسته هیدرو پونیک به چه صورت است؟ عمدتا سیستم های هیدروپونیک به سه دسته باز، بسته و نیمه باز تقسیم بندی می گردند و هر کدام نیز معایب و مزایای مخصوص به خود را دارند.

 

یک سیستم هیدروپونیک باز چیست و چگونه کار می کند؟

سیستم هیدروپونیک برای این طراحی شده است که با حداقل آب افشانی و مصرف آب بیشترین بازده را داشته باشد. جالب است بدانید که در این روش همراه با پاشش آب و فرایند اسپری کردن آن مقداری هم مواد غذایی مورد نیاز به گیاه می رسد. در یک حرکت برگشتی این مواد غذای به همراه آبی که اسپری شده دوباره به منبع اصلی باز می گردد. یه مورد از مزایای سیستم هیدروپونیک باز در گلخانه ها این است که نسبت به سیستم های بسته هزینه اولیه بسیار کمی خواهد داشت. و از جمله معایب آن نیز می توان به مصرف بالا تر از حد عادی آب و کود اشاره کرد. البته آلوده نمودن محیط زیست هم دارد. و به همین دلایل است که دیگر از این روش استفاده نمی شود.

عملکرد سیستم هیدروپونیک بسته چگونه است؟

این روش حداقل معایب یک سیستم باز را ندارد زیرا در استفاده از آن دیگر شاهد مصرف بالای آب و کود نیستیم. در این مدل پس از عمل اسپری آب و کود محلول در آن و جمع آوری مجدد آن، به مخزنی باز می گردد و طبق تحلیلی که صورت می گیرد موادی هم به آن اضافه می گردد و تازه بعد از آن است که به مخزن اصلی باز گردانده می شود. البته جزوه مزایای این سیستم نیز می توان به کاهش بسیار زیار مصرف آب و کود و همچنین آلوده نکردن محیط اشاره نمود. مورد جالب دیگر میزان رشد قابل توجه گیاهان در این مدل است.

معایب روش هیدروپونیک بسته چیست؟

یکی از این معایب هزینه اولیه بالاتری است که این سیستم می طلبد. ولی بنا به دلایلی که بالاتر گفته شد همچنان این روش جزو بهترین روش ها برای گلخانه داران است و در زمینه بهینه تر شدن این نوع سیستم هم توفیقات زیادی حاصل شده است.

 

سیستم هیدروپونیک نیمه باز چیست؟

این نوع سیستم از دو نوع قبلی خود یعنی مدل های باز و بسته گرفته شده است. این تلفیق بدین گونه است که پس از جمع آوری آب اضافی هیپ تحلیل اضافه ای روی آن صورت نمی گیرد و فقط PH آن تنظیم مجدد می گردد.

ولی باید خاطر نشان کنیم که اگر از این روش استفاده می کنید تنها می توانید تا چهارده روز از چنین منبعی استفاده نمایید و پس از آن باید حتما محتوای مخزن را به طور کلی تخلیه و دوباره پر کنید. بنا براین چنین مدلی هم دیگر مورد استفاده ندارد زیرا مصرف آب و کود بسیار زیاد می شود در حالی که مشکل آلودگی هم وجود دارد. تازه رشد گیاهان هم به خطر می افتد. پس با این حساب محصول نهایی چندان جالب و به صرفه نخواهد بود.

نتیجه گیری

با توجه به سه موردی که در بالا بدان ها اشاره شد به نظر می رسد در عمل تنها سیستم باز جواب گوی هزینه ها است. گرچه هزینه اولیه آن بیشتر است.

INstagram

Call