گلخانه شیشه ای چیست

گلخانه شیشه ای چیست

گلخانه شیشه ای چیست؟ یکی از سنتی‌ترین و پر طرفدارترین گلخانه‌ها، گلخانه شیشه ای می‌باشد که محلی است که گیاهان برای رشدی مناسب، از نظر بهره مندی از نور، دمای روزانه و شبانه، میزان رطوبت هوا و خاک تجربه می کنند.

از این رو برای تولید و پرورش گیاهان میبایست در طول سال شرایط محیطی مطلوبی جهت کنترل عوامل خسارت زا مانند سرما و یخ‌بندان، طوفان و… ایجاد شود که به این محیط اصطلاحا گلخانه می‌گویند همچنین این گلخانه می‌تواند پوشش های مختلفی از جمله پلاستیک و شیشه داشته باشد که ما گلخانه ی شیشه ای را بررسی خواهیم کرد.

گلخانه شیشه ای چیست؟

گلخانه شیشه ای همانطور که از نام آن مشخص است، فضایی است که از شیشه ساخته می‌شود و محیطی مطلوب برای پرورش گل و گیاه می‌باشد که در ساخت این نوع گلخانه، شیشه هایی با ضخامت مختلف به کار برده می شود

تابش مستقیم نور خورشید به گیاهان ممکن است باعث پژمرده شدن آن شود اما گلخانه‌های شیشه ای با دارا بودن تنظیم ورودی نور خورشید به گل و گیاه، این مشکل را برطرف کرده اند.

تاریخچه گلخانه شیشه ای

برخی از محققان معتقدند مصری ها اولین کسانی بودند که گلخانه داشته‌اند! اما چیزی که امروزه ما به عنوان گلخانه و کشت گلخانه ای می‌شناسیم، برای اولین بار در اواخر قرن 15 ام در اروپا ظهور کرده است.

با توجه به اقلیم خاص اروپا، این پدیده کشاورزی در قرن 19 رونق گرفت. در حقیقت جهش اصلی تولید گلخانه‌ای پس از جنگ جهانی دوم شروع شد و هلندی ها در اوایل قرن بیستم در این صنعت سرآمد سایرین بودند.با وجود گسترش این تکنولوژی به سراسر جهان، هنوز هم کشور هلند در این صنعت یکی از سرآمدان است .

ضخامت شیشه در گلخانه شیشه ای چیست؟

ضخامت شیشه های به کار برده شده در گلخانه، از 4 تا 8 میلی‌متر با توجه به میزان نوری که لازمست به گیاهان تابیده شود، متغیر است

شیشه گلخانه انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع محصول، میزان درصد نور لازم برای گیاهان و… در بازار وجود دارد.

انواع گلخانه‌های شیشه ای

از لحاظ ساخت می‌توان گلخانه‌ها را به دو روش زیر تقسیم کرد:

ثابت: بهره برداری بلند مدت

متحرک: مناسب برای جابه جایی و کشت های موقت

شما باید قبل از احداث گلخانه، ابتدا ویژگی‌های کشت خود را بررسی کنید تا از بین گلخانه ثابت و متحرک، یکی را با دقت انتخاب کنید.

گلخانه شیشه ای چیست

گلخانه تمام شیشه ای

در گلخانه تمام شیشه محیط سراسر گلخانه با شیشه پوشانده می‌شود. این گلخانه مناسب پرورش گیاهانی است که لازم است در کف گلخانه روییده شود. گلخانه شیشه ای موجب حفظ گرما در داخل محیط گلخانه شده در نتیجه برای رویش گیاهان بوته ای مانند گوجه فرنگی بسیار موثر است.

گلخانه‌ نیمه شیشه‌ ای

گلخانه نیمه شیشه ای برای کشت گیاهانی است که نیاز به بستر گلخانه ندارند زیرا دارای دیوارهای کوتاهی می باشند و به جز شیشه از مصالح دیگری مانند: چوب، آجر، بلوک و… ساخته می‌شود.

مزایای گلخانه های شیشه ای

مزایای گلخانه ی شیشه ای موجب محبوبیت آن شده برخی از مزایای گلخانه‌های شیشه ای عبارتند از:

  1. قابلیت نصب آسان و سریع
  2. امکان پرورش گیاهان مختلف
  3. دارای مقاومت و ایمنی بالا
  4. قابلیت نصب در هر مکان (پشت بام، حیاط و…)
  5. عبور نور به میزان مناسب و گرم نگهداشتن فضا
  6. ایجاد شرایط آب و هوایی مناسب برای رشد گیاهان
  7. قابلیت نصب سایر تجهیزات پرورش گیاه در گلخانه

بزرگترین گلخانه شیشه ای خاور میانه!

دو مجتمع گلخانه‌ای ارس تارلا امیر و ارس تارلا امین واقع در منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس تولید‌کننده محصولات کشاورزی خوش‌نام آتاویتا،  با توسعه و بهره‌برداری از فازهای جدید به جمع 10 گلخانه بزرگ شیشه ای جهان خواهند پیوست.

گلخانه تمام شیشه‌ای هیدروپونیک ارس تارلا امین با مساحت 50 هکتار، در حال حاضر 30 هکتار گلخانه سرپوشیده شیشه‌ای دارد. مجتمع ارس تارلا امیر، دیگر مجتمع گلخانه‌ای  با وسعت 80 هکتار و 57 هکتار سطح گلخانه، ظرفیت تولید سالانه 26 هزار تن محصولات کشاورزی گلخانه‌ای دارد.

بخش اعظم این تولیدات به بازار مصرف میوه و تره‌بارکشور روسیه صادر می‌شود.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *