بستر کشت هیدروپونیک با ورمیکو لایت (Vermiculite)

بستر کشت هیدروپونیک با ورمیکو لایت (Vermiculite)

بستر کشت هیدروپونیک با ورمیکو لایت (Vermiculite): در این مقاله قصد داریم به پنجمین بستر مربوط به کشت هیدروپونیک اشاره کنیم. معنای لغوی کلمه ورمیکو لایت کرم کوچک است.

 

ورمیکو لایت به طور کلی چه خصوصیت هایی دارد؟

  • 1- این کانی در اثر و مجاورت حرارت بالا حجیم تر می شود.
  • 2- در مجاورت شعله مستقیم منفجر می شود.
  • 3- اگر به این کانی آب برسد تمیز می گردد.
  • 4- به لحاظ ظاهری دارای ظاهری به شکل شش وجهی می باشد.
  • 5- اغلب رنگ مو به صورت رنگ های قهوه‌ای – زرد، قهوه‌ای – سبز دیده می شود.
  • 6- به لحاظ شفافیت به صورت نیمه شفاف است. یعنی کمی کدر و کمی هم شفاف.
  • 7- و به لحاظ جلا هم چرب و کمی صدفی است.

بستر کشت هیدروپونیک با ورمیکو لایت (Vermiculite)

ورمیکو لایت می‌ تواند رطوبتی به اندازه 220 تا 325 درصد وزن خود داشته باشد. گفته می‌ شود که میزان تبادل یونی این کانی بسیار بالا است. و جالب است که همین خاصیت در حین فرآوری شدن آن به دست می آید.

با وجود چنین میزان تبادل یونی در صنعت کشاورزی بسیار کاربردی است. یکی از موارد مصرف جالب ورمیکو لایت برای تولید سموم گیاهی و همچنین کوتاه مورد نیاز در صنعت کشاورزی است. زیرا در تولید کود و سم ورمیکو لایت نقش یک حامل را در این محصولات ایفا می کند.

پشم می تواند به عنوان یکی از موادی که در بستر هیدروپونیک هم استفاده می شود مورد استفاده قرار بگیرد. مخلوط ورمیکو لایت با مواد دیگر در چنین بستری می تواند شرایط بسیار ایده الی تولید کند.

دلیلش هم می تواند این باشد که ورمیکو لایت توانایی هوا دهی بسیار خوبی دارد و می تواند هادی خوبی به سمت ریشه های گیاه باشد. به غیر از مبحث هوا دهی، ورمیکو لایت این خاصیت را دارد که رطوبت مورد نیاز گیاهان را به خوبی تامین کرده و مانع از کم آبی گیاه و ریشه آن شود. وجود عناصری مانند پتاسیم و منیزیوم  میزان استفاده از کود های شیمیایی را به صورت قابل توجهی کاهش می دهد.

 

رشد گیاه داخل ورمیکو لایت در سیستم هیدروپونیک

چنانکه کمی بالاتر گفته شد ورمی کولایت توانایی انتقال کاتیونی خوبی دارد. و به خاطر همین دلیل می‌ تواند موادی هم چون نظیر آمونیوم و پتاس و کلسیم و منیزیم و آهن را به خوبی به ریشه گیاه منتقل کند و باعث رشد و نمو بهتر آن شود. یک مورد جالب دیگر هم این است که اگر دچار کم آبی و یا وزش باد های گرم به شدت شده اید و می خواهید به سرعت گیاهان رشد کند می توانید از این ماده مخصوص استفاده کنید.

مثلاً به راحتی می‌توان گفت که این ماده در کشت چمن بسیار کاربردی و مفید می باشد. اگر هم می خواهید در انبار کردن محصولات و نشا کاری و اصلاح خاک از این محصول استفاده کنید انتخاب بسیار جالبی کرده اید زیرا مورد کاربردش دقیقاً همین موارد است. این ماده به صورت کاملاً پاک و غیره مضر برای خاک می باشد. یعنی کاملا تمیز و استریل شده است. بوی خاصی نمی دهد و سمی هم نیست.

بستر کشت هیدروپونیک با ورمیکو لایت (Vermiculite)

موجب فرسودگی خاکم به هیچ عنوان نمی گردد. چگالی و وزن آن بسیار کم و پایین است. اگر در اپارتمان تان از گلهای زینتی استفاده می کنید می توانید برای آن ها از مخلوط ورمی کولایت و خاک های غنی شده و یا کود های شیمیایی استفاده کنید.

همان طور که در بالا تر گفتیم این ماده به صورت استریل شده یافت می شود بنابر این قابلیت رشد قارچ ها را در داخل خاک از آن ها می گیرد. به غیر از موارد مصرفی که در صنعت کشاورزی در کمی بالاتر توضیح داده بودیم این ماده در ساخت عایق های حرارتی نیز کاربرد های فراوانی دارد. مورد مصرف دیگران در ساختار یا های صوتی برای ساختمانها و مراکز اداری می باشد. و همچنین در صنعت متالورژی هم بسیار کاربرد دارد چون نسوز است.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *