معرفی بستر کشت هیدروپونیک در گلخانه

معرفی بستر کشت هیدروپونیک در گلخانه

بستر کشت هیدروپونیک: کشاورزانی که گلخانه را برای کشت محصولات خود انتخاب می کنند، کشت هیدروپونیک از بهترین روش های کشت برایشان محسوب می شود که می توانند بسترهای مختلفی را با توجه به شرایط انتخاب نمایند.   در این روش هیچ علف هرزی رشد نمی کند چرا که بستر کشت استریل شده می باشد.

استفاده از بسترهای کشت استریل از بیماری های خاکی و گسترش آفات جلوگیری می کند. از مزیت های اساسی این نوع کشت سلامت گیاه می باشد. نکته جالب دیگر این که با توجه به اکسیژن دردسترس بیشتر ریشه ها این گیاهان زودتر از گیاهانی که در بستر خاکی هستند رشد نموده و از تراکم بیشتری نیز برخوردارند.

برداشت محصولات در این سیستم در یک زمان مشخص بیشتر بوده و حتی تعداد دفعات برداشت نسبت به سایر روش ها بیشتر می باشد.

معرفی بستر کشت هیدروپونیک در گلخانه

محلول غذایی کنترل و مدیریت محلول غذایی در سیستم هیدروپونیک بسیار مهم است. زمان کشت گیاه شما باید اطلاعات کافی از خواص و ضررهای عناصر مختلف بر روی گیاه داشته باشید تا در صورت بروز هر گونه مشکل بتوانید با کم و یا اضافه نمودن عنصر تشخیص داده شده در محلول های غذایی به رشد مناسب گیاه کمک کنید.  

خصوصیات مهم محیط کشت

  1. از نظر شیمیایی خنثی باشد.
  2. استریل باشد.
  3. دارای ظرفیت نگهداری آب بالایی باشد.
  4. دارای ظرفیت نگهداری هوای بالایی باشد.
  5. به راحتی بتواند آب را تخلیه نماید تا مشکلاتی مثل غرقاب شدن برای گیاه به وجود نیاید.
  6. دارای ظرفیت بافری خوبی باشد.

  از نکات مهم دیگر که باید در کشت هیدروپونیک به آن توجه شود گردش هوا و نور مناسب در سیستم است. امروزه بیشتر در سیستم های هیدروپونیک گلخانه ای از نورهای مصنوعی استفاده می شود.

معمولا بیشتر از لامپ های ال ای دی، بخار سدیم و متال هالید در این سیستم ها استفاده می شود. استفاده از فن برای تهویه ی محیط لازم است. این گردش هوا علاوه بر کاهش دما و رطوبت به فتوسنتز گیاه و جلوگیری از بیماری های قارچی نیز کمک می کند.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *