آموزش مراحل کاشت نخود فرنگی

آموزش مراحل کاشت نخود فرنگی

آموزش مراحل کاشت نخود فرنگی: نخود فرنگی شکری یا نخود فرنگی برفی در آب و هوای سرد رشد بهتری دارند. اگر  درمنطقه ای دارای زمستان سرد زندگی می کنید می توانید در اوایل بهار نخود فرنگی را در خاک بکارید.

1- برای کاشت نخود فرنگی کمپوست به خاک اضافه کنید. برای هر 100 فوت مربع زمین حدودا3 اینچ کمپوست باید به خاک اضافه شود. اگر کود به خاک اضافه شده است دیگر نیازی به کمپوست نمی باشد.

2- برای کاشتن بذر های نخود فرنگی انگشت خود را حدود 2 یا 3 سانی متر در عمق خاک فشار دهید. تعدادی سوراخ 1 اینچی برای قرار گرفتن بذر های نخود فرنگی ایجادشود و هر سوراخ 2 اینچ یعنی به اندازه ی 5 سانتی متر فاصله داشته باشند.

3- در هر سوراخ یک بذر نخود فرنگی قرار دهید و با مخلوط خاک گلدان یا خاک های روی سطح زمین آن ها را پوشش دهید. در صورتی که نخود فرنگی ها را به صورت ردیف های کاشت در زمین می کارید برای داشتن فضای زیاد برای نخود فرنگی باید فاصله هر ردیف 18 اینچ 45 تا46 سانتی متر از هم در نظر گرفته شود.

4- بذر های نخود فرنگی و خاک را برای کمک به جوانه زنی بذرها باید آبیاری شوند.

آموزش مراحل کاشت نخود فرنگی

5- اگر رقم بسیار بلند نخود فرنگی مانند oregon Giant را کاشتید، باید یک چوب یا ستونی را در کنار بذر های نخود فرنگی در خاک فرو کنید. ارقام قد کوتاه نخود فرنگی به عنوان مثال Sugar فقط در حدود 24 اینچ یا 60 سانتی متر بلند می شوند و نیازی به چوب برای ایستادن آن ها نمی باشد. باید به بسته بندی بذرهای نخود فرنگی توجه کنید برای تعیین اینکه نخود فرنگی کوتاه یا بلند کاشته اید.

6- اگر علف های هرز اطراف نخود فرنگی دیده شوند باید با دست آن ها را حذف نمود مخصوصا زمانی که نخود فرنگی خیلی جوان باشد. برای جلوگیری از آسیب دیدن ریشه های نخود فرنگی حفر بیش از حد وعمیق یا از بیل استفاده نشود.

7- به طور منظم نخود فرنگی های در حال رشد را آبیاری کنید. سعی کنید به صورتی آبیاری انجام شود که فقط خاک آن آبیاری شود و آب روی برگ نخود های کاشته شده نریزد. زیرا با آبیاری کردن برگ های نخود فرنگی از ایجاد و گسترش آلودگی قارچی جلوگیری می شود.

8- قبل از آبیاری مجدد صبر کنید تا 7 یا 8 سانتی متر از سطح خاک خشک شود زیرا آبیاری مجدد و بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه ها شده و مانع رشد گیاه نخود فرنگی خواهد شد.

9- شاید شما به هنگام گلدهی یعنی شروع گلدهی نخود فرنگی متوجه شوید که نیاز به آب بیش تری دارد. آبیاری به اندازه و کافی در مرحله گلدهی باعث تولید میوه های سالم در نخود فرنگی خواهد شد.

10- روی سطح نخود فرنگی لایه ای از مالچ اضافه کنید، مانند چمن های خرد شده. این کار باعث حفظ رطوبت خاک شده و از نخود فرنگی در آب وهوای گرم محافظت می شود.

11- غلاف نخود فرنگی های برفی را بعد از اینکه پوست بیرونی آن ها به طول 5 تا 7 سانتی متر رسیدند بچینید. دانه های داخل غلاف این نخود فرنگی چیده شدند و مانند نخود فرنگی باغچه ای گرد نشده اند.

12- غلاف های نخود فرنگی معمولا یک هفته پس از تولید گل های نخود فرنگی آماده چیدن می شوند.

13- زمانی که نخود فرنگی شروع به تولید غلاف کرد، برای داشتن نخود فرنگی هایی با بهترین طعم و بافت باید چیده شوند.

14- برای تولید غلاف های بیش تر غلاف ها به طور منظم باید چیده شوند.

 

چنانچه یک یا دو غلاف نخود فرنگی چیده نشدند و دانه های داخل غلاف بزرگ شدند می توان از آن ها به عنوان نخود فرنگی باغچه ای استفاده نمود. بهتر است غلاف های بیرونی بسیار رسیده نخود فرنگی خورده نشود زیرا غلاف ها سفت وریشه ای شدند.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *