مشخصات فنی و ویژگی گلخانه گاتیک اسپانیایی

مشخصات فنی و ویژگی‌ گلخانه گاتیک اسپانیایی

در سال های اخیر شاهد پیشرفت های شگرفی در زمینه کشاورزی در سراسر دنیا بوده ایم. یکی از این پیشرفت ها مربوط به ساخت فضاهایی شبیه زمین های کشاورزی طبیعی به نام گلخانه می شود. گلخانه گاتیک اسپانیایی به عنوان یکی از بهترین گلخانه های موجود در دنیا شناخته می شود. اگر شما نیز قصد‌ کشت محصولات کشاورزی در این گلخانه را دارید، برای شناخت بیشتر آن این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

ویژگی‌های سازه گاتیک

سازه گاتیک مزیت های فراوانی دارد. در ادامه شما را با چند مورد از این مزیت ها آشنا خواهیم کرد.

  • افزایش حجم محصولات برداشت شده: به جرئت می توان گفت با بهره گیری از گلخانه های گاتیک می توان حجم محصولات کشاورزی را تا ده برابر افزایش داد.
  • کشت چندین باره محصول: هرچند در حالت طبیعی یک محصول را تنها یک بار در سال می توان به کشت و تولید رساند، اما این محدودیت در رابطه با گلخانه وجود ندارد. در واقع شما می توانید تا چندین بار محصول مورد نظر خود را به تولید انبوه و فروش برسانید.
  • بهبود کیفیت محصول: از آن جایی که فضای داخلی گلخانه گاتیک از نظر دما، رطوبت و حمله آفت، تحت کنترل کامل قرار دارد به همین دلیل احتمال خراب شدن محصول و وارد شدن خسارت بسیار پایین است.
مشخصات فنی و ویژگی گلخانه گاتیک اسپانیایی

مقاومت گلخانه گاتیک در برابر برف و باران

یکی از مشخصاتی که باعث شده تا کشاورزان امروزه نسبت به استفاده از این گلخانه تمایل بیشتری پیدا کنند، مربوط به مقاومت بالای آن در برابر نفوذ برف و باران می شود. اگر قصد ایجاد یک گلخانه در منطقه بادخیز را دارید، بایستی به مقاومت بالای آن در برابر باد توجه ویژه داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است با خسارات زیادی مواجه شوید.

مهندسان کشاورزی می گویند که گلخانه های گاتیک توانایی تحمل بادهایی را دارند که حداکثر تا سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت می وزند. این مقاومت تا حدود زیادی به سبک طراحی خاص این فضا بستگی دارد. تمامی اتصالات و پیچ و مهره های گلخانه گاتیک از استحکام بالایی برخوردار هستند، به همین دلیل حتی شدیدترین بادها نیز نمی تواند باعث ریزش آن شوند.

همچنین در ساختار این گلخانه یک سری حفره هایی تعبیه شده است که باعث افزایش تحمل وزن توسط آن می شود.‌ به همین دلیل گفته می شود که این گلخانه های اسپانیایی می توانند تا ۷۰ کیلوگرم برف را بر روی خود تحمل کنند بدون آن که دچار خرابی شوند.

مشخصات فنی گلخانه گاتیک

آشنایی بهتر با مشخصات فنی گلخانه گاتیک به شما کمک خواهد کرد تا بهترین محصول موجود در بازار را تهیه نمایید و مرتکب خطا در خرید آن نشوید. مشخصات فنی جنبه های مختلفی را در بر می گیرد که از این میان می توان به زاویه کمان، ارتفاع زمین تا تاج و غیره اشاره کرد. در ادامه به برخی از این مشخصات فنی اشاره شده است.

زاویه کمان

یکی از نکات بسیار مهم هنگام ساخت این گلخانه ها، مربوط به زاویه کمان آن ها می شود.‌ در واقع این زاویه باید به حدی باشد که قطرات باران و برف را از روی خود به سمت زمین هدایت کند و مانع از ورود آن ها به فضای داخلی گلخانه شود. این زاویه توسط مهندسین کشاورزی در حدود ۱۶۵ درجه در نظر گرفته شده است.

مشخصات فنی و ویژگی گلخانه گاتیک اسپانیایی

ارتفاع از زمین تا تاج

معمولا یک رقم ثابت را به عنوان ارتفاع زمین تا تاج گلخانه گاتیک در نظر نمی گیرند؛ بلکه برای آن یک محدوده مشخص می شود. حداقل ارتفاع مناسب این فضا ۶ متر است، حال آن که می تواند تا ۱۲ متر نیز افزایش یابد. این ستون ها معمولاً از پروفیل ساخته و تهیه می شوند.

مشخصات فنی و ویژگی گلخانه گاتیک اسپانیایی

عرض دهنه

عرض دهنه گلخانه نیز مانند ارتفاع زمین تا تاج دقیق تعیین نشده است. اما معمولاً این عرض در ابعاد ۴، ۶، ۸ و ۹ متر ساخته می شود. طبیعتاً هر چقدر این عرض بیشتر باشد، قیمت نهایی تعیین شده برای فروش آن افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد.

فاصله ستون داخلی

همان طور که می دانید گلخانه ها از مجموعه ستون های داخلی و خارجی تشکیل شده اند. فاصله بین ستون های داخلی این فضا در حدود ۵ متر در نظر گرفته می شود.

پنجره‌ سقفی

علت طراحی سقف گلخانه ها به شکل سقف این است که بتوان آن را به راحتی باز و بسته نمود. در نتیجه از این طریق می توان دمای محیط داخلی گلخانه را بهتر تنظیم کرد. این پنجره های سقفی به یک موتور برقی متصل هستند و تنها با فشردن یک دکمه می توان آن ها را باز یا بسته کرد. در نتیجه استفاده از آن بسیار آسان به نظر می رسد.

چه محصولاتی می‌توان در گلخانه گاتیک پرورش داد

همان طور که اطلاع دارید هر کدام از فضاهای کشاورزی طراحی شده به دست بشر برای کاشت و پرورش محصولات به خصوصی مناسب هستند.‌ در این بخش قصد داریم شما را با محصولات مناسب کاشت در گلخانه گاتیک بیشتر آشنا سازیم.

گیاهان تزئینی

همان طور که می دانید گیاهان تزئینی عمر نسبتا کوتاه تری نسبت به گیاهان دیگر دارند و تنها در شرایط جوی ویژه ای دوام می آورند. همچنین بسیاری از این گیاهان تنها در فصل های ویژه ای به طور طبیعی قابل برداشت هستند. بنابراین با کاشتن آن ها در چهار فصل سال در گلخانه گاتیک می تواند شما را به سود خوبی برساند.

زعفران

بهترین زمان برای کشت زعفران شهریور ماه است. بدین ترتیب شما می توانید زعفران های خود را در ماه آذر برداشت نموده و به فروش برسانید.

هندوانه

معمولاً صاحبان گلخانه گاتیک این محصول را در فصل پاییز در گلخانه خود کشت می دهند. در نتیجه، فصل برداشت این محصول زمستان خواهد شد. فروش هندوانه در فصل زمستان به علت کمبود محصول به سود مالی بیشتری منجر می شود.

گوجه و خیار

 صرفاً کاشتن بذر گوجه و خیار در این گلخانه ها باعث برداشت محصولات باکیفیت نخواهد شد. شما بایستی با افراد متخصص در زمینه کشاورزی درباره نحوه کود دادن، فاصله کشت بوته ها از یک دیگر و غیره نیز مشورت داشته باشید.

توت فرنگی

 اگر قصد کشت توت فرنگی را در گلخانه گاتیک خود دارید باید توجه داشته باشید که حداکثر دمای آن از ۲۵ درجه سانتی گراد فراتر نرود.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *