بستر کشت هیدروپونیک پشم سنگ

بستر کشت هیدروپونیک پشم سنگ

در این مقاله به بستر کشت هیدروپونیک با پشم سنگ (Rockwool) می پردازیم. وقتی سنگ های بازالت یا برخی از مینرال ها را در دمای بالای ۱۵۰ درجه ذوب می کنیم ماده به دست آمده پشم سنگ نام دارد. این ماده تهویه عالی دارد و می‌تواند رطوبت را به مقدار خیلی خوبی نگهداری کند. البته به نظر می رسد ظرفیت تبادل کاتیونی این ماده کم باشد. پرشین ماده به دست آمده خنثی و تا حدی ممکن است قلیایی باشد.

 

با توجه به اینکه پایداری آن بسیار بالا است دانسیته است بر طبق آزمایش های به عمل آمده بالغ بر ۲۶۲ گرم در هر لیتر است. البته از این ماده یعنی همان پشم سنگ در موارد باغبانی از قدیم بسیار استفاده می شده است. به این صورت که کیسه ها را پر از پشم سنگ می کردند و در آن گیاهان را می کاشتند. همچنین با توجه به نوع گیاه این کیسه های مخصوص را در ارتفاعات متفاوتی قرار می‌ دادند.

 

برای رساندن مواد لازم به گیاه هم با یک قطره چکان آن را به پای هر گیاه  می چکاندند.با توجه به نوع گیاه و بستری که می خواهید از آن استفاده کنید می‌توانید به انتخاب خود از پشم سنگ هم استفاده نمایید. از جمله پرکاربردترین موارد مصرف پشم سنگ در سیستم های هیدروپونیک و کشت های تحت بستر هیدروپونیک میباشد.

بستر کشت هیدروپونیک پشم سنگ

در حال حاضر هر جای دنیا را که نگاه بکنید اگر سیستم هیدروپونیک داشته باشند همواره در کشت صیفی جات ای همچون کاهو، گوجه فرنگی، خیار و فلفل از پشم سنگ و بستر هیدروپونیک استفاده می کنند.همچنین اگر شخصی بخواهد گلخانه ای حاوی گل های رز، داوودی و میخک داشته باشد می‌تواند از چنین بستری که حاوی پشم سنگ است استفاده کند.

 

خود پشم سنگ دارای ترکیب جالبی حاوی اکسید مولیبدن است که معمولا سبب بهبود اوضاع خاک محیط می شود و به این طریق در تولید محصولات گیاهی بهتر کمک کننده است. گیاهان جوان می توانند به راحتی در داخل پشم سنگ ریشه دوانی کنند. اگر شما ساکن آپارتمان هستید و می خواهید یک بستر مناسب برای کاشت گلها و گیاهان برای خود بسازید و اگر همچنین در خانه شما اثری از پاسیو نیست می توانید در سیستم هیدروپونیک مبتنی بر پشم سنگ استفاده کنید.

 

زیرا در آن مکان ها بسیار جوابگو است. سیستم هیدروپونیک مبتنی بر پشم سنگ برای اولین بار در ایالات متحده آمریکا استفاده شد و نتیجه بسیار عالی در برداشت و پس از آن به سراسر جهان انتقال یافت. بزرگترین گلخانه جهان در شهری واقع در انگلستان وجود دارد که با مساحتی بالغ بر ۵۵ هکتار انواع گل و گیاهان را در خود جای داده است این گلخانه مقدار زیادی فلفل و گوجه و خیار را در طول سال پرورش می‌دهد. در این گلخانه به این وسعت تمام آن از پشم سنگ استفاده می شود. زیرا سیستم عامل مبتنی بر هیدروپونیک است.

بستر کشت هیدروپونیک پشم سنگ

آیا می دانید مزایای استفاده از پشم سنگ در سیستم کشت هیدروپونیک چیست؟

1- اگر بخواهیم صادق باشیم چه از لحاظ فیزیکی و چه از لحاظ شیمیایی پشم سنگ بهترین انتخاب می تواند برای گلخانه ها و سیستم کشت هیدروپونیک باشد.

2- پشم سنگ خودی خود دارای هیچ نوع ماده خاصی نیست و تنها اسیر شده است و همچنین احاطه کننده یک فضای مناسب برای ریشه گیاه و رشد و نمو آن است. با این حساب هیچ نوع میکروارگانیسم خاصی نمی‌ تواند پشم‌سنگ را از هم تجزیه کند. به همه این موارد این موضوع را هم اضافه کنید که پشم سنگ تحت تاثیر هیچ ماده شیمیایی قرار نمی گیرد.

3- مورد بعدی این است که پشم سنگ دارای هیچ نوع  سمی نمی باشد به خاطر اینکه اصلا خودش خنثی است.

4- محیط اسفنجی شکل پشم سنگ باعث می‌شود میزان هوا دهی به گیاه بسیار عالی صورت بگیرد.

5- با توجه به مورد بالا همچنین پشم سنگ میزان رطوبت را به یک میزان ثابت نگه داشته باعث می‌شود یا کمتر دچار کم آبی شود.

6- به دلیل کدر و تار بودن جنس پشم سنگ نور به هیچ عنوان به اعماق بافت‌های آن نمی تواند نفوذ کند.

7- با توجه به جنس اسفنجی شکلی که قبلا در همین مقاله به آن اشاره شد ریشه گیاهان به راحتی می‌ توانند در آن نفوذ کرده و به رشد و نمو خود ادامه دهند و هیچ نوع مانعی بر سر راه رشد آن ها وجود ندارد. و به این جهت پشم سنگ می تواند یک انتخاب عالی برای کشت هیدروپونیک باشد. با توجه به این هفت مورد ذکر شده در این مقاله می توان گفت که پشم سنگ در سیستم هیدروپونیک بهترین انتخاب موجود است. و در هر متر مکعب از آن وزنش تنها بین ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ کیلوگرم می باشد. پس بر مبنای میزان فشردگی آن می توان برای کشت های مختلف از آن بهره جست.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

1 دیدگاه برای “بستر کشت هیدروپونیک پشم سنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *