کشت شناور هیدروپونیک گیاهان

کشت شناور هیدروپونیک گیاهان

کشت شناور هیدروپونیک گیاهان: سیستم کشت شناور به سیستم RAFT شهرت دارد و از ارزان ترین و راحت ترین راه های کشت هیدروپونیک سبزیجات به ویژه برای کشت کاهو ها می باشد. در این سیستم ریشه های گیاه در آب و محلول غذایی غوطه ور هستند.

گیاه به کمک قیم ها بر روی سطح آب قرار می گیرد. معمولا گیاهان به صورت کشت نشاء در این سیستم قرار می گیرند و در بستر کشت لیکا به رشد ادامه می دهند.

از این سیستم در صورت وجود آب و هوای مناسب می توان در خارج از محیط گلخانه نیز استفاده کرد و همچنین از این طریق باغ های شناور را ایجاد کرد.

به صورتی که در فضاهایی که دارای آب مناسب و محیط خوب برای کشت می باشند می توان کشت را در ابعداد وسیعی انجام داد. با توجه به وسعت کشت و نوع گیاه که چه وزنی را دارد، قیم ها را انتخاب می کنیم. باید قیم انتخابی بتواند گیاه را نگه دارد. جنس قیم ها معمولا از کارتن پلاست یا یونولیت می باشد.

کشت شناور هیدروپونیک گیاهان

با توجه به نیاز گیاه به اکسیژن و غوطه وری ریشه ها در آب، نیاز است که یک سیستم تهویه ی مناسب برای تامین اکسیژن در آب قرار داد.

از سیستم کشت شناور هیدروپونیک نمی توان برای رشد و پرورش تمامی گیاهان استفاده کرد. مثلا گیاهانی که نیاز به بستن غده داشته باشند و یا گیاهان پیازی را نمی توان به این روش در آب غوطه ور کرد و پرورش داد.

البته برخی از گیاهان وجود دارند که با غرقاب شدن آن ها دچار آسیب و صدمه می شوند یا به کلی از بین می روند. این گیاهان را نیز نمی توان به این روش کشت و پرورش داد. تنظیم TDC, PH و EC آب در این روش نیز مانند سایر روش های کشت هیدروپونیک محصولات لازم و ضروری می باشد.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *