روش کاشت نشاء چگونه است؟

روش کاشت نشاء چگونه است؟

روش کاشت نشاء چگونه است؟ کاشت نشاء در کشاورزی به معنای پرورش گیاهچه در یک مکان مناسب و تحت کنترل و سپس انتقال آن به مکان دیگر است. این روش با کاشت بذر در شرایط ایده‌آل (مانند گلخانه) آغاز می‌شود.

هنگامی که بذرها شروع به جوانه زدن کرده و گیاه به اندازه کافی رشد کرد، آن را به محل رشد انتقال می‌دهند هدف از کاشت نشا تولید گیاهانی است که تکثیر آن توسط بذر سخت و دشوار است.

. کاشت نشاء باعث افزایش بهره وری، عملکرد و همچنین کاهش زمان رشد گیاه شده و مقاومت آن در برابر بیماری ها را افزایش می‌دهد.

فواید و محدودیت های کشت نشاء

کاشت نشاء مزایای زیادی در فرآیند کشت محصول دارد. از جمله این فواید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تسریع در جوانه زنی گیاهان و کوتاه شدن دوره رشد
 • تولید محصول پیش از موعد (زودرسی)
 • مدیریت و کنترل بهتر شرایط محیطی محصول
 • استفاده بهینه از زمین و محل رشد
 • انتخاب گیاهان سالم و قوی برای کاشت
 • استفاده بیشتر از فصل رشد
 • صرفه جویی در مصرف آب و…

اما باید توجه داشته باشید که گیاهان مختلف، واکنشی متفاوت نسبت به این شیوه کشت دارند. از این رو برای برخی از گیاهان این روش توصیه نمی‌شود.

روش های تولید نشاء

تولید نشاء در گلخانه نیازمند تخصص و برنامه ریزی دقیق می‌باشد. در ادامه می‌خواهیم گام به گام تولید نشاء و روش‌های آن آن را بررسی کنیم:

تولید نشاء در زمین

یکی از روش های کم هزینه با بازدهی کمتر تولید نشاء کاشت آن در زمین است. برای این کار کافیست قسمتی از زمین را انتخاب کرده و سپس خاک آن قسمت را با کودهای آلی ترکیب کنید.

اکنون می‌توانید بذرها را در زمین کاشته و روی آنها را با پلاستیک بپوشانید. توجه داشته باشید که این مکان باید از وزش بادهای شدید و خاک بیمار و علف هرز در امان باشد .

تولید نشاء در سینی

در روش تولید نشاء در سینی، بذرها را به صورت جدا و در سلول‌های کوچک سینی نشاء کاشته می‌شوند.

به علت جا بودن سلول‌های کاشت باعث می‌شود رقابتی میان گیاهان به وجود نیاید و گیاهان بصورت یکنواخت رشد کنند در این روش هنگام انتقال نشاء، ریشه ها دست نخورده باقی مانده و گیاه با شوک کمتری در محل کاشت مستقر خواهد شد.

روش کاشت نشاء چگونه است؟

کشت نشاء ریشه لخت

یکی از کم هزینه‌ترین روش‌ها، کشت نشاء ریشه لخت در زمین است. این روش که باید زیر نظر افراد متخصص انجام شود به صورت گسترده و در گیاهان داروئی و صیفی‌جات مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر این روش به درستی و با دقت صورت گیرد، باعث افزایش راندمان کشت و کاهش خطا نسبت به روش‌های دیگر می‌شود.

شرایط مورد نیاز برای کاشت نشاء

شرایطی که برای کاشت نشاء مورد نیاز هستند عبارتند از:

بستر های کشت: بسترهای کشت دارای انواع مختلفی مانند: کوکوپیت، ورمی کولیت، پیت ماس و… برای تولید و کاشت نشاء هستند.

دما: . دمای مناسب برای کاشت نشاء باید بین 28 تا 30 درجه باشد. بنابراین پس از جوانه زدن، دمای 25 درجه مناسب است.

آبیاری: آبیاری اولیه نشاء باید سنگین باشد. بهتر است برای یکنواختی فشار آب و عدم جا به جا شدن بذرها، از بوم آبیاری استفاده شود.

کوددهی: اسیدهای هیومیک بهترین محرک رشد ریشه می باشند. در تولید نشاء بهتر است از فسفیمکس مس استفاده کرد تا مقاومت گیاه در برابر بیماری‌های قارچی را افزایش دهد.

انتقال نشاء به محل رشد

بهترین زمان برای کاشت و انتقال نشاء به محل رشد هنگامیست که گیاه 4 تا 6 برگ دارد. به صورت کلی 6 تا  8 هفته نیاز است

مواردی که قبل از انتقال نشاء باید به آن توجه کرد:

 • زمین اصلی باید آبیاری شود .
 • نشاء کاری باید در هوای خنک صورت گیرد.
 • پس از نشاء کاری باید هر روز زمین را آبیاری کرد و به تدریج دور آبیاری را افرایش داد.

کلام آخر

کاشت نشاء و انتقال آن به محیط کشت نیازمند اطلاعاتی است که در این مقاله به آن اشاره کردیم. درصورتیکه  مراحل گفته شده را رعایت کنید، آسیب و تلفات کمتری نیز خواهید داشت.

سالن نشاء گلخانه هیدروپونیک نوین جوانه از تکنولوژی سیستم آبیاری جزر و مد برخوردار می‌باشند. گلخانه هیدروپونیک ارس تارلا امین و امیر تحت عنوان برند آتاویتا، بزرگترین گلخانه هیدروپونیک خاورمیانه می‌باشد.

اکنون نوین جوانه به واسطه سوابق و تجارب، دانش فنی بومی‌ شده و تجربه تأسیس و تجهیز و مشاوره فنی پیشرفته‌ترین گلخانه‌های شیشه‌ای را در کشور داراست .

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

2 دیدگاه برای “روش کاشت نشاء چگونه است؟

 1. BEHNAZ گفته:

  سلام وقت بخیر ، درصورتی که دمای داخل گلخانه خنک باشد همان (۲۵درجه), ایا محدودیتی در زمان کاشت نشا وجود دارد ؟ مثلا الان که زمان کاشت توت فرنگی گذشته داخل گلخانه کاشت به صورت هیدروپونیک مشکلی داره؟

 2. علیزاده گفته:

  سلام نشا کاهو حتما باید در گلخانه کشت بشه من یه زمین ۱۲۵۰ متری دارم میخوام بدونم بدون گلخانه زدن هم میشه کاشت نشا رو یانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *