سیستم هیدروپونیک چیست و معرفی انواع آن؟

سیستم هیدروپونیک چیست و معرفی انواع آن؟

سیستم هیدروپونیک چیست؟ به شکلی از کشت که گیاهان در بستر خاکی قرار نمی گیرند، هیدروپونیک می گویند. امروزه برای کشت به روش هیدروپونیک 6 روش وجود دارد:

 • تکنیک نوار غذایی ( NFT)
 • تکنیک شناوری
 • هوا کشت
 • سیستم مویینگی
 • سیستم قطره ای
 • تکنیک قوطه وری (DWC)

  در تمامی سیستم ها و روش ها بستر اصلی کشت گیاه خنثی است و مواد مغذی از طریق محلول های غذایی به گیاه می رسد. یکی از جدیدترین سیستم های هیدروپونیک که جدیدا از آن بهره گرفته می شود، سیستمی است که در آن ماهی و گیاه به صورت ترکیبی در سیستم قرار می گیرند که به این سیستم آکوآ پونیک می گویند.

می توان سیستم های هیدروپونیک را به دو بخش فعال و غیر فعال تقسیم نمود. سیستم مویینگی که در آن توسط نیروی جاذبه و نیروی مویینگی به گیاه مواد غذایی رسیده می شود از سیستم های غیر فعال می باشد.

در سیستم های فعال مواد غذایی به صورت چرخشی توسط پمپ حرکت می کنند. گیاه مواد غذایی مورد نیاز خود را جذب می کند و مقدار اضافی آن توسط نیروی جاذبه به تانکر اصلی بر می گردد.

رایج ترین روش استفاده از سیستم فعال شناوری است که محلول غذایی توسط پمپ در اختیار ریشه ی گیاهان قرار می گیرد. گیاهان در این سیستم در ردیف های طولانی و باریک که دارای شیب است قرار می گیرند. انتخاب سیستم هیدروپونیک با توجه به میزان مهارت، میزان فضا قابل دسترسی و… بستگی دارد.

سیستم هیدروپونیک چیست و معرفی انواع آن؟

تکنیک نواری یا NFT در این روش محلول غذایی در مسیری کم عمق و کوچک حرکت کرده و در اختیار ریشه ی گیاه قرار می گیرد. این حرکت به صورت چرخشی یا سیرکوله در امتداد مسیر ادامه دارد.

منظور از نوار لایه ی نازک محلول غذایی است. این روش شباهت زیادی به سیستم غوطه وری دارد. در هر دو مواد غذایی توسط پمپ و به صورت مداوم و متوالی به گیاه داده می شود.

تنها تفاوت این دو سیستم در نوع قرار گیری محلول غذایی در محل ریشه گیاه است. در نواری باید مسیر حرکت محلول دارای یک شیب ملایم باشد. گیاهان را توسط نگهدارنده هایی در وسط سوراخ های مخصوص می توان کشت کرد. گیاهان می توانند هم با مواد بستر و هم بدون آن در این سیستم قرار گیرند.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

2 دیدگاه برای “سیستم هیدروپونیک چیست و معرفی انواع آن؟

 1. مسعود رضاپور گفته:

  سلام بنده سه سال سابقه کار در شرکت کشت و صنعت فجر صفا استان لرستان در ضمینه ساخت گلخانه هیدروپونیک را دارم تجربه بنده در این ضمینه ممکن است در پروژه شما بدرد بخوره همین الانم مشغول بکار هستم ولی بدلیل بحث حقوق و دستمزد نمیخوام اینجا کار کنم اگ خواستید در خدمتتون هستم
  صفر تا صد گلخانه تجربه دارم اونم بصورت حرفه ای
  شغلمم اینجا سرپرستی ساخت گلخانه
  خلاصه اگ خواستید در خدمتتون هستم
  با ارزوی موفقیت

 2. امیر گفته:

  سلام من هم در احداث گلخانه های هیدروپونیک در حال فعالیت هستم و یکی از محصولات مقرون به صرفه به این روش کشت علوفه میباشد. و هم بخاطر قیمت تمام شده ارزان و مورد مصرف بودن دامداری ها، مرغداری ها، مزارع شترمرغ، اسب سواری ها و… میشه گفت بازار گسترده ای بابت فروش علوفه داراست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *