روش کشت هیدروپونیک 2 – فیلم غذایی (NFT)

روش کشت هیدروپونیک 2 – فیلم غذایی (NFT)

روش کشت هیدروپونیک 2 – فیلم غذایی (NFT): در این مقاله به سیستم فیلم غذایی می پردازیم که در واقع یک نوع بستر کشت هیدروپونیک است و هزینه نصب پایینی دارد. استفاده از آن به گفته پرورش ‌دهندگان محصولات خانگی آسان است و محبوبیت زیادی هم دارد.

در کشورهای استرالیا و نیوزیلند برای پرورش کاهو از همین روش استفاده می ‌شود تا محصول شان خاک آلوده نداشته باشد. محصولاتی مانند گوجه فرنگی و ریحان خیار و گل ‌داوودی و توت فرنگی و غیره از جمله محصولاتی هستند که با روش فیلم غذایی پرورش می یابند.

گروه کشت و صنعت نوین جوانه مجری سیستم های کشت NFT و سیستم های کشت هیدروپونیک و ایروپونیک

کشت هیدروپونیک nft

در این مدل قسمتی از ریشه های گیاه در هوا و قسمت دیگرش در داخل مقدار کمی محلول غذایی قرار دارد. با این حساب ریشه های یک گیاه با محلول غذایی به طور کامل تماس دارند. در این روش ریشه های گیاه غوطه ور نمی‌ شوند و به دلیل این که محیط اطراف ریشه در حال تحرک است اکسیژن بیشتری به گیاه می رسد و محصول بهتری خواهیم داشت.  این روش در اوسط دهه شصت میلادی در بریتانیا دکتر آلن کوپر در مورد استفاده قرار گرفت.

روش کشت هیدروپونیک 2 – فیلم غذایی (NFT)
نمای شماتیک ساده از یک سیستم NFT (فیلم غذایی)

مزیت اصلی nft

از جمله از مزایای اصلی سیستم NFT ( Nutrient film technique ) می توان به هزینه پایین آن اشاره کرد. در این روش ریشه های گیاه به طور مداوم آب دریافت می ‌کنند و اکسیژن و مواد مغذی را به راحتی می گیرند. جزو معایب اش می توان به این اشاره کرد که اگر به هر دلیلی قرار باشد با قطعی برق روبرو شویم دچار خشکی و بی اکسیژنی و بی آبی می ‌شویم. البته برای حل این مشکل می توان از پنل های خورشیدی استفاده نمود.

nft در گلخانه 

مورد بعدی این است که در همان ابتدای رشد، گیاه شاخ و برگ وجود ندارد تا دمای گیاه را متعادل نگاه دارد. بنابر این ریشه به سرعت بالا می رود. برای حل این مشکل می توانیم از پشم سنگ استفاده کنیم و به این وسیله مقاومت گیاه را بیشتر کنیم. اگر قصد راه اندازی یک سیستم هیدروپونیک مبتنی بر فیلم غذایی را دارید می‌ بایست طول تونل های آن را ۱۰ متر در نظر بگیرید و سرعت جریان آب را در هر تونل بین ۱ تا 2 لیتر در دقیقه قرار بدهید و تنظیم کنید.

روش کشت هیدروپونیک 2 – فیلم غذایی (NFT)
ترکیب سیستم کشت گلدانی (Pot) و فیلم غذایی (NFT) در کشت هیدروپونیک جعفری

همان طور که گفته شد این سیستم باید کمی هم شیب داشته باشد تا آب به خودی خود بتواند به منبع اصلی بازگردد. شیب این سیستم می بایست یک درصد باشد تا آب در یک نقطه بتواند تجمیع شود. عمق محلول غذایی ای که برای این سیستم در نظر می ‌گیریم باید حداکثر فقط ۵ میلی متر باشد و برای تأمین اکسیژن مناسب برای گیاهان می بایست محلول همراه با آب و اکسیژن را به آن تزریق کرد.

روش کشت هیدروپونیک 2 – فیلم غذایی (NFT)
سیستم NFT کشت کاهو

با این سیستم می توان انواع مختلفی از صیفی جات و سبزیجات مانند جعفری، کاهو و … را به خوبی عمل آورد. ذکر این نکته نیز لازم است که برای کنترل بهتر محیط می بایست از سنسور های خاصی مانند PH سنج ها و سنسور های سنجنده گاز دی اکسید کربن استفاده کرد. و همچنین نمک و شوری محیط کشت را باید همواره سنجید و هر از گاهی محلول ها و آب منبع را عوض کرد.

روش کشت هیدروپونیک 2 – فیلم غذایی (NFT)

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *