روش کشت هیدروپونیک 6 – کیسه رشد (Growbag)

روش کشت هیدروپونیک 6 – کیسه رشد (Growbag)

روش کشت هیدروپونیک 6 – کیسه رشد (Growbag): این مقاله اختصاص دارد به روش جدیدی به نام کیسه رشدی یا گروث بگ. این روش نیز به خودی خود یکی از زیرمجموعه ‌های کشت هیدرو پونیک است. کشور انگلستان از این تکنیک برای اولین بار در سال ۱۹۷۰ به صورت هیدرو پونیک )یعنی بدون خاک( در منازل استفاده می ‌کرد.

روش کشت هیدروپونیک 6 – کیسه رشد (Growbag)
نمای شماتیک از یک گروبگ (کیسه کشت – Growbag)

اما به دلیل مزایای عجیب و غریبی که داشت استفاده از آن به سرعت گسترش یافت. به طوری که در سال ۱۹۷۳ تولید و استفاده آن به حد تجاری رسید و حالا دیگر همه جا مورد استفاده قرار می گیرد. اگر بخواهید از این روش استفاده کنید می بایست ابتدا کیسه هایی به نام کیسه رشدی یا همان گروث بگ را تهیه کرده و در آن گیاه تان را بکارید.

روش کشت هیدروپونیک 6 – کیسه رشد (Growbag)
کشت گوجه فرنگی در کیسه‌های رشد (گروبگ)، به نازل‌ها پای هر بوته توجه کنید!

کیسه های رشدی اندازه ها و ارتفاع های خاصی دارند و شما می بایست با توجه به نوع گیاه تان یکی از آن ها را انتخاب کنید. این روش مخصوصاً زمانی کاربرد پیدا می‌ کند که شما مثلاً قصد کاشتن گوجه فرنگی را در داخل کیسه های رشدی داشته باشید. می ‌توانید نازل هایی را در پای هر بوته بکارید و با قطره چکان به آن ها آب بدهید.

برای استفاده از کیسه های رشد یا گروث بگ باید گیاه تان را تعیین کنید و بر طبق گیاه تان و شرایط کشتی آن این کیسه ها را مشخص کنید. در غیر این صورت با مشکلات عدیده ای مواجه خواهید شد. اما شاید برای تان جای سوال باشد که در درون آن کیسه های رشدی چه نوع موادی استفاده می شود؟ باید به شما بگوییم که بر اساس سفارش مشتری و براساس نوع محصول داخل این کیسه ها پر می شود.

اما به طور معمول از کوکوپیت و ماده ای به نام پرلیت برای پر کردن آن ها استفاده می شود. جالب است بدانید حتی سوراخ های ایجاد شده مختلف در این کیسه ها به درد گیاهان مختلف می خورد.

روش کشت هیدروپونیک 6 – کیسه رشد (Growbag)
گروبگ‌ها با سوراخ‌های مختلف برای کشت محصولات مختلف

 

مزایای کیسه کشت چیست؟

این کیسه ها برای کشت سبزی و صیفی جات با طول رشد کوتاه بسیار مناسب است. به کارگیری آن ها بسیار ساده است به طوری که هر کسی می‌ تواند از آن ها استفاده کند. کارایی استفاده از این کیسه ها بسیار بالاست و به راحتی قابل جا به جایی می باشد. می توانید به راحتی چند بوته را به طور همزمان و یک جا کنترل کنید و زیر نظر داشته باشید.

روش کشت هیدروپونیک 6 – کیسه رشد (Growbag)
کیسه رشد (گروبگ)

 معایب کیسه کشت یا رشد

امکان دارد سر نازل ها دچار گرفتگی شود و به تبع آن دیگر به درون این کیسه ها جاری نشود. استفاده از این روش کشت منوط به خریداری تعداد زیادی از نازل ها است و زه کشی آن را سخت می ‌کند.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *