سیستم کشت هیدروپونیک در خانه

سیستم کشت هیدروپونیک در خانه

سیستم کشت هیدروپونیک در خانه: کشت محصولات به شیوه ی هیدروپونیک بدون استفاده از خاک صورت می گیرد. متخصصان نیازهای غذایی گیاهان مختلف را اندازه گیری می کنند و با اضافه کردن مواد غذایی مورد نیاز به آب، نیاز گیاهان را تامین می نمایند.

انتخاب سیستم کشت هیدروپونیک خانگی مناسب

سیستم آبی ( water culture):

این سیستم بسیار کم هزینه و راحت است. در این سیستم گیاهان در آب ریشه می کنند و آب با نیترات ها و مواد غذایی غنی می شود. در هر 5 گالن آبی که در این سیستم استفاده می شود، می توان 5 تا 6 گیاه را رشد داد.

سیستم کشت هیدروپونیک در خانه

وسایل مورد نیاز در این سیستم:

برای مخزن آب سیستم کشت هیدروپونیک در این سیستم می توانید از آکواریوم یا سطل پلاستیکی استفاده نمایید. توجه داشته باشید که مخزن انتخابی شما نباید نور را از خود عبور بدهد. در صورت عبور نور خزه در سیستم رشد می کند و مانع از کارکرد درست سیستم می شود. اگر از آکواریوم استفاده می کنید باید حتما آن را رنگ کنید.

طول و عرض مخزن خود را اندازه بگیرید. فوم استایرو ( یونولیت) را باید به اندازه ی یک چهارم اینچ کم تر از طول مخزن ببرید. قسمت هایی را که گیاه در آن قرار می گیرد را مشخص نمایید. میزان گیاهی را که می توانید در این سیستم قرار دهید به اندازه مخزن و سایز فوم بالای آن بستگی دارد، البته دقت نمایید که باید نوردهی به تمام گیاهان به اندازه و مناسب باشد.

پمپی که در این سیستم استفاده می شود باید قوی باشد تا بتواند اکسیژن لازم را برای گیاه تامین نماید.

روش مولتی فلو (multi flow):

مبنای اصلی روش کار این سیستم هیدروپونیک، نیروی جاذبه برای به جریان انداختن آب و مواد معدنی مورد نیاز گیاه می باشد. برای راه اندازی این سیستم می توانید از زمان سنج و کلید کنترل سطح آب استفاده نمایید. تعداد گیاهانی که با استفاده از این سیستم می توان کاشت نامحدود است.

روش جریان جزر و مدی (ebb and flow):

به آسانی می توانید گیاهان خود را با این روش پرورش دهید. محل قرار گیری گیاهان در این سیستم بالای مخزن آلی که به آن متصل است می باشد. پمپ آلی را در مخزن قرار داده تا آب و مواد نیترات و معدنی را به گیاهان برساند. پس از پمپاژ و مصرف مواد توسط گیاهان، آب اضافی به مخزن بازگردانده می شود. تعداد زیادی از گیاهان را به این صورت می توان همزمان رشد داد.

سیستم کشت هیدروپونیک در خانه

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *