اجرای گلخانه کشت هیدروپونیک گیاهان دارویی

اجرای گلخانه کشت هیدروپونیک داروی گیاهی

اجرای گلخانه کشت هیدروپونیک گیاهان دارویی : کاشت گیاه دارویی به صورت هیدروپونیک و ایروپونیک و اجرای سیستم کشت و تامین تجهیزات و راه اندازی گلخانه توسط گروه کشت و صنعت نوین جوانه

ایران یکی از کشورهایی است که به طب سنتی و استفاده از داروهای گیاهی و طبیعی بسیار اهمیت می­دهد و نتایج قابل توجهی نیز از این نوع درمان گرفته است. با توجه به اینکه تا پیش ازاین اغلب گیاهان دارویی تنها به صورت وحشی و در طبیعت یافت می­شدند، مسئله کمبود و انقراض برخی از گونه ­ها ارزشمند گیاهی مطرح بود. پرورش گلخانه ­ای گیاهان دارویی راه حل مناسبی برای حفظ این‌گونه های گیاهی و فراهم کردن امکان استفاده­ ی گسترده از آن­ها در صنعت داروسازی بود. یکی از روش­های پرورش گلخانه ­ای گیاهان دارویی، کشت هیدروپونیک آن­هاست که در این بخش به آن خواهیم پرداخت.

اجرای گلخانه کشت هیدروپونیک گیاهان دارویی

روش­ های کشت هیدروپونیک داروی گیاهی

همان‌طور که از نام این روش کشت مشخص است، این نوع کشت باتکیه بر آب و محلول­ های آبی انجام می­شود. در برخی موارد خاک به طور کامل حذف شده و تمام فرایند رشد از جوانه زنی تا برداشت در محلول آبی طی می­شود. در نوع دیگر کشت هیدروپونیک، بستر از ماده ­ای خنثی و فاقد قدرت تأمین مواد مغذی همچون شن تهیه می­شود. و تغذیه گیاه به کمک آب و کودهای هیدروپونیک انجام می­شود. گیاهان دارویی Medicinal plants با کمک بذر، غده، قلمه و… تکثیر می­شوند اما آنچه در گلخانه ­های هیدروپونیک معمول است استفاده از بذر است. راه اندازی گلخانه­ ی هیدروپونیک گیاهان دارویی نیازمند تجهیزات ویژه سیستم هیدروپونیک است.

اجرای گلخانه کشت هیدروپونیک گیاهان دارویی

گیاهان دارویی قابل کشت در گلخانه هیدروپونیک

بسته به منطقه جغرافیایی، میزان استفاده مردم از داروهای گیاهی مختلف متفاوت است. همچنین برخی از گیاهان دارویی به‌عنوان پایه­ ی اصلی داروهای شیمیایی گیاهی برای کارخانه­ های داروسازی مورد نیاز هستند. با این حساب گیاهانی که تقاضای بیشتری در بازار دارند برای کشت در گلخانه از اولویت برخوردار هستند. نعنا، مرزنگوش، مریم گلی، آویشن، رزماری و به لیمو از پرتقاضا ترین گیاهان دارویی هستند که به روش هیدروپونیک کشت می­شود.

اجرای گلخانه کشت هیدروپونیک گیاهان دارویی

مزایای کاشت گیاه دارویی در گلخانه هیدروپونیک

ممکن است در نظر اول کاشت گیاه دارویی به روش خاکی راحت ­تر و کم هزینه تر به نظر برسد اما توجه به برخی نکات ضروری است. طبق نتایج تحقیقاتی در این مورد مشخص شده است که گیاهانی که به روش هیدروپونیک کشت می­شوند، نسبت به گیاهان خاکی 20 تا 40 درصد طعم و عطر قوی­تری دارند.

باتوجه به اهمیت عطر و طعم گیاهان دارویی در مقبولیت آن­ها نزد مصرف کننده و همچنین تأثیر این فاکتور در فرایند عصاره ­گیری، بیشتر خریداران بعد از گیاهان وحشی و طبیعی به دنبال گیاهان دارویی هستند که محصول گلخانه هیدروپونیک باشد.

از طرف دیگر هزینه تمام ­شده­ ی تولید هر کیلوگرم دارویی گیاهی هیدروپونیک نسبت به کشت معمول خاکی کمتر است. عمده ­ی کاهش این هزینه مربوط به کاهش 80 درصدی مصرف آب است. همچنین با کاهش محسوس آفات و کنترل راحت­تر بیماری­ های گیاهی، خسارت احتمالی در گلخانه داروی گیاهی هیدروپونیک به حداقل خواهد رسید.

اجرای گلخانه کشت هیدروپونیک گیاهان دارویی

نیازهای اولیه برای راه ­اندازی گلخانه گیاهان دارویی هیدروپونیک

پس از انتخاب محل تاسیس گلخانه، اکنون نوبت سیستم هیدروپونیک متناسب با ابعاد گلخانه به همراه تجهیزات مورد نیاز همچون مخازن و لوله ­های آب، سنسورهای مختلف، سیستم تهویه و نوررسانی خواهید بود. همچنین پس از اجرای سیستم به بذر و کودهای هیدروپونیک مناسب نیاز دارید.

اجرای گلخانه کشت هیدروپونیک گیاهان دارویی

در صورتی که خواهان راه اندازی پروژه گلخانه هیدروپونیک گیاهان دارویی و اجرای گلخانه کشت هیدروپونیک گیاهان دارویی هستید. می­توانید صفر تا صد کار خود را به کارشناسان مجرب گروه نوین جوانه بسپارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فنی این گروه در ارتباط باشید.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *