بهترین تجهیزات برای گلخانه هیدروپونیک

تجهیزات گلخانه هیدروپونیک

بهترین تجهیزات برای گلخانه هیدروپونیک: یافتن لوازم و تجهیزات کاربردی و موثر برای گلخانه هیدروپونیک به شما این امکان را می‌دهد تا در فضای کمتری نسب به کاشت سنتی، محصولات پربارتری را پرورش دهید. :

نوع سیستم هیدروپونیکی که میخواهید داشته باشید بستگی دارد به عواملی همچون:

  • بودجه
  • آنچه می خواهید رشد کند
  • فضایی که باید با آن کار کنید

تجهیزات ضروری برای گلخانه هیدروپونیک

در این مقاله می‌خواهیم موارد و تجهیزات مورد نیاز برای رشد گیاهان در گلخانه هیدروپونیک را مورد بحث قرار دهیم. راه اندازی سیستم هیدروپونیک به تجهیزات مختلفی نیازمند است. این تجهیزات بسته به نوع سیستمی است که شما برای گلخانه هیدروپونیک خود انتخاب می‌کنید متنوع و متغیر می باشد، مانند سیستم آبی که به کار خواهید گرفت

برخی دیگر از مواردی که باید در نظر گرفت عبارتند از:

  1. مخزن محلول غذایی
  2. پمپ برای گردش آب
  3. سینی یا ظرف رشد
  4. تایمر
  5. پمپ هوا و لوله برای اکسیژن رسانی به محلول غذایی
  6. گیاهان برای زنده ماندن و شکوفایی به چهار چیز نیاز دارند: نور، بستری برای رشد، آب و مواد مغذی.
بهترین تجهیزات برای گلخانه هیدروپونیک
Hydroponic farming isometric flowchart with staff and elements of orangery constructions water pump fertilizers vegetable market vector illustration

در ادامه نگاهی به این موارد می اندازیم:

نور

بهترین و ارزانترین  راه برای تامین نور برای هیدروپونیک، نور خورشید است که طیف کامل نور مرئی و غیر مرئی را فراهم می کند.  پنجره‌ها و گلخانه‌های رو به جنوب پتانسیل تامین  میزان خوبی از  نور خورشید را دارند. بنابراین یکی از تجهیزات ضروری برای گلخانه هیدروپونیک تامین نور می‌باشد.

انواع نور مصنوعی در گلخانه هیدروپونیک

جایگزین نور خورشید، استفاده از چراغ های مصنوعی رشد است. لامپ هایی که کلوین نور گرم (قرمز) و سرد (آبی) را ارائه می دهند.

انواع مختلفی از چراغ های رشد وجود دارد که در ادامه می‌خواهیم به انواع نورهای مصنوعی مورد استفاده در گلخانه هیدروپونیک اشاره کنیم:

ال ای دی:

این چراغ ها نسبت به انواع دیگر لامپ ها برق کمتری مصرف می‌کنند و عمر طولانی‌تری نیز دارند. چراغ های  ال ای دی  به طور منحصر به فردی به رشد گیاه مناسب کمک می کنند. این موضوع باعث شده است تا این گونه چراغ‌ها در میان کشاورزان گلخانه هیدروپونیک محبوب شوند.

استفاده از چراغ‌های رشد فلورسنت: چراغ های فلورسنت ارزان و در شکل های مختلف هستند . این چراغ‌ها نور را در طیف آبی تامین می‌کنند؛ بنابراین اگر آنها را لمس کنید خنک هستند.

چراغ های رشته ای: این نوع چراغ‌ها داغ می‌شوند بنابراین نمی‌توان آنها را خیلی نزدیک به گیاهان حساس قرار داد و نور را فقط در طیف قرمز تامین می‌کنند.

لامپ‌های سدیمی گلخانه‌ای: لامپ‌های سدیم گلخانه‌ای به دلیل قابلیت اطمینان و کارایی بالا در تولید تشعشعات فعال فتوسنتزی (PAR) به عنوان منبع نور تکمیلی در تولید محصولات گلخانه‌ای می‌باشند.

بستر کشت

از آنجایی که در کشت هیدروپونیک از خاک استفاده نمی شود، گیاهان به یک بستر جایگزین برای نگهداری نیاز دارند. یکی از جایگزین ها بستر کشت است. بستر کشت آب، هوا و مواد مغذی مورد نیاز گیاهان را برای رشد نگه می‌دارد. بسترها می توانند از مواد طبیعی مانند الیاف نارگیل (کوکوپیت)، شن نخودی، پیت ماس،  یا  دست ساز مانند پشم سنگ یا گلوله های خاک رس منبسط شده باشند.

بهترین تجهیزات برای گلخانه هیدروپونیک

سیستم آبیاری برای گلخانه هیدروپونیک

سیستم آبیاری گیاهان در سیستم هیدروپونیک انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع گیاه و بستر کشت آن متفاوت است

مانند:

سیستم آبیاری غیر فعال: این نوع سیستم آبیاری برای کاشت و آبیاری گیاهان آپارتمانی می‌تواند کارساز باشد. در سیستم آبیاری غیرفعال دیگر نیازی به استفاده از پمپ نیست.

سیستم آبیاری فعال: در این سیستم آبیاری مواد مغذی مورد نیاز گیاهان به صورت چرخشی با استفاده از پمپ حرکت می‌کند. پس از پایان این چرخه مواد غذایی باقی مانده به محفظه اولیه خود باز می‌گردد. استفاده از پمپ در این روش باعث صرفه جویی در مصرف آب می‌شود.

آبیاری به روش NFT: این روش یک روش ارزان برای تولید خانگی می‌باشد. در این سیستم مقداری از ریشه گیاهان با مواد مغذی در تماس است و بخش اعظم ریشه در بیرون و در معرض هوا می‌باشد.

سیستم هیدروپونیک به روش DWC: در این روش که با  کشت زیر آب نیز شناخته می‌شود، ریشه ها در محلول آب و مواد معدنی غرق می‌شوند. سپس هوا به از طریق پمپ به ریشه ها می رسد.

سیستم هیدروپونیک به روش جزر و مد: این روش به نام سیل و تخلیه نیز شناخته می‌شود،که استفاده از تایمر درآن اهمیت دارن و بدین ترتیب گیاهان در محلول آب و مواد غذایی قرار می‌گیرند و سپس آب تخلیه می‌شود و ریشه‌ها در معرض هوا قرار می‌گیرند.

تجهیزات برای گلخانه هیدروپونیک

همانطور متوجه هستید، خرید تجهیزات برای گلخانه هیدروپونیک بستگی به عوامل مختلفی چون نوع گیاه، نوع سیستم هیدروپونیک و… دارد. تامین آب برای هر کدام از سیستم‌های هیدروپونیک ممکن است متفاوت باشد.

اگر قصد احداث گلخانه هیدروپونیک دارید،  مقاله “تجهیزات لازم برای گلخانه هیدروپونیک” مطالعه بفرمایید.

داخل اینیستاگرام ما حتما عضو شو تا به همین زودی بهت نحوه ساخت دستگاه هیدروپونیک رو یاد بدیم

2 دیدگاه برای “بهترین تجهیزات برای گلخانه هیدروپونیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *