کوکوپیت در سیستم هیدروپونیک

کوکوپیت در سیستم هیدروپونیک

کوکوپیت در سیستم هیدروپونیک: کوکوپیت از آسیاب کردن پوسته چوبی و الیاف نارگیل بدست می آید. این ماده به دلیل تخلخل هوایی، ظرفیت بالا در نگهداری آب و مواد غذایی بهترین بستر برای کشت صیفی جات، جوانه زنی بذرها، قلمه، انواع پیاز و نشا می باشد.

 

اخیرا به ویژه در کشور هلند استفاده از پیت نارگیل در کشت هیدروپونیک بسیار رایج شده است. استفاده از موادی همچون پرلیت و لیکا بسیار ساده تر و سریع تر است اما کوکوپیت به سبب جذب مواد غذایی، رطوبت بالا، نوع بافت مناسب برای رشد و توسعه ریشه گیاه بیشتر برای کشت هایدروپونیک استفاده می گردد.

هر کیلوگرم از کوکوپیت ها که از الیاف نارگیل خرد و پرس شده تهیه شده اند پس از اختلاط با آب حدودا 12 تا 14 لیتر افزایش حجم دارند. این یکی از مزیت های کوکوپیت در هزینه های جا به جایی و حمل و نقل آن است.

کوکوپیت در سیستم هیدروپونیک

مزایای استفاده از کوکوپیت

  • تخلخل هوایی: الیاف نارگیل حتی پس از مخلوط شدن با آب دارای تخلخل مناسب می باشند و به افزایش رویش بذر، ریشه، گل و میوه گیاهان کمک می کنند. استفاده از کوکوپیت در کشت گوجه فرنگی و گل رز و لیلیوم بسیار نتیجه بخش است.
  • ظرفیت خوب نگهداری آب: هر قالب کوکوپیت فشرده ظرفیت نگهداری 7 تا 10 لیتر آب را دارد. کوکوپیت ها نسبت به پیت موس رطوبت بیشتری را در خود نگه می دارند که این امر سبب رشد بهتر گیاه و کیفیت نگهداری بهتر آن تا زمان فروش می شود.
  • آبیاری بهینه: کوکوپیت ها بر خلاف پیت موس ها قادر می باشند که رطوبت را از هوای خشک نیز جذب کنند. این راحتی در جذب و نگهداری آب باعث می شود که نیازی به آبیاری مکرر نباشد. در این صورت نیاز به کود و آبیاری کاهش پیدا می کند که مقرون به صرفه می باشد.
  • کاهش زمان جوانه زنی و رشد سریع ریشه: از ویژگی های مهم الیاف نارگیل رطوبت دائمی و زهکشی مناسب آن است که شرایطی بسیار عالی را برای رشد و تکثیر گیاه ایجاد می نماید.
  • فاقد علف هرز و یا هرگونه بیماری خاک: به دلیل رشد بالاتر الیاف نارگیل از سطح زمین، هیچ گونه بیماری و یا علف هرزی ناشی از خاک را ندارد.
  • ماندگاری کوکوپیت: کوکوپیت به دلیل این که حدودا دارای 45% چوب می باشد، دیرتر از بین می رود. الیاف کوکوپیت 4 تا 5 سال باقی می مانند.
  • محدوده PH: کوکوپیت دارای PH عالی بین 6/5 تا 5/6 است که می تواند به خنثی کردن PH خاک های قلیایی نیز کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *